50 znanych piosenek dla dzieci – pełne zestawienie

dziecko spiewa

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uspokojenie malucha jest puszczenie mu piosenki. Wesołe melodyjki potrafią na długo przykuć uwagę zarówno niemowlaka, jak i starszego dziecka. W piosenkach liczy się również tekst, który bardzo często ma charakter edukacyjny. Słowa piosenek mimowolnie zapadają maluszkowi w pamięć, sprawiając, że podczas zabawy przyswaja on alfabet, czy uczy się zasad bezpiecznego przechodzenia przez pasy. Znane piosenki dla dzieci służą nie tylko zabawie i nauce, część z nich może również ułatwiać wyciszenie maluszka do snu. Jakie piosenki warto puszczać dziecku?

Najlepsze 50 znanych piosenek dla dzieci – do śpiewania i tańczenia

Wybierając najlepsze piosenki dla dzieci, należy dostosować je do wieku. Zupełnie małe brzdące mniej będą się skupiać na tekście, gdyż zwyczajnie nie będą rozumieć słów. Dla takich maluszków piosenki powinny być przede wszystkim skoczne, a melodie zachęcać do ruchu. Dla starszych dzieci warto odpowiednio dobierać także teksty, by przekazywały one jak najwięcej wartościowej wiedzy. Przedszkolakom można puszczać też znane piosenki dla dzieci w języku angielskim. Wczesne osłuchanie się z wybranym językiem obcym ułatwi w przyszłości naukę. Piosenki powinny dawać maluchom nie tylko radość z zabawy ruchowej, ale też pomagać w rozwoju. Dla rodziców, którzy nie mają pojęcia, jakie piosenki wybrać dla maluszka, przygotowaliśmy poniższe zestawienie 50 najlepszych rozwiązań, wśród nich znaleźć można również piosenki do śpiewania dla dzieci.

Najbardziej znane piosenki dla dzieci przekazują sporo praktycznej wiedzy, dodatkowo są sposobem na świetną zabawę.

1. „Dziadek Fajną Farmę Miał” – piosenka, która uczy o zwierzętach gospodarskich, między innymi o tym, jakie wydają dźwięki. Skoczna, wesoła melodia zachęca do zabawy i tańca.

2. „Cztery Słonie Zielone Słonie” – piosenka o przygodach czterech słoni z kokardką na ogonie, tekst łatwo wpada w ucho, co może zachęcić dziecko do tego, by się go nauczyć.

3. „Mała Myszka” – sympatyczna pioseneczka dla maluchów o przygodach chorej myszki.

4. „Taniec Mai” – propozycja dla wszystkich małych fanów uroczej pszczółki. Wraz z Mają maluszki mogą bawić się i tańczyć do wesołej melodii.

5. Aida „Krecik Zielony Ma Berecik” – piosenka o kreciku, który nosi okulary, berecik i buty, skoczna melodia połączona jest z zabawnym, przykuwającym uwagę tekstem. Tytułowy krecik ma swój własny domek, a do tego jest ogrodnikiem!

Przeczytaj również  Kącik do przewijania niemowlęcia - jak go zorganizować?

6. Aida „Ćwiczy Baba Jaga Jogę” – piosenka zachęcająca do zabawy i aktywności, można przy niej również tańczyć.

7. Jelonki „Kaczka Dziwaczka” – piosenka o kaczce mieszkającej nad rzeczką jest bardzo znana i popularna już od bardzo wielu lat, uwielbiają ją dzieci w różnym wieku.

8. Dziecięce przeboje „Idziemy Do Zoo” – tekst nauczy dziecko wiele o zwierzętach w zoo oraz ich zachowaniach.

9. Dziecięce przeboje „Kot Staś” – piosenka przybliży maluchowi kocie zachowania, kot Staś z piosenki jest wesoły i psotny.

10. „Zuzanna Żyrafa” – piosenka o sympatycznej żyrafie, która przyjaźni się z innymi zwierzątkami, bardzo skoczna melodia zachęca do tańca i zabawy.

11. „ABECADŁO z pieca spadło” – idealny wybór dla przedszkolaka. Piosenka opisuje po kolei wszystkie literki z alfabetu, co przyda się podczas późniejszej nauki w szkole.

12. Gummi Miś „Bańkę Łap” – niemal wszystkie dzieci kochają bańki, w tej piosence ich nie zabraknie, co więcej sympatyczny, zielony miś zachęca, by je łapać.

13. Śpiewające Brzdące „Mały Sonik” – polski odpowiednik słynnego Baby Shark. Piosenka opisuje całą rodzinkę słoni, które chowają się za paluszkami rąk.

14. Śpiewające Brzdące „10 mrówek” – piosenka, która pozwoli dziecku bardzo szybko nauczyć się liczyć do 10.

15. Jarzynki i przyjaciele „Grzyb Gwidon” – tekst opisuje, jakie grzyby znaleźć można w lesie, dodatkowo przestrzega też przed muchomorem i innymi trującymi okazami.

16. Nutkosfera „W Układzie Słonecznym” – edukacyjna piosenka o kosmosie i planetach.

17. Misio Mniam Mniam – idealna propozycja dla maluszków, piosenka o głodnym misiu.

18. Wesoła lokomotywa „Meduza Klementyna” – dzięki tej piosence dziecko nabierze ochoty na kąpiel, a do tego dowie się, jak wyglądają meduzy.

19. Minimini Club „Myj Zęby – świetny sposób na to, by w formie zabawy pokazać maluchowi, jak ważna jest higiena jamy ustnej i zachęcić go do mycia ząbków. Piosenka krok po kroku opisuje również, jak należy to prawidłowo robić.

