Od kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

dwie kobiety i dziecko w nosidelku

Nosidełka dla dzieci są popularne wśród rodziców już od wielu lat. Obecnie modele są nieustannie ulepszane tak, by były bezpieczne i wygodne dla malucha, a zarazem komfortowe w noszeniu dla rodzica. Bogaty wybór przeróżnych modeli może przysporzyć sporo trudności w wyborze odpowiedniego nosidełka. Dodatkowo wielu rodziców nie wie, kiedy jest właściwy moment na przestawienie malucha na nosidełko. Powszechnie wiadomo, że noworodków w pierwszych dniach życia zdecydowanie nie wolno układać w nosidełkach, które wymuszają na nich nienaturalną postawę ciała. Od kiedy więc dziecko jest gotowe na nosidełko i czy ten sposób noszenia jest dla malucha zdrowy?

Nosidełko dla dziecka – zalety i wady

Odpowiednio dobrane nosidełko jest całkowicie bezpieczne i zdrowe dla dziecka. Dzięki nosidełku łatwiej jest uspokoić marudnego malucha, zwłaszcza podczas choroby, czy ząbkowania, kiedy dziecko szczególnie potrzebuje naszej bliskości. Korzystając z nosidełka, możemy zajmować się czym tylko chcemy, ponieważ ręce pozostają wolne. Ciągłe przebywanie w tak dużej bliskości z rodzicem pozwala na wytworzenie niezwykłej więzi, ponadto sprawia, że maluszek czuje się bezpieczny i spokojny.

Niestety nosidełko nie jest pozbawione wad. Jeśli wybierzemy nieodpowiedni model, to może on poważnie zaszkodzić dziecku. Dodatkowo nosidełka nie nadają się dla noworodków. Kupując nosidełka, skupiamy się wyłącznie na bezpieczeństwie malucha, tymczasem warto pomyśleć także o własnym zdrowiu. Nosidełka mogą obciążać plecy i wywoływać bóle. Nie należy przekraczać dziennego limitu korzystania z nosidełka. Najlepiej używać go nie dłużej niż 2 godziny, po upływie tego czasu narazimy się na bóle pleców. Tak długie przebywanie w jednej pozycji jest niewłaściwe dla maluszka, który powinien się ruszać, przewracać na brzuszek i przyjmować różne pozycje, jest to ważne dla prawidłowego rozwoju. Rodzic korzystający z nosidła musi też pilnować właściwego sposobu noszenia. Niemowlęta, które dopiero nauczyły się siedzieć, należy nosić z przodu, ułożone brzuchem do brzucha rodzica. Noszenie na plecach jest wskazane jedynie w przypadku starszych dzieci. Przy korzystaniu z nosidełka trzeba też uważać, by nie przegrzać dziecka.

Przeczytaj również  Najlepsze audiobooki dla dzieci - propozycje audiobooków dla starszych dzieci i młodzieży oraz dla najmłodszych

ojciec z dzieckiem w nosidelku

Od kiedy nosić dziecko w nosidełku?

Odpowiedni moment, w którym możemy zacząć korzystać z nosidełka to ten, kiedy maluch zaczyna samodzielnie siedzieć. Nie powinny to być pierwsze, niezgrabne próby, lecz pewny i stabilny siad. Tylko wtedy zyskamy pewność, że nosidełko maluchowi nie zaszkodzi i nie wywoła w przyszłości wad postawy, czy problemów ze stawami biodrowymi. W żadnym wypadku nie wolno układać w nosidełku noworodka. Maluszek na tym etapie rozwoju musi przyjmować zupełnie inną postawę niż niemowlęta siedzące. Zmuszanie maleńkiego dziecka do przyjmowania nienaturalnej postawy jest bardzo szkodliwe, czym może grozić?

Zbyt wczesne korzystanie z nosidła – jakie niesie skutki?

Nosidełko dla dziecka można stosować dopiero od momentu, kiedy maluch zaczyna już samodzielnie siedzieć. Układanie noworodka w nosidle przyniesie złe skutki zdrowotne. Dziecko leżące w nosidełku będzie wisieć, co spowoduje wady postawy. Ponadto noworodki powinny być układane w pozycji, której wymaga ich fizjologia, a nosidełko na taką nie pozwala. Zbyt wczesne przestawienie dziecka na nosidło może ponadto skutkować zwyrodnieniami w obrębie stawów biodrowych, co jest popularne szczególnie w przypadku tak zwanych „wisiadeł”. Oczywiście ten rodzaj nosidła również może być wykorzystywany, jednak dopiero po osiągnięciu odpowiedniego wieku dziecka. W czym takim razie nosić noworodka, który ciągle domaga się bliskości rodzica? W przypadku takich maluszków doskonale sprawdzi się chusta, jednak trzeba nauczyć się odpowiedniego wiązania i właściwego układania w niej dziecka.

