Z prawidłowym przewijaniem noworodka mają problem zwłaszcza początkujący rodzice, dopiero co debiutujący w nowej roli. Po wielu latach, gdy na świat przychodzą dzieci dużo młodsze, warto również odświeżyć swoją wiedzę na temat przewijania oraz pielęgnacji niemowląt. W ciągu kilku lub nawet kilkunastu lat przerwy można nieco wyjść z wprawy, a nabyta wiedze zawsze przyda się nie tylko przy pielęgnacji własnych dzieci, ale w dalszych latach również wnuków. Na czym polega prawidłowe przewijanie noworodka? Co należy w czasie przewijania mieć pod ręką? Czy są różne techniki przewijania niemowląt? Sprawdźmy!
Co przygotować, aby sprawnie zmienić pieluchę?
Najważniejsze – to nie panikować. Praktycznie będzie przechowywać wszystkie niezbędne do przewijania dziecka elementy w jednym miejscu, aby nie tracić czasu na poszukiwania i sprawdzanie, czy na pewno wszystko mamy. Gdy wiemy, że niczego nam nie brakuje, możemy położyć dziecka na przewijaku. Szybko przebiegnie przewijanie noworodka, jeśli będziemy korzystać z:
- pieluch jednorazowych
- woreczków na zużyte pieluchy
- chusteczek nawilżających
- wacików
- ciepłej wody
- balsamów chroniących przed odparzeniami
- ubranek amortyzujących położenie pieluszki
Dziecko z pewnością nie będzie nam utrudniało całego procesu przewijania, jeśli zajmiemy jego uwagę jedną z ulubionych zabawek, np. pluszowym misiem lub gryzakiem, jeśli już zaczęły pojawiać się pierwsze zęby.
Przewijanie noworodka – jak to zrobić? Krok po kroku
Niezawodnym pomocnikiem, jeśli chodzi o przewijanie dziecka, jest charakterystyczna płaszczyzna, zwana popularnie przewijakiem. Ważne, aby przewijak wykonany był z wytrzymałego i dość sztywnego materiału. Wielu rodziców wykorzystuje starą metodę przewijania dziecka bezpośrednio na łóżku, ale nie jest ona do końca wygodna. Wymaga długotrwałej pozycji pochylonej, co w przypadku starszych rodziców lub dziadków może być nieco uciążliwe.
- Układamy dziecko na plecach i rozbieramy od pasa w dół, jeśli góra jest czysta.
- Rozpinamy brudną pieluszkę, wysuwamy, składając wszystko do siebie, aby zawartość nie pobrudziła ani dziecka, ani niczego, co znajduje się w najbliższym otoczeniu.
- Nie unosimy dziecka za kostki, powinniśmy położyć dziecko na boku, podłożyć rękę pod plecy i głowę lub unieść za uda i okolice kolan, w ten sposób zadbamy o stawy dziecka.
- Pozycja polecana przez fizjoterapeutów: Jedną ręką chwytamy za udo przy biodrze, drugą nóżkę opieramy o nasze przedramię, obracamy naszą rękę w kierunku malucha. Pupa niemowlaka jest lekko wypięta, więc swobodnie można wymienić pieluchę bez ciągnięcia za nogi.
- Chusteczkami lub wacikami z wodą czyścimy wszystkie zabrudzone okolice intymne u dziecka, czyścimy w kierunku “od przodu do tyłu”, jest to bardzo ważne, aby nie zawiązała się infekcja u dziewczynek. U chłopców z kolei nie ściągamy napletka.
- Po umyciu stosujemy krem przeciw odparzeniom, zakładamy czystą pieluchę. Nie powinna być zawiązana zbyt ciasno, brzeg pieluszki, a brzuch dziecka powinno oddzielać kilka milimetrów.
- Sprawdzamy, czy dziecko może w pieluszce spontanicznie poruszać nóżkami. Jeśli ma z tym problem, być może trzeba poluzować pieluchę lub zmienić ją na nieco większą.
Przewijanie i przebieranie noworodka wcale nie jest takie proste jak się wydaje. Dzieci lubią stawiać opór, zwłaszcza w sytuacjach, do których nie są przyzwyczajone. W rozładowaniu atmosfery na pewno pomoże mówienie do malucha, śpiewanie, dużo uśmiechu i czułości. Jeśli dziecko będzie czuło się bezpiecznie, każde przewijanie coraz rzadziej będzie kończyło się płaczem i humorami malca.
Jak często przewijać noworodka?
