Smoczek to jedno z tych akcesoriów dziecięcych, które budzą kontrowersje. Część osób uważa, że podawanie smoczka dziecku nie jest dobrym pomysłem, ze względu na fakt, że zbyt długie użytkowanie tego gadżetu może sprzyjać wadom zgryzu a nieodpowiednia higiena smoczków doprowadzić do rozwoju próchnicy u dzieci. Inne osoby zaś nie wyobrażają sobie skuteczniejszego rozwiązania, dla zaspokojenia naturalnej u maluchów potrzeby ssania oraz sposobu na uspokojenie dziecka. Jeśli jednak zdecydujemy się na korzystanie ze smoczka musimy mieć świadomość, że czeka nas również odsmoczkowanie, które może być długim i trudnym etapem. Na szczęście, wcale nie musi. Przedstawiamy sposoby, dzięki którym dziecko znacznie szybciej zdecyduje się na pożegnanie ze smoczkiem.
Czas na rozstanie ze smoczkiem
Smoczek jest nieodłącznym towarzyszem wielu dzieci dając im komfort i możliwość zapanowania nad własnymi emocjami. To również znaczna pomoc dla rodziców, którzy dzięki temu niewielkiemu gadżetowi mogą szybciej uspokoić płaczące dziecko. Nie da się jednak ukryć, że nie powinien on towarzyszyć dziecku przez zbyt długi czas.
Odsmoczkowanie daje dzieciom wiele korzyści i jest ważne z wielu powodów. Pierwszym powodem, dla którego warto rozważyć wczesne odstawienie smoczka, jest aspekt fizjologiczny. Rozszerzając dietę dziecka o stałe pokarmy sprawiamy, że odruch ssania u malucha zaczyna stopniowo zanikać. Jeśli jednak nadal będzie wzmacniany przez regularne ssanie smoczka maluch może mieć problemy z nauką gryzienia pokarmów czy picia z kubeczka. Szybkie odstawienie smoczka jest również ważne dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka. Dziecko, które nie jest uzależnione od smoczka, ma większą swobodę w wyrażaniu swoich potrzeb i emocji. Maluch ma wówczas szansę nauczyć się uspokajać w inny sposób np. poprzez oddychanie, przytulanie lub rozmowę. Ponadto, brak smoczka może zachęcić dziecko do bardziej aktywnego udziału w interakcjach z otoczeniem, co wspiera jego rozwój społeczny. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że wczesne odstawienie smoczka może również wpłynąć korzystnie na zdrowie jamy ustnej i zgryz dziecka. Przy długotrwałym używaniu smoczka, istnieje ryzyko wystąpienia problemów z uzębieniem i wad zgryzu. Jeśli odpowiednio szybko zrezygnujemy ze smoczka, znacząco je zmniejszamy.
Kiedy odsmoczkować dziecko? Im później tym gorzej
Decyzja o odstawieniu smoczka to jeden z ważnych momentów dla dziecka, który może mieć wpływ na jego zdrowy rozwój fizyczny i emocjonalny. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się kiedy jest najlepszy moment na realizację tego zadania? W tym miejscu warto zaznaczyć, że każde dziecko jest inne, dlatego też decyzję powinniśmy opierać na obserwacji swojej pociechy, warto również zasięgnąć opinii lekarza. Niemniej jednak istnieją dwa kluczowe etapy w rozwoju dziecka, podczas których odsmoczkowanie może być łatwiejsze i nie przebiegać dla pociechy stresująco.
Pierwszym dobrym czasem na odstawienie smoczka jest okres od 4 do 7 miesiąca życia dziecka. W tym okresie odruch ssania, który jest jednym z głównych powodów korzystania ze smoczka, stopniowo zmniejsza się. Dziecko zaczyna wówczas spożywać stałe pokarmy, poznaje nowe smaki i tekstury. To doskonały moment, aby wykorzystać naturalną ewolucję potrzeb malucha oraz fakt, że może być ono mniej zainteresowane silikonowym uspokajaczem i stopniowo ograniczać używanie smoczka.
