Młodzi rodzice nie zdaja sobie sprawy w jak szybkim tempie będzie rosła ich pociecha. Wszyscy wokół ciągle powtarzają im, że zanim się obejrzą, a maluch już pójdzie do szkoły. Niestety jest to prawda, co tydzień od samych narodzin naszego maluszka zauważamy, że ubranka stają się za małe. W mgnieniu oka przychodzi również zakup pierwszych, nowych bucików. Zadziwiające jest jak szybko rośnie stopa dziecka.
Stopa niemowlaka – w jakim tempie rośnie?
Ustalenie w jakim tempie rośnie stopa dziecka jest wręcz nie możliwe. Każdy maluch rośnie w swoim tempie i jest to proces indywidualny. Oczywiście statystki, które zostają podane są dla nas źródłem informacji, jednak koniecznie musimy pamiętać, że nie u wszystkich dzieci rosną one jednakowo. Nie jest to też wyznacznik prawidłowego rozwoju. Rozpiska dla rodziców informuje nas, że:
- Podczas pierwszego roku życia naszego bobasa jego stópka rośnie około 4 cm
- W ciągu trzech pierwszych lat jego życia powinna urosnąć około 1,5 cm w ciągu miesiąca
- Od trzeciego do szóstego roku życia rośnie ona około 1 milimetra na miesiąc
- Kolejne lata jest to sprawa indywidualna. Zależne jest to od skoku wzrostowego i masy ciała.
Bardzo ważne jest, żebyśmy regularnie, nawet co dwa tygodnie sprawdzali czy buciki nie są za małe i w razie potrzeby kupili nowe jak najszybciej.
A jak szybko rośnie stopa starszego dziecka?
Pytanie bardzo często zadawane przez rodziców, zwłaszcza pierwszego dziecka. Są zestresowani pojawieniem się potomka w domu i chcą dołożyć wszelkich starań, żeby rozwijało się “książkowo”. Jednak pojęcie rozwoju książkowego jest ogólnikowe i nie spełnia ono swoich funkcji. Przecież tak jak każde dziecko jest inne, tak rozwija się inaczej i jego stopa również rośnie w swoim tempie.
Do którego roku życia stopa dziecka rośnie?
Zazwyczaj już w wieku 16 lat stopa dziecka osiąga finalny kształt. Statystycznie u dziewczynek jest to 14 rok życia. Jednak należy pamiętać, że nie jest to wyznacznik, którego powinniśmy się kurczowo trzymać. Stopa przestaje rosnąć i jest już w pełni ukształtowana około 18 roku życia młodego człowieka.
Jak wybrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?
Wybór odpowiednich butów dla dziecka spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Chcemy, żeby wyglądały ładnie, były wygodne i posiadały odpowiednie atesty. Jednak największym problemem staje się dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zapoznajmy się z kilkoma ważnymi wskazówkami, dzięki którym będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę przy zakupie odpowiedniego obuwia dla naszego malucha:
- Podeszwa buta musi być giętka, podczas oglądania zakupów wygnij ją więc w przód i tył w celu sprawdzenia jej elastyczności
- Należy dobrać odpowiedni rozmiar butów. W tym celu mierz dziecku stopę w momencie, kiedy stoi na nogach i jest ona obciążona.
- Muszą być dopasowane nie tylko na długość, ale również na szerokość, by nie uciskały stopy dziecka
- Nigdy nie zdarza się, że obie stopy są identyczne, dlatego najlepiej jest mierzyć buta na nodze, która wydaje nam się dłuższa.
- Palce powinny mieć tak zwaną przestrzeń. Nie może być tak, że są one ściśnięte jeden koło drugiego. Dziecko musi mieć miejsce w bucie, aby mogło swobodnie poruszać palcami w innym przypadku grozi to obtarciami, odciskami, ranami i ich skrzywieniem.
- Podeszwa powinna być gumowa lub posiadać wstawki antypoślizgowe, aby maluch się nie pośliznął i nie upadł. W innym przypadku może się przestraszyć i bać ponownej nauki chodzenia. Dla dzieci, które dopiero przystępują do nauki chodzenia idealnym wyborem będą skarpetki z gumowymi podeszwami.
- Statystyki mówią, że stopy dziecka popołudniu są aż o 4% większe niż rano!! Niezależnie czy w to wierzymy warto jest w celu dobrania odpowiedniego obuwia, wybrać się na zakupy popołudniu.
- Wszyscy rodzice wiedzą, że należy kupić dziecku “większe buty”. Co to jednak oznacza? Zazwyczaj specjaliści mówią, że powinno to być 12 mm, tak zwanego zapasu.
Mierzenie i wybór
Mierząc dziecku stopę, niejeden rodzic łapię się za głowę. Sama perspektywa zmierzenia stópki ruchliwego brzdąca nas przerasta, a do tego jeszcze musimy zrobić to dobrze. Najczęstszym sposobem wykorzystywanym przez opiekunów jest mierzenie na kartce. Można zrobić to w formie zabawy odrysowując jego rączki i stópki. Później już wystarczy tylko zmierzyć odcisk od pięty do najwyżej wysuniętego punktu po stronie palców. Obecnie w sklepach obuwniczych możemy też kupić specjalne wkładki z miarką, wystarczy przyłożyć stopę dziecka i zaznaczyć, dokąd sięga. Jest to wielkie ułatwienie dla opiekunów, którzy mają problem z odrysowaniem całej stopy.
Pamiętaj! Do całego pomiaru należy dodać kilka milimetrów! Oczywiście musimy kupić “większe”, jednak co to oznacza? Przecież kupienie maluchowi obuwia o dwa rozmiary za dużego jest przesadą. Otóż najlepiej wzorować się podanymi wytycznymi:
- Podczas nauki chodzenia powinno być to 5-8 milimetrów
- Kiedy dziecko już stabilnie chodzi i więcej czasu spędza na nogach należy kupić buciki o 8-12 milimetrów większe
- Dla starszaka wytycznym jest 15 milimetrów
Bardzo ważne jest, żeby regularnie kontrolować wzrost stopy dziecka w innym przypadku za ciasne buty doprowadzą do nie odwracalnych zmian w budowie stopy.
Regularnie sprawdzaj, czy Twoje dziecko nie nosi zbyt ciasnych butów!
Małe dziecko na pewno nie poinformuje nas, że buty są za małe lub że go cisnął. Dlatego też to właśnie my rodzice musimy już w pierwszych latach jego życia zadbać o prawidłowy rozwój jego stóp. Dziecięce stopy są bardzo elastyczne, dlatego w sytuacji, gdy nie zauważymy jego skoku wzrostowego są one narażone na negatywny rozwój mięśni, stawów, układu krążenia, a wszystko to wpływa na postawę całego ciała.
Podsumowując:
- Za małe buty mogą doprowadzić do skrzywień palców a nawet całej stopy. Niekorzystnie wpływają na stawy oraz postawę dziecka.
- Za duże buty źle trzymają się całej stopy, noga w bucie się przesuwa. Dziecko, które “człapie” nie tylko się potyka, ale również przykurcza palce, aby utrzymać obuwie na nodze.
Każdy ortopeda poinformuje nas, że najlepiej jest, gdy dziecko chodzi boso. Jego stopa dopasowuje się do podłoża co wzmacnia jej mięśnie i kształtują się jej wysklepienia. Warto jest więc pozwolić maluchowi w razie możliwości na bieganie po różnych podłożach gołymi stopami.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!