Każdy rozsądny rodzic doskonale wie, że pieluszkę u dziecka niezwłocznie należy zmienić za każdym razem, gdy tylko zauważymy, że jest mokra, brudna i że malucha otacza specyficzny, mocny zapach. Nie wolno zwlekać z przewinięciem dziecka, ponieważ wskutek tego na skórze miejsc intymnych pojawiać się będą odparzenia, bardzo uciążliwe i wymagające czasu oraz wielu środków w celu usunięcia. Wszystkiemu są winne bakterie z moczu i kału, które ekspansywnie rozwijają się pod wpływem wysokich temperatur. Większość niemowląt ma bardzo wrażliwą skórę, dlatego przewijanie dziecka powinno się odbywać nawet co godzinę, zwłaszcza, jeśli maluch karmiony jest piersią i często się przy tym wypróżnia.
Przewijanie dziecka – przed czy po karmieniu?
Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, przewijanie noworodka może odbywać się w nieco większych odstępach czasowych. Pieluchy jednorazowe chłoną mocz na tyle sprawnie i szybko, że po jego oddaniu dziecko może chodzić w takiej pieluszce bez obaw jeszcze przez kilka godzin w ciągu dnia. Warto być czułym na potrzeby dziecka, bo w razie potrzeby na pewno zasygnalizuje nam, że z pieluszką jest coś nie tak. Im starsze dziecko, tym mniej pieluch w ciągu dnia wykorzystuje się do przewijania. Poleca się przewijać dziecko przed karmieniem. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Zakładanie nowej pieluszki tuż po karmieniu sprawi, że maluch poczuciem suchości i komfortu nie nacieszy się zbyt długo.
Dlaczego dziecko płacze przy przewijaniu?
Powody pojawiania się płaczu u dziecka podczas przewijania mogą być różne. Głównym powodem jest zupełnie nowa sytuacja, dotąd nieznana, wzbudzająca nieufność i lęk. Przewijaniu dziecka towarzyszyć może płacz również wtedy, gdy:
- zmaga się ono z odparzeniami, które powodują uczucie szczypania i duży dyskomfort w poruszaniu nóżkami
- przewija je ktoś obcy, niekoniecznie mama, tata lub babcia, do których zdążyło się wcześniej przyzwyczaić
- pieluszka wymieniana w czasie przewijania zakładana jest zbyt ciasno
- śpioszki zakładane w czasie przewijania są niewygodne, za bardzo drapią lub są za ciasne
- zmaga się z chorobami lub dolegliwościami, które jeszcze nie zostały wykryte przez lekarzy
- dziecko jest głodne lub nadmiernie zmęczone, pobudzone emocjami
- na skórze dziecka dodatkowo pojawiają się zmiany alergiczne
- dziecko jest przeziębione, ma gorączkę lub katar
Jak uspokoić dziecko przy przewijaniu?
Każde przewijanie noworodka nie musi kończyć się łzami. Odpowiednia inicjatywa rodziców sprawi, że przebieranie dziecka za każdym podejściem upływać będzie szybciej i sprawniej. Podstawą w tym wszystkim jest czułość i delikatność. Dziecko w czasie przewijania powinno jak najbardziej odczuwać z nami więź, jako z rodzicami. Jak najbardziej wskazane jest w takich sytuacjach mówienie do dziecka, śpiewanie, delikatne pieszczoty, głaskanie po główce, masaż. Do tego dużo uśmiechu i zapewnianie dziecka dotykiem oraz słowem, że w zaistniałej sytuacji jest absolutnie bezpieczne. Gdy dziecku okazuje się czułość i empatię od najmłodszych lat, także w sytuacjach intymnych, znika niepotrzebne napięcie, maluch nabiera do rodzica zaufania i na tej podstawie tworzy się nierozerwalna więź. Ulubiona zabawka trzymana w rączkach w czasie przewijania na pewno umili czas wszelkich czynności higienicznych. Zatem nie zapomnijmy, aby dyskretny pluszak na dobre zagościł w okolicach domowego przewijaka.
Przewijanie noworodka – kilka prostych czynności, które każdy rodzic powinien znać
Wydaje się, że sprawniej w przewijaniu dzieci radzą sobie kobiety. Być może to ze względu na wysoki poziom empatii, z którym od zawsze się kojarzyły. Panowie, jeśli chodzi o temat przewijania niemowląt, często wykazują się większym dystansem. Prawda jest taka, że konieczność dzielenia domowych obowiązków, także tych dotyczących pielęgnacji dziecka, sprawiła, że nauka wspólnego przewijania stała się swoistą metodą na scalenie więzi rodzinnych. Jest coś takiego, że im więcej jako rodzice ze sobą przebywamy i razem wykonujemy prozaiczne czynności, ucząc się ich przy tym od podstaw, tym bardziej scalają się nasze uczucia oraz potrzeba tworzenia gniazda rodzinnego. Dziś przewijanie dzieci przeprowadza się ekspresowo. Pomaga w tym niewątpliwie szeroki dostęp do różnych środków, ułatwiających cały proces i służących prawidłowej pielęgnacji delikatnej skóry dzieci. Nauka przewijania przydaje się na całe życie – zwłaszcza w wielopokoleniowych rodzinach.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!