20. Centrum Uśmiechu „Światła Drogowe” – edukacyjny tekst, który zaznajamia dzieci z zasadami bezpiecznego przechodzenia przez ulicę i korzystania ze świateł.

Przeczytaj również  Od kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

21. Hurra, Śpiewamy „Załóż Zdejmij” – z piosenki można dowiedzieć się, jak należy się ubierać stosownie do pogody, oraz okoliczności.

22. AIDA „Dzięcioł nastukał do prasy” – zabawna piosenka o zwierzętach i ptakach.

23. Centrum Uśmiechu „Gruszka” – wesoła melodia i historia gruszki, której zamarzyło się pozbyć brzuszka.

24. Bajkowa drużyna „Ko Ko Ko” – w tekście piosenki pojawiają się niemal wszystkie zwierzątka, jakie spotkać można w gospodarstwie. W piosence przewija się wątek mamy kwoki – która szuka swoich zganionych kurczaczków.

25. Zuchy „Stary Niedźwiedź” – ten tekst tekst wielu rodziców kojarzy z własnego dzieciństwa. Piosenka idealnie nadaje się do zabawy z rówieśnikami.

26. Niestraszki „O Zdrowym Żywieniu” – ta piosenka jest doskonałym przykładem na to, że można uczyć poprzez zabawę. Tekst ma za zadanie zachęcać dzieci do sięgania po zdrowe produkty.

27. Niestraszki „Higienicznie Żyj” – kolejna propozycja od Niestraszków, tym razem uczy, jak prawidłowo dbać o higienę.

28. Hurra Śpiewamy „Plastik znika” – dzięki tej propozycji można od małego uczyć maluszka, jak ważna jest ekologia i troska o planetę.

29. Kwiatki Bratki „Wiosna” – teks uczy, jakie kwiatki pojawiają się na polach, łąkach i w ogrodach wraz z nadejściem wiosny.

30. Białe króliczki „ piosenka o króliczkach” – świetny sposób na to, by dziecko zaczęło powoli się uczyć liczyć.

31. Śpiewające Brzdące „Wróbelek stempelek „ – wesoła piosenka o uroczym wróbelku, który robi ślady na śniegu.

32. Bajubaju TV „Rolnik” – piosenka, którą również rodzice powinni kojarzyć z własnego dzieciństwa. Tekst uczy o życiu w gospodarstwie, dodatkowo piosenka świetnie pasuje do zabawy w grupie.

33. Niestraszki „Magiczne Słowa” – mądry, edukacyjny tekst, który uczy zasad grzeczności, kultury, zasad zachowania w w grupie rówieśniczej oraz odnoszenia się do osób starszych.

34. Wesoła lokomotywa „Mucha udaje zucha” – przygody dziarskiej muchy, która podjada jedzenie z talerza.

35. Kraina Lodu „Ulepimy dziś bałwana” – piosenka z bardzo znanego filmu dla dzieci, można wymyślać do niej własny układ taneczny, lub naśladować księżniczki z filmu.

Przeczytaj również  Rodzicielstwo bliskości - co to jest? 7 podstawowych zasad

36. Zostań moją przyjaciółką – wpadająca w ucho melodia zachęca do zabawy, tekst zaś mówi o tym, jak dobrze mieć przyjaciela.

37. Śpiewające Brzdące „Moje Ciało” – idealna dla maluszków, które dopiero poznają świat. Przy tej piosence mogą nauczyć się nazywać poszczególne części ciała.

38. Misie z pluszakowa „Misiowi Przyjaciele” – wesoła piosenka o przygodach misiów.

39. „Głowa ramiona kolana pięty” – kolejna piosenka, która uczy, jak nazywać części ciała.

https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&ab_channel=PIOSENKIDLADZIECIBZYKtv

40. „Tyciutki pajączek” – tekst pioseneczki przekazuje maluszkowi, by nie poddawać się i walczyć z trudnościami. Skoczna melodia i proste słowa sprawiają, że piosenka łatwo wpada w ucho.

41. Jelonki „Myju myju ram pam pam” – piosenka zachęcająca do kąpieli i dbania o higienę.

42. Jelonki „Tęcza” – wesoła, optymistyczna piosenka dla starszych dzieci.

43. Śpiewające Brzdące „Kolorowa Rybka” – dzięki tej piosence maluchy mogą dowiedzieć się, jakie stworzenia zamieszkują zbiorniki wodne.

44. Wesoła Gromada „Raz, Dwa, Trzy – Liczymy Paluszki” – szybka nauka liczenia.

45. Wesoła Gromada „Pan krokodyl i Przyjaciele” – piosenka o sympatycznej rodzinie krokodyli.

46. Wesoła gromada „Czy Wiesz Już”? – nauka liczenia poprzez zabawę.

47. Dziecięce Przeboje „Pani Pielęgniarka” – dzięki tej piosence maluchy będą wiedzieć, gdzie szukać pomocy, gdy coś im się przydarzy.

48. Dziecięce Przeboje „Astronauta” – tekst pozwala pofantazjować o przyszłości i zawodzie astronauty.

49. Dziecięce Przeboje „Taxi” – dzieci mają okazję dowiedzieć się, jak jest zbudowany samochód oraz na czym polega zawód taksówkarza.

50. Dziecięce Przeboje „Kaczuszki” – maluszki nauczą się nie tylko, jakie dźwięki wydają kaczki, ale też jak liczyć do 10.