8 sposobów jak składać i zakładać pieluchy tetrowe

dziecko w bialej pieluszcze

W erze tak szeroko dostępnych pampersów i pieluchomajtek pieluchy tetrowe odeszły w zapomnienie. I dziwimy się jak nasze mamy i babcie radziły sobie z codziennym ich praniem, gotowanie i prasowaniem – przecież wszystkie te czynności zajmowały kilka dobrych godzin dziennie. Jest to dla nas naprawdę godne podziwu. Jednak mimo to w obecnych czasach, gdy ekologia jest tak popularna i wszędzie słyszymy jak należy dbać o środowisko, rodzice decydują się na ekologiczne rozwiązania, zdrowsze odżywianie oraz produkcję mniejszej ilości śmieci.

W sytuacji, gdy korzystamy z pieluch jednorazowych jest to praktycznie nie możliwe, ponieważ jedno małe dziecko zużywa ich kilkanaście dziennie. Dlatego też zawzięci obrońcy Ziemi decydują się na wychowanie swoich potomków  na zasadach recyklingu i dbania o środowisko oraz wracają do pieluch tetrowych, które należą do tych wielorazowych. Bardzo często zdarza się również, że użytkowane są przez mamy alergików, które dbają przede wszystkim o bezpieczeństwo swojej pociechy.

Dziś tetry używane są również przez rodziców “wielbiących” pampersy, jednak ich zastosowanie jest już całkiem inne, a w wyprawce znajdują się trzy, cztery sztuki.

Pielucha tetrowa to nic innego jak materiał składający się z czystej bawełny. Są bardzo tanie, można użyć ich niezliczoną ilość razy i nie muszą być tylko białe, bo do wyboru mamy też te kolorowe. Kiedy decyzja już zapadła to najczęstszym hasłem wyszukiwanym w przeglądarce brzmi: jak złożyć pieluchę tetrową oraz wiązanie pieluchy tetrowej. Proszę się tym nie martwić na zapas, wszystkiego można nauczyć się bardzo szybko i już po kilku “opornych” i długich razach będzie to dla was kilkusekundowa czynność.

Wady i zalety pieluchy tetrowej

Mimo, że coraz większa ilość matek chętniej korzysta z tetry to rodzice wciąż “przerzucają” się zaletami i wadami tego rodzaju pieluch. Warto jest się z nimi zapoznać i zdecydować o tym wyborze samemu.

Przeczytaj również  Chusta czy nosidełko dla dziecka - co jest lepsze?

Zalety tetry:

  • Niska cena
  • Wysoka chłonność
  • Szybko schnie
  • Zakładanie na różne sposoby
  • Delikatna dla skóry dziecka
  • Ekologiczna
  • Idealne dla alergików
  • Dziecko szybciej uczy się korzystać z nocnika

Wady tetry:

  • Wymagają prania, suszenia, prasowania
  • Odparza dziecku pupę
  • Gdy jest zimno, dziecko w mokrej pieluszce może być mu zimno
  • Tetra może się “przemieścić” wraz z ruchliwym bobasem
  • Trzeba je bardzo często zmieniać, nawet poza domem
  • Składanie pieluchy tetrowej
  • Zakładanie pieluchy tetrowej

Zarówno składanie, zakładanie czy wiązanie pieluchy tetrowej jest dla wielu rodziców na początku dużym wyzwaniem. Zdarza się, że spędzają kilka godzin na nauce, aby dojść do wprawy. Oczywiste jest, że gdy zaczynamy napotykamy sporo trudności, zwłaszcza gdy nasz maluch jest bardzo ruchliwy. Nie należy się tym przejmować.

Jak składać pieluch tetrowe? 8 sposobów

Mimo tego, że rodzicom zakładanie pieluchy kojarzy się tylko ze złożeniem jej w prostoką t to jest to nic bardziej mylnego. Obecnie rodzice mają możliwość wyboru, można złożyć ją na wiele sposobów:

  • Samolot
  • Zmodyfikowany samolot
  • Latawiec
  • Pickman
  • Skrzydła anioła
  • Prostokąt długi
  • Prostokąt krótki
  • Szerokie pieluszkowanie

Najlepiej jest wybrać metodę składania pieluszki tetrowej zgodnie z płcią dziecka. Chłopiec powinien mieć więcej jej warstw z przodu, a dziewczyna na jej środku. Jednak to nie jedyne na co powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ bardzo istotne jest również czy dziecko jest jeszcze: “leżące” , raczkuje czy zaczyna chodzić. Metodą prób i błędów mamy możliwość znalezienia tej odpowiedniej, która będzie idealna dla naszego malucha.

