Chusta do noszenia dziecka – od kiedy można nosić w niej niemowlę?

niemowle spi w chuscie

Chusta może być używana na długo przed nosidełkiem, które przeznaczone jest dla maluchów potrafiących już samodzielnie siedzieć. Dla wielu rodziców chusta do noszenia noworodka jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, ułatwia ona opiekę nad wymagającym uwagi maluszkiem. Dzięki chuście można mieć dziecko cały czas przy sobie, co się przydaje szczególnie podczas choroby, czy ząbkowania, kiedy maluch jest wyjątkowo marudny i jeszcze bardziej potrzebuje bliskości rodzica. Zanim po raz pierwszy sięgniemy po to rozwiązanie warto jednak zastanowić się od kiedy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne.

Od kiedy można nosić niemowlę w chuście?

Według wielu opinii chusta jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż nosidełko. Nadaje się ona do używania dużo wcześniej, a w dodatku, jeśli kupimy specjalny model, to sprawdza się jeszcze przez długi czas. Chusta do noszenia noworodka jest komfortowym rozwiązaniem zarówno dla rodziców, jak i dla samego maluszka. Trzeba jednak wiedzieć od kiedy noszenie dziecka w chuście jest dozwolone, by nieświadomie nie zaszkodzić dziecku. W przypadku noworodka bezwzględnie należy przestrzegać prawidłowego układania. Tak małe dziecko ma naturalnie podyktowaną postawę, nie należy go na siłę prostować, czy wymuszać innego trzymania główki. Czy w takim razie korzystanie z chusty jest w ogóle bezpieczne?

Chusta do noszenia noworodka została stworzona tak, by można z niej było korzystać od pierwszych chwil życia maluszka. Nie należy obawiać się chusty, ponieważ nie stwarza ona żadnego zagrożenia, oczywiście, jeśli korzystamy z niej prawidłowo. Przed rozpoczęciem korzystania z chusty należy nauczyć się zasad wiązania oraz odpowiedniego układania malucha. Tylko w ten sposób zapewnimy dziecku komfort i bezpieczeństwo, a przy tym nieustanną bliskość rodzica, która bardzo pozytywnie wpływa na psychikę noworodka.

Przeczytaj również  Zabawki edukacyjne dla dzieci - producent zabawek dla dzieci

niemowlak w chuscie

Jaka jest prawidłowa pozycja dziecka w chuście?

Noszenie dziecka w chuście jest całkowicie bezpieczne, jeśli robimy ro prawidłowo. Co więcej, z chusty korzystać mogą nawet wcześniaki, jednak pod warunkiem przekroczenia określonej wagi. Rozpoczęcie korzystania z chusty powinno być poprzedzone nauką wiązania i nie tylko. Bardzo ważny jest także sposób układania malucha w chuście.

Warto zacząć od tego, że chusta oferuje różne możliwości noszenia. Można w niej trzymać dziecko na brzuchu, na plecach lub na biodrze. W przypadku noworodków wskazane jest jednak noszenie na brzuchu tak, by ciało malucha ściśle do niego przylegało. Podczas noszenia z przodu mamy możliwość ciągłej kontroli nad dzieckiem. Co do pozycji noworodka w chuście, to powinna ona zgadzać się z postawą podyktowaną przez fizjologię maluszka. Dziecko ma mieć zgięte kolana i zaokrąglony kręgosłup, a jego miednica musi być podwinięta. Główka noworodka ma przylegać do brzucha rodzica. Taka pozycja jest bezpieczna i komfortowa dla dziecka, ponadto ułatwia mu zasypianie. Nauka obsługi chusty nie kończy się jednak na właściwym sposobie ułożenia malucha. Kolejny krok to nauka wiązań. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Kilka podstawowych wiązań chusty dla dziecka na początek przygody

Zanim przejdziemy do omawiania rodzajów wiązań chusty do noszenia dziecka, przyjrzeć się należy typom samych chust.

  • Chusta wiązana – najczęściej wybierana ze względu na mnogość opcji noszenia. Chusta ta jest długa, nawet do kilku metrów długości. Można w niej nosić dziecko zarówno z przodu, jak i z tyłu oraz na biodrze. Chusty wiązane są wygodne również dla rodziców, ponieważ wiązania obejmują oba ramiona, co prowadzi do równomiernego rozłożenia ciężaru.

Chusty wiązane dzielą się z kolei na 2 podtypy.