Wiesz kiedy zacząć nosić w nosidełku? Teraz kup odpowiedni model!

Kiedy wiemy już, jaki jest odpowiedni moment na korzystanie z nosidełka, warto zacząć się rozglądać za właściwym modelem. Nie należy też zwlekać z zakupem, ponieważ po porodzie może być na to mniej czasu. Najlepiej nabyć nosidełko podczas kompletowania wyprawki przed narodzinami maluszka, ponieważ wtedy zrobimy to na spokojnie, a co za tym idzie, zakup będzie przemyślany. Dobrym rozwiązaniem jest zakup nosidełka hybrydowego. Jest ono uniwersalne i łatwe w użytkowaniu. Unikać należy nosidełek z wąskim panelem, ponieważ nie są one zbyt bezpieczne dla stawów biodrowych. Ponadto nosidełka tego typu wywierają zbyt duży nacisk na krocze dziecka, co również może w przyszłości skutkować problemami ze zdrowiem.

Przeczytaj również  Jak wybrać wózek dziecięcy? Kilka porad!

Nosidełka dzielą się na poszczególne kategorie również, jeśli chodzi  typ zapięcia. Popularne są między innymi nosidełka klamrowe oraz wiązane. Oba rodzaje są bezpieczne, jeśli korzystamy z nich we właściwy sposób. Jeśli decydujemy się na wybór nosidełka pod względem sposobu noszenia, to możemy spokojnie dobrać go do naszych upodobań, ponieważ wiązanie lub zapięcie klamrowe nie ma większego znaczenia dla bezpieczeństwa dziecka.

Równie dobrym rozwiązaniem, co nosidełko jest wcześniej wspomniana chusta. Coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że jest ona nawet lepsza, ponieważ sprawdza się w przypadku noworodków, a w dodatku „rośnie” wraz z dzieckiem, ponieważ nadaje się również dla starszych maluszków, które już siedzą.

Nosidełko z wąskim panelem nie jest całkowicie zakazane, jednak można w nich nosić wyłącznie maluszki, które są już w stanie w pełni kontrolować swoją postawę. Dodatkowo przy takich nosidełkach należy zwracać uwagę na to, czy odpowiednio podtrzymują one plecy malucha i równomiernie rozkładają ciężar.

kobieta z dzieckiem w nosidelku w parku

Jak korzystać z nosidełka?

Korzystanie z nosidełek powinno być proste, wręcz intuicyjne. Jeśli sposób zapięcia lub wiązania jest przez nas całkowicie opanowany, to jest to już połowa sukcesu. Teraz pozostaje jedynie przyswoić wiedzę na temat właściwego noszenia dziecka. Niemowlęta, które dopiero nauczyły się siedzieć, należy nosić z przodu, by móc przez cały czas kontrolować ich ułożenie. Tak małe dzieci powinny być też ułożone brzuszkiem do brzucha rodzica, dzięki temu ich postawa będzie właściwa. Dodatkowo w przypadku mam karmiących naturalnie, ten sposób noszenia pozwoli na szybkie podanie maluchowi piersi w razie potrzeby. Przy starszych dzieciach można wprowadzić noszenie na plecach.

Przy korzystaniu z nosidełka, należy przestrzegać również bezpiecznych ram czasowych. Zbyt długie noszenie malucha może okazać się niezdrowe zarówno dla niego, jak i dla nas, ponieważ może zwyczajnie przeciążyć nasz kręgosłup. Optymalny, dzienny czas korzystania z nosidełka to 2 godziny.

Przeczytaj również  Rozmiar pieluchy - jak odpowiednio go dobrać? Praktyczny poradnik

Podsumowanie

Nosidełko jest znakomitym ułatwieniem dla rodziców, zwłaszcza w trudnych momentach rozwoju maluszka, takich jak ząbkowanie, kiedy uspokojenie dziecka staje się prawdziwym wyzwaniem. Zakup nosidła powinien być jednak dobrze przemyślany, sięgać należy po modele odpowiednie dla wieku dziecka oraz posiadające odpowiednie atesty i spełniające wszystkie wymogi związane z bezpieczeństwem.