1. Samolot

Sposób, który będzie idealnym rozwiązaniem do otulacza. Podczas składania pieluszki w samolot należy zrolować brzegi tetry przy udach, dzięki temu będzie ona bardziej chłonna i zatrzyma wycieki, na pleckach malucha jest również o wiele grubsza.

Przeczytaj również  Śmierć dziecka - jak poradzić sobie z odejściem swojej pociechy?

2. Zmodyfikowany samolot

Jest to metoda złożenia najbardziej pasująca do noworodka, który przez cały początkowy okres swojego życia ciągle leży na pleckach. Złożenie pieluszki jest identyczne jak przy zwykłym samolocie, jednak na pleckach tetra jest po prostu cienka, co pozwala bobasowi wygodnie leżeć.

3. Latawiec

Idealne rozwiązanie dla ruchliwego malucha. Pieluszkę jak sama nazwa wskazuje, składa się w kształt latawca, samo zakładanie jest bardzo proste, a metoda jest najczęściej wybieraną formą przez rodziców.

4. Pickman

Jest to nic innego jak odwrócony samolot. Z tej metody korzystają rodzice, których dzieci jedzą już stałe pokarmy. Pickman jest równy na całej swojej powierzchni więc nie ogranicza ruchów dziecka i zapewnia mu komfort podczas zabawy i wzmożonego ruchu.

5. Skrzydła anioła

Składana w ten sposób pieluszka tetrowa jest bardzo chłonna, ponieważ jest najgrubsza właśnie z przodu, dzięki czemu jest wytrzymała jeśli chodzi o przemoknięcie. Idealnie zatem sprawdzi się podczas spacerów. Niektórzy rodzice twierdzą, że sposób złożenia pieluchy w skrzydła anioła nie jest wcale łatwy i trzeba dużo ćwiczyć, by nabrać w tym wprawy.

6. Prostokąt długi

Najczęstsza metoda stosowana przez naszych rodziców i dziadków. Jest to idealna metoda dla starszych dzieci, które już chodzą i bardzo chętnie poznają otaczający je świat. Metoda złożenia pieluszki tetrowej w prostokąt umożliwia nam stworzenie kilku warstw co wpływa na to, że są bardzo chłonne. Składanie tetry w ten sposób jest bardzo proste i zajmuje dosłownie chwilkę.

7. Prostokąt krótki

Metoda zbliżona do długiego, polega na złożeniu tetry zaczynając od krótszej strony. Najczęściej stosują ja rodzice maluszków, które jeszcze w większości leżą.

8. Szerokie pieluchowanie

Metoda dość często stosowana przez rodziców. Polega na założeniu dwóch prostokątnych pieluszek w kroczu dziecka, a trzeciej trójkątnej na obie już założone i spięcie ich tak by się nie zsuwała.

Przeczytaj również  Kosz na pieluchy - jaki wybrać i czy warto go mieć?

Jak założyć pieluszkę tetrową? Zawijanie dziecka w pieluszkę

Gdy decydujemy się na korzystanie z pieluch tetrowych nasuwa się jedno podstawowe pytanie: jak założyć pieluchę tetrową? Otóż wbrew pozorom to większość rodziców, zwłaszcza ojców ma z tym bardzo duży problem. Aby wybrana metoda zajmowała nam kilka sekund należy naprawdę sporo poćwiczyć. Samo składanie pieluchy tetrowej i zakładanie jej nie będzie stanowiła dla nas problemu, gdy nabierzemy wprawy.

Składanie tetry jest rzeczą, której można dzięki częstym ćwiczeniom szybko się nauczyć. Jednak jeśli nasze dziecko jest ruchliwe i bardzo macha nóżkami może pojawić się problem pod tytułem: “zakładanie pieluchy tetrowej”. Często spowodowane jest to tym, ze mama i tata nie chcą zrobić malcowi krzywdy, zwłaszcza, gdy “wierzga” nogami w każda możliwą stronę. Niech was to nie zniechęci, trzeba wykonać tę czynność szybko i zdecydowanie, a z czasem będziecie się z tych obaw śmiać.

Przy użytkowaniu pieