10 przydatnych rzeczy do wózka dla noworodka

kobieta z dzieckiem na spacerze

Spacery z noworodkiem lub starszym maluszkiem to bardzo przyjemna forma spędzania czasu dla obu stron. Bliskość natury działa na organizm kojąco. Dziecko podczas spacerów się dotlenia, co wpływa między innymi na jakość jego snu. Do komfortowych spacerów potrzebny jest przede wszystkim wózek, jednak istotne są też akcesoria stanowiące jego wyposażenie. Co powinno znaleźć się w dziecięcym wózku?

Wybraliście już wózek? Teraz trzeba go wyposażyć!

Sam zakup wózka to spore wyzwanie dla rodziców, a bardzo duży wybór rozwiązań nie ułatwia zadania. Kiedy uda się już nabyć wózek spełniający wszelkie oczekiwania i dopasowany do potrzeb rodziców i dziecka pora na dalszą część zakupów. Wyposażenie dostosować należy do danej pory roku, jesienią i zimą przydadzą się nam trochę inne akcesoria niż wiosną i latem. Maluchowi w wózku powinno być wygodnie i ciepło, przy wysokich temperaturach należy go chronić przed przegrzaniem. Ważne, by wszystkie elementy stanowiące wyposażenie wózka wykonane były z materiałów przyjaznych dla skóry dziecka. Istotna jest też amortyzacja od wstrząsów oraz stabilizacja główki maluszka. Jakie akcesoria do wózka należy kupić, by był on w pełni wyposażony?

mloda mama z wozkiem dzieciecym

Co do wózka dla noworodka? 10 niezbędnych rzeczy

Noworodek, mimo że jest najmłodszym członkiem rodziny potrzebuje najwięcej uwagi. Do zapewnienia mu bezpieczeństwa i komfortu niezbędne są też przeróżne akcesoria. Przy kompletowaniu wyprawki na pierwsze tygodnie życia maluszka warto szczególną uwagę poświęcić wózkowi oraz elementom jego wyposażenia. Pierwsze spacery powinny być dla obu stron przyjemnością, nie źródłem stresu. Przynajmniej 10 rzeczy należy nabyć, by móc stwierdzić, że wózek jest kompletny. Co dokładnie powinno znaleźć się na wyposażeniu?

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko pieluchy w nocy? 10 praktycznych sposobów

1. Materac

To właśnie materac w największym stopniu odpowiada za komfort maluszka podczas spacerów. Ten element powinien być możliwie, jak najbardziej przewiewny, by maluszek przesadnie się nie pocił i nie przegrzewał. Materac powinien być wykonany z materiałów, które są w stanie zamortyzować wstrząsy związane z jazdą po nierównej nawierzchni. Prócz cyrkulacji i amortyzacji powietrza ważna jest też odpowiednia twardość materaca. Powierzchnia, na której leży maluszek powinna umożliwiać mu przybranie komfortowej dla niego pozycji, dyktowanej przez fizjologię. Niewskazane są materace zbyt miękkie, które nie zapewniają dziecku bezpieczeństwa podczas przekręcania na brzuszek. Zbyt twarde z kolei mogą zaburzyć odpowiedni rozwój kręgosłupa u noworodka. Najlepiej sięgać po rozwiązania o optymalnej twardości, w taki materac maluszek nie powinien się zapadać, lecz stabilnie leżeć na jego powierzchni.

2. Poduszka

Kolejny ważny element wyposażenia wózka dla noworodka. Poduszka do wózka przydaje się o każdej porze roku. Pełni ona niezwykle istotną funkcję, ochrony delikatnej główki dziecka. Dla noworodków zalecana jest poduszka motylek, której specyficzna budowa zapewnia maluchowi pełen komfort oraz bezpieczeństwo podczas snu. Zadbać należy o to, by poduszka ta była wykonana z naturalnych, przyjemnych w dotyku i bezpiecznych dla skóry materiałów. W przypadku poduszki warto stawiać na inne materiały wykonania zimą, a inne latem.

3. Koc

Jego zadaniem jest ochrona dziecka przed zimnem i wiatrem. Koc powinien więc spełniać pewne warunki. Oczywiście podstawą są materiały bezpieczne i hipoalergiczne, które nie wywołają odparzeń, czy podrażnień delikatnej skóry noworodka. Koc powinien być też odpowiednio duży i szeroki, by mógł dokładnie otulić dziecko.