Nie da się jednak ukryć, że na tym etapie życia malucha wielu rodziców przegapia ten ważny moment uważając, że dziecko jest jeszcze za małe by poradzić sobie bez skutecznej metody uspokajania jaką jest smoczek. Wówczas warto wykorzystać drugi dobry moment na odstawienie smoczka. Czas ten występuje w okolicach pierwszego roku życia dziecka. W tym wieku maluch staje się bardziej otwarty na kontakty z otoczeniem i zaczyna aktywnie poznawać świat wokół siebie. To okres, w którym można zauważyć większą gotowość dziecka do eksploracji, interakcji i samodzielnego radzenia sobie z emocjami. Wykorzystanie tego okresu do odstawienia smoczka może pomóc w uniknięciu ewentualnych późniejszych trudności, które mogą pojawić się, gdy dziecko będzie bardziej przywiązane emocjonalnie do silikonowego gadżetu.
W tym miejscu wspomnieć warto również, dlaczego nie warto dłużej zwlekać z odstawieniem smoczka. Przede wszystkim im starsze dziecko tym bardziej przywiązuje się emocjonalnie do tego niewielkiego gadżetu. Smoczek staje się źródłem pocieszenia i bezpieczeństwa, a odstawienie go może wywołać silne emocje i lęk u malucha. Co więcej w miarę jak dziecko rośnie, zaczyna zdawać sobie sprawę, że smoczek to narzędzie, które może kontrolować. Odstawienie go może być odczuwane przez dziecko jako utrata kontroli nad swoimi emocjami i potrzebami. To właśnie dlatego dzieci mające 2-3 lata znacznie dłużej rozstają się ze smoczkiem i często jest to okupione dużym stresem oraz płaczem.
Jak odsmoczkować dziecko? 3 skuteczne sposoby
Wiemy już w jakim okresie życia dziecka warto zdecydować się na odstawienie smoczka. Jak jednak to zrobić? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które możesz wykorzystać. Oto kilka z nich.
- Stopniowe ograniczanie smoczka: część rodziców decyduje się zabrać dziecku smoczek od razu, bez wcześniejszego przygotowania malucha. Rodzi to niepotrzebny stres i emocje, nad którymi maluch nie umie zapanować. O wiele lepszym rozwiązaniem jest stopniowe ograniczanie korzystania ze smoczka. Wyznacz pory, kiedy dziecko może korzystać ze smoczka, takie jak wieczorne usypianie, poobiednia drzemka czy odpoczynek po szalonej zabawie. Stopniowo staraj się ograniczać ich ilość i czas trwania. Możesz stworzyć z maluchem specjalny kalendarz, w którym zaznaczać będziecie dni, kiedy dziecku udało się nie sięgać po smoczek zbyt często.
- Znalezienie alternatywy: dla wielu maluchów smoczek jest sposobem na uspokojenie się w trudnych chwilach. Warto więc znaleźć coś, co będzie mogło stanowić alternatywę. Przytulanie, kołysanie, słuchanie spokojnej muzyki czy ukochana przytulanka sprawią, że dziecko nie zostanie bez środka kojącego emocje do czasu aż nauczy się samo je regulować.
- Wykorzystaj wyobraźnię dziecka: to sposób idealny dla starszych maluchów. Przeczytaj lub opowiedz dziecku historię o smoczku, który musiał udać się w daleką podróż, podczas której miał on wiele przygód. Możesz także opowiedzieć, że smoczki wędrują do młodszych dzieci, które potrzebują ich bardziej. Wiedząc co stało się z jego “przyjacielem” maluch chętniej się z nim rozstanie.
Co zrobić kiedy dziecko nie daje się „odsmoczkować”?
Czasem zdarza się tak, że nawet najbardziej skuteczne metody na odstawienie smoczka nie przynoszą dobrych efektów a dziecko głośno protestuje. W takiej sytuacji odsmoczkowanie może wydawać się trudne i stresujące. Nie znaczy to jednak, że nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Kluczowe znaczenie ma tutaj cierpliwość ale również konsekwencja. Nie należy zmuszać dziecka, zabierać mu smoczek na siłę czy wpędzać w poczucie winy. Ważne jest podejście pełne ciepła i bliskości. Ze starszymi dziećmi możemy porozmawiać o tym, dlaczego warto zrezygnować ze smoczka. Maluchom w każdym wieku możemy zaś zaproponować inne formy uspokajania emocji oraz gadżety, które mogą mu w tym pomóc. W wielu przypadkach pomóc może np. wspólnie wybrana przytulanka, której tulenie może zastąpić smoczek. Korzystajmy również ze wsparcia innych, bardziej doświadczonych osób. Nie bójmy się zapytać o radę innych rodziców, jak również specjalistów – lekarza czy psychologa dziecięcego.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!