Kursy online dla dzieci – 5 ciekawych propozycji

programowanie z dziecmi

Nauka programowania cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Sposobów na zdobywanie programistycznej wiedzy jest mnóstwo, ale tylko niektóre z nich pozwolą szybko i skutecznie rozwinąć pasję związaną z kodowaniem. Mowa przede wszystkim o kursach online, które dzielą się na atrakcyjne z perspektywy dziecka kategorie. 

Nauka poprzez tworzenie gier komputerowych

Nie jest tajemnicą, że dzieci wprost uwielbiają wszelkiego rodzaju gry wideo. To właśnie pasja do Robloxa czy Minecrafta powoduje, że coraz więcej z nich namawia swoich rodziców do rozpoczęcia nauki programowania. Możliwość wykreowania własnego świata w swojej ulubionej grze jest nie tylko marzeniem, ale również szansą na zdobycie niesamowicie cennej wiedzy, która z czasem może okazać się idealnym startem w programistyczną przyszłość.

Warto tutaj dodać, że programiści należą obecnie do najlepiej opłacanych zawodów na rynku. W zależności od kwalifikacji i znajomości danego języka programowania, mogą oni liczyć na zarobki nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Najlepsi mogą zarabiać nawet jeszcze więcej! Mowa tutaj o programistach, którzy tworzą aplikacje, strony internetowe czy właśnie gry wideo.

Studia deweloperskie, które zajmują się produkcją gier na komputery, smartfony i konsole szukają utalentowanych programistów nieustannie. Co więcej, zazwyczaj od pracownika nie wymaga się wykształcenia kierunkowego – liczą się wyłącznie wiedza i umiejętności. Dlatego też już do nauki programowania warto zachęcać dzieci w wieku nawet od 7 lat. Dobrym pomysłem na początek przygody z kodowaniem może być język blokowy Scratch lub Pixblocks – są to wizualne języki, które pomagają lepiej zrozumieć mechanizmy działania poszczególnych komend.

Wśród kursów online polecane są w szczególności: Pixblocks.pl programowanie dla dzieci. Uczestnicy są wprowadzani w świat programowania krok po kroku i uczeni myślenia proceduralnego. W trakcie lekcji dzieci uczą się również tworzenia plansz gier i animacji, a czasem projektowania prostych interaktywnych gier. Zdobyta wiedza może im pomóc w rozpoczęciu przygody z bardziej zaawansowanymi językami programowania, jak np. C# czy Python. 

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko pieluchy w nocy? 10 praktycznych sposobów

Kurs online z programowania w języku Python

Inną propozycją wśród kursów online dla dzieci mogą być te związane z językiem Python. Jest to obecnie najpopularniejszy język programowania na świecie, z którego korzystają miliony użytkowników. Na szczęście jednak charakteryzuje się on stosunkowo prostą składnią, a dzięki ogromnym możliwościom jest rekomendowany zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Na zajęciach z Pythona może nauczyć się instrukcji warunkowych, pętli, tworzenia rozbudowanych gier oraz zaawansowanych animacji.

Wśród innych popularnych na początek nauki środowisk warto też wymienić Minecraft Education Edition oraz Roblox. Oferują one mnóstwo ciekawych rozwiązań, a dziecko, które dopiero rozpoczyna naukę z programowaniem potrzebuje silnych impulsów, zachęcających do zdobywania wiedzy. Wybór jego ulubionej gry może być więc strzałem w dziesiątkę!

Kursy programowania dla dzieci znajdziesz na stronie https://pixblocks.com/