4. Pościel

Elementy, takie jak materac, poduszka i kołdra wymagają także odpowiedniej pościeli. Ten element wyposażenia musi być przede wszystkim przewiewny. Zarówno latem, jak i zimą łatwo jest przegrzać dziecko, szczególnie że przy nieco niższych temperaturach młodzi rodzice mają skłonność do ubierania noworodkowi zbyt wielu warstw ubrań. Przewiewna pościel do wózka stanowi pewną ochronę od przegrzania.

Przeczytaj również  Jak stymulować rozwój motoryczny u dziecka?

5. Kołdra

Ciepła kołdra jest niezbędna podczas niskich temperatur oraz nieprzyjaznych warunków atmosferycznych. W przypadku kołdry ważne są nie tylko zewnętrzne materiały wykonania, ale też wypełnienie. Warto stawiać na kołdry, których wnętrze nie ulega zbryleniu pod wpływem użytkowania. Ważne jest też, by kołdrę można było łatwo wyprać i by pod wpływem wilgoci nie uległa odkształceniu.

6. Śpiwór

Ten element przyda się przy bardzo niskich, a wręcz ujemnych temperaturach. Szukając odpowiedniego śpiwora, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób się go zapina.

7. Otulacz

Pomaga maluszkom w komfortowym zaśnięciu. Dzięki otulaczowi noworodek czuje się bezpiecznie, gdyż ciasne otulenie stwarza mu podobne warunki co w brzuchu mamy.

8. Osłona przeciwdeszczowa na wózek

Zazwyczaj jest ona dołączona do wózka, jednak jeśli w komplecie nie znajdziemy tego elementu, to koniecznie należy go nabyć.

9. Kosz

Znajduje się pod wózkiem i pomaga odciążyć rodzica, gdyż jest pojemny i można w nim przewozić wiele rzeczy, z reguły kosz też jest stałym elementem wyposażenia większości wózków.

10. Torba

Pojemna torba to podstawa na spacerach z noworodkiem, podczas których należy mieć pod ręką wiele akcesoriów, takich jak chusteczki nawilżane, czy butelka.

Oczywiście na tym lista wcale nie musi się kończyć. Oprócz tych podstawowych elementów istnieją także akcesoria uzupełniające, takie jak parasolka chroniąca malucha przed słońcem, pieluszka tetrowa, czy przenośny przewijak. Nie wszystkie z wymienionych 10 rzeczy stanowiących podstawę wyposażenia wózka dziecięcego przydadzą się o każdej porze roku. Dużo zależy od panujących temperatur. Które z wymienionych elementów będą potrzebne podczas poszczególnych pór roku?

mama z dzieckiem na spacerze

Niezbędne rzeczy na różne pory roku dla dziecka

Elementy wyprawki można podzielić pod względem pory roku. Niektóre akcesoria przydają się niezależnie od temperatury, czy warunków atmosferycznych, do takich należą między innymi materac, poduszka, kosz oraz torba. Jak dobrać elementy wyposażenia wózka do trwającej pory roku?

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? 10 sprawdzonych metod

Rzeczy na wiosnę do wózka

Wiosną przyda się na pewno kocyk do wózka, lekkie okrycie malucha jest ważne, ponieważ wiosenne miesiące nie są jeszcze upalne. Typowe wiosną są także nagłe zmiany pogody więc osłona przeciwdeszczowa na wózek to podstawa.

Co na lato do wózka dla dziecka?

Latem kocyki idą w odstawkę, chyba że pogoda jest wyjątkowo niesprzyjająca. Nadal przydatny jednak będzie lekki otulacz. Osłona przeciwdeszczowa na wózek wciąż powinna stanowić istotny element wyposażenia, gdyż nagła zmiana pogody w naszym klimacie jest typowa również dla miesięcy letnich.

Rzeczy na jesień do wózka dla dziecka

Jesienią, zwłaszcza późną do łask wraca kołderka. Niskie temperatury wymagają ochrony przed chłodem. Osłona przeciwdeszczowa przyda się również i przy tej porze roku.

Rzeczy przydatne w zimie do wózka

Zimą oprócz kołderki może przydać się też śpiwór, zwłaszcza gdy temperatury spadną poniżej zera.  Warto też wiedzieć, że w przypadku śniegu zwykła osłona przeciwdeszczowa na wózek może się nie sprawdzić, więc dobrze jest zainwestować w coś solidniejszego.