Ile pieluch dziennie zużywa noworodek i niemowlę?

dziecko w pieluszce

Pojawienie się noworodka w domu wiąże się z szeregiem wielu nieoczekiwanych do tej pory wydatków. Podstawowym elementem każdej dziecięcej wyprawki są oczywiście pieluchy i to właśnie na nie rodzice przeznaczają najwięcej pieniędzy. Ile pieluch w ciągu dnia zużyć może noworodek? Czy są jakieś odgórnie ustalane normy? Ile pieluch dziennie zużywa niemowlę? Sprawdźmy, jak to szacunkowo wygląda i czy ma ogromny wpływ na domowy budżet!

Ile pieluch dziennie zużywa noworodek?

Najwięcej pieluszek zużywają dzieci tuż po narodzinach. W czasie pierwszych tygodni życia malucha każdy rodzic powinien zadbać o dostateczną ilość pieluch w domu. Mówimy o sytuacjach, gdy dziecku trzeba zmieniać pieluchę średnio co godzinę. 12 pieluszek w ciągu dnia może się więc okazać zbyt małą ilością, zarówno, jeśli chodzi o pieluchy wielorazowe jak i o pampersy.

Niemowlę – ile pieluszek dziennie zużywa?

Nieco starsze dzieci, w wieku od około 3 miesięcy wzwyż zużywają już nieco mniejsze ilości pieluszek. Wystarczy około siedem, osiem sztuk w ciągu dnia, zmienianych regularnie i przy odpowiedniej pielęgnacji. Dzieciom, które skończyły już pół roku, najczęściej wystarcza już “tylko” 5 pieluch w ciągu dnia. W chwili, gdy dziecko skończy pierwszy rok życia, najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe rezygnowanie z pieluszek. Dla komfortu i zwiększenia samodzielności.

Dzienny koszt pieluszek dla noworodka i niemowlęcia

Statystyczne obliczenia mówią, że jeśli wydatek na pieluchy dla noworodka w skali miesięcznej wynosić będzie około 200 złotych, to w skali dziennej zapotrzebowanie będzie zamykało się w granicach 6 – 8 złotych. Jeżeli niemowlak zużywa średnio 7- 8 pieluszek dziennie, musimy się przygotować na wydatek miesięczny w kwocie 110 złotych, co w skali dziennej daje 3 – 4 złote. Jeśli dziecko szybko rośnie, a przy tym zużywa coraz mniejszą ilość pieluch, maksymalnie do 5 sztuk, wydatek miesięczny wyniesie około 75 złotych, co daje około 3 – 4 złote dziennie. Dobrym pomocnikiem przy domowych wydatkach mogą być specjalne kalkulatory dla młodych rodziców, dostępne w Internecie. Dzięki nim można łatwo obliczyć koszty stosowania nie tylko pieluszek, ale również innych elementów dziecięcych wyprawek.

Przeczytaj również  Polski Bon Turystyczny na kolonię dla dziecka - gdzie wykorzystać?

Jak często trzeba wymienić pampersa dziecku?

Pampersy, czyli pieluszki jednorazowe wymieniać należy dziecku średnio co 3 godziny. Najlepiej kontrolować stan specjalnego “licznika” przy pieluszce, który zmienia kolor w sytuacji, gdy jest już czas na przewinięcie i założenie świeżej pieluszki. Ogromną siłą pampersów jest to, że można je dziecku założyć na noc bez obawy, że zostaną całkowicie zalane. Chłonne pampersy z perforowaną powłoką zewnętrzną zapewniają skórze dziecka oddychanie w każdej sytuacji, dzięki czemu nie trzeba obawiać się odparzeń po długiej nocy. Pampersy spełnią swoją rolę przy odpowiedniej pielęgnacji dziecka, ważne, by przy każdym przewijaniu stosować środki higieniczne, wszelkiego rodzaju zasypki, maści i kremy, dzięki którym skóra dziecka nie ma prawa paść ofiarą złośliwych zarazków, czyhających w okolicy przewijaka na każdym kroku. Między jedną a drugą wymianą pampersa warto zadbać, aby dziecko pochodziło troszkę z gołą pupą. W ten sposób zapewniamy skórze prawidłowe wietrzenie, uczymy dziecko poznawania zmysłu dotyku i pozwalamy skórze prawidłowo oddychać, bez żadnych ograniczeń.

Pieluchy wielorazowe – czy warto z nich skorzystać?

Moda na pieluchy wielorazowe ma się bardzo dobrze. Jej wybuch w dużej mierze zawdzięczamy powrotowi najmłodszych pokoleń do idei ekologizmu i zdrowego stylu życia. Pieluchy wielorazowe kosztują od około 50 do 70 złotych. Specjalnie zaprojektowane zapięcia pozwalają na to, aby takie same pieluszki były stosowane przez dłuższy okres, aż do czasu, gdy zaczniemy dziecko oduczać stosowania pieluszki. Dla noworodków zaprojektowano specjalne, najmniejsze rozmiary. Jeżeli zamierzamy przy przewijaniu dziecka stosować kieszonki z wkładami, powinniśmy na starcie zainwestować w co najmniej 20 zestawów, jest to bardzo praktyczne. Przy tym warto zwrócić jeszcze uwagę, że przydać się nam może większa ilość wkładów, aniżeli samych pieluszek. Jeżeli zdecydujemy się zamiast kieszonek zastosować otulacze – należy zaopatrzyć się w minimum 5 sztuk.

Przeczytaj również  High Need Baby - jak wygląda życie z wymagającym dzieckiem?

Zużycie pieluch a odpieluchowywanie

Proces odzwyczajania dziecka od obecności pieluchy zaleca się przeprowadzać w chwili, gdy przekroczy 30 miesiąc życia. Do tego momentu najlepiej będzie stosować pieluchy jednorazowe z wielorazowymi naprzemiennie, przy czym na noc preferuje się pieluchy jednorazowe dla większej wygody. Jeśli jedna pieluszka jednorazowa kosztuje około złotówki, a dziecko zużywa takich pieluch około 10 dziennie, trzeba przygotować się na wydatek 10 złotych każdego dnia. W obliczu postępującej inflacji oraz wzrostu cen także na artykuły pierwszej potrzeby można być pewnym, że niedługo także za pieluchy wszyscy rodzice zapłacą więcej, niż dotychczas. Najlepszym rozwiązaniem dla oszczędności byłoby jak najwcześniejsze odpieluchowywanie, ale jest możliwe tylko w teorii. Dziecka nie można zmuszać do niczego, a już w ogóle do przedwczesnego rozwoju ponad własne możliwości.