  1. Chusty elastyczne – świetnie nadają się szczególnie dla początkujących rodziców. Idealnie otulają ciało malucha, są odpowiednie zarówno dla noworodków, jak i starszych dzieci.
  2. Chusty tkane – druga opcja jest dosyć szeroka oraz o wiele sztywniejsza. Tutaj pojawić się mogą większe trudności przy właściwym układaniu dziecka oraz odpowiednim wiązaniu. Wszystkiego da się jednak nauczyć, a chusta tkana pozwala na noszenie starszego dziecka.
  • Chusty kieszonki – najprostsze, jeśli chodzi o sposób użycia, jednak nie ma przy nich możliwości regulacji. Ponadto chusty te mogą po długim czasie użytkowania mocno obciążyć sylwetkę, ponieważ z racji tego, że są na jedno ramię, ciężar się nie rozkłada równomiernie.
  • Chusty kółkowe – również nie sprawiają żadnych trudności przy noszeniu, jednak podobnie, jak w przypadku kieszonek ciężar się nie rozkłada.
Przeczytaj również  Od kiedy można zacząć nosić dziecko w nosidełku?

Jeśli chodzi o rodzaje wiązań, to dotyczą one jedynie chusty tkanej, ponieważ kieszonki i chusty kółkowe mają inne zabezpieczenia. Jakie podstawowe typy wiązań powinien poznać każdy rodzic?

  • Wiązanie kieszonka – nadaje się od pierwszych dni życia malucha. Nie jest trudne do nauczenia, przez co cieszy się dużą popularnością. Kieszonka odciąża dolną część pleców, dlatego chętnie wybierają ją osoby, narzekające na bóle w tym obszarze.
  • Wiązanie kangur – również nadaje się do noszenia dzieci od pierwszych dni życia, także dla wcześniaków. Kangur pozwala na ułożenie dziecka w odpowiedniej, bezpiecznej dla niego pozycji. Te typ wiązania jest komfortowy również dla osoby noszącej, ponieważ nie obciąża odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
  • Wiązanie koala – wiązanie sprawdzi się przy ruchliwych maluchach, które potrzebują mieć w chuście nieco luzu. Nie należy go stosować w przypadku noworodków, gdyż to wiązanie nie zapewni im odpowiedniej pozycji. Dodatkowo może doprowadzić do przerostu kręgosłupa.

Instrukcje dotyczące każdego z wiązań łatwo jest znaleźć w sieci. Większość producentów chust dołącza też szczegółowe instrukcje, jak wykonać dane wiązanie do swoich produktów.

niemowlak noszony w chuscie

Jakich wiązań nie stosować do noszenia niemowlaka w chuście?

W przypadku noworodków niewskazane są wiązania na plecach. Przy noszeniu maluszków z przodu uważać należy jedynie na wiązanie koala, ponieważ nadaje się ono wyłącznie dla dzieci, które już siedzą. Nie ma wiązań całkowicie zakazanych, istnieją jedynie takie, które nie nadają się dla danej grupy wiekowej. Niektórych typów wiązań unikać należy również wtedy, gdy nadmiernie obciążają sylwetkę w danym miejscu, co powoduje bóle lub inne dolegliwości. Wiadomo już od kiedy i jak nosić malucha w chuście. Kiedy jednak jest najlepszy pomysł na rezygnację z niej? Czy istnieje jakiś limit wiekowy, jeśli chodzi o korzystanie z chusty?

Przeczytaj również  Jak oduczyć dziecko sikania w nocy? 10 sprawdzonych metod

Jak długo można nosić niemowlę w chuście?

Chusta cieszy cię coraz większą popularnością nie tylko dlatego, że nadaje się dla noworodków od pierwszych chwil życia. Dzięki chuście spełniać można założenia rodzicielstwa bliskości. Dodatkowo rodzic, mając wolne ręce może zajmować się różnymi czynnościami, jednocześnie mając dziecko ciągle przy sobie. Nie ma limitów wiekowych, jeśli chodzi o korzystanie z chusty, można nosić w niej dziecko, dopóki mamy na to siłę i chęci. Chusty wytrzymują ciężar dziecka do 20 kilogramów, a niektóre mają nawet większą wytrzymałość. Jeśli noszenie nie obciąża sylwetki i nie powoduje żadnych dolegliwości ze strony kręgosłupa, to nie ma konieczności rezygnacji z chusty.