Zestawy LEGO – jak wybrać idealny dla swojej pociechy?

ukladanie lego

Wśród zabawek, które mimo upływu lat cieszą się niesłabnącą popularnością klocki LEGO zajmują jedną z czołowych pozycji. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich układanie to kreatywna zabawa, która jest w stanie zająć zarówno kilkuletnie dziecko, nastolatka jak i osobę dorosłą. Aby jednak mogło tak być zestaw LEGO powinien być dopasowany do umiejętności motorycznej dziecka, jego zainteresowań oraz upodobań. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym odpowiemy na pytanie jak wybrać LEGO dla swojej pociechy.

Klocki – jak wspomagają rozwój dziecka?

Klocki to jedna z najstarszych i najbardziej uniwersalnych zabawek, które od pokoleń stanowią nieoceniony element dzieciństwa. Jednakże dopiero klocki LEGO zdobyły tak ogromną popularność praktycznie na całym świecie. Wyjątkowy system łączenia klocków pozwalający na tworzenie skomplikowanych budowli z wieloma niewielkimi a nawet ruchomymi elementami sprawia, że klocki te są nie tylko wspaniałą zabawką zapewniającą wiele godzin rozrywki, ale również mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Po pierwsze, klocki rozwijają zdolności motoryczne i koordynację ruchową dzieci.

Dzieci uczą się precyzyjnego chwytania, układania i łączenia klocków, co doskonale wpływa na rozwijanie zdolności manualnych. Po drugie, klocki rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dzieci mogą tworzyć niemal wszystko, co przyjdzie im do głowy, łącząc różne kształty, kolory i rozmiary klocków. Ta swoboda twórcza stymuluje rozwijanie wyobraźni. Klocki to także doskonała okazja do nauki poprzez zabawę. Dzieci mogą tworzyć modele zwierząt, budynków, pojazdów. Maluchy poznają także podstawowe pojęcia geometryczne takie jak symetria, kształty, rozmiary i proporcje.

Dopasowanie klocków do wieku dziecka

Aby jednak dziecko mogło korzystać z pozytywnego wpływu klocków LEGO na jego rozwój musimy znaleźć zestaw, który będzie dla niego atrakcyjny i bezpieczny. Nie da się bowiem ukryć, że w przypadku przedszkolaka zestawy pozwalające na budowę skomplikowanego statku kosmicznego nie zdadzą rezultatu. Klocki powinny być dopasowane do wieku dziecka. Na szczęście, ten producent ma opcje dla maluchów i starszych dzieci. W przypadku przedszkolaków stawiamy na klocki LEGO Duplo, które posiadają większe elementy bezpieczne dla dzieci. Maluchy w wieku szkolnym, a więc mające ponad 6 lat z pewnością ucieszą się z klocków LEGO Friends. To neutralne, radosne zestawy, które pozwalają poznawać świat. Z ich pomocą możemy złożyć farmę, domek wakacyjny, leśniczówkę czy sklep. Zestawy te są proste a mimo to rozwijają wyobraźnię. Natomiast starsze dzieci z powodzeniem możemy obdarować nieco bardziej skomplikowanymi zestawami tematycznymi.

Przeczytaj również  Seksualizacja dzieci - czym jest i jak jej przeciwdziałać?

Zestaw zgodny z zainteresowaniami

Drugim, niezwykle ważnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę poszukując zestawu LEGO dla swojego dziecka są jego zainteresowania. Oferta klocków LEGO jest obecnie bardzo szeroka i pozwala na znalezienie takiego, który będzie dopasowany do tego, czym aktualnie interesuje się nasza pociecha. Przykładowo, jeśli maluch chętnie poznaje świat, różne zawody, ciekawią go policjanci czy strażacy – warto podarować mu zestaw LEGO City, który odwołuje się do tego, jak toczy się życie w mieście. Jeśli zaś dziecko fascynują postacie z gier komputerowych lub filmów z powodzeniem możemy sprezentować mu zestaw klocków z Harrego Pottera czy Star Wars. Kluczowe znaczenie ma więc poznanie upodobań, zainteresowań i pasji swojego dziecka. Zestawy tematyczne bardzo często dostarczają bowiem dzieciom jeszcze więcej radości.

Wielkość zestawu

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest wielkość zestawu klocków. Popularne serie takie jak LEGO Technic oferowane są zarówno w mniejszych opakowaniach, które pozwalają na stworzenie jednego pojazdu lub konstrukcji, jak i w bardzo dużych, rozbudowanych zestawach, które pozwalają na stworzenie całego uniwersum. Wybierając zestaw dla swojej pociechy warto wziąć pod uwagę, czy szybko nudzi się i zniechęca, czy też uwielbia poświęcać długie godziny na tworzenie ciekawych konstrukcji a wyzwania tylko motywują ją i zachęcają do pracy. Warto wziąć pod uwagę także to co najbardziej bawi dziecko – czy jest to proces budowania, czy też wykorzystywanie zbudowanych elementów w późniejszej zabawie.

Podsumowując, klocki LEGO to ponadczasowy i zawsze trafiony pomysł na prezent, niezależnie od tego, ile lat ma nasza pociecha. Warto więc zapoznać się z różnorodnością zestawów i wygrać ten, który będzie najbardziej dopasowany do potrzeb i upodobań naszego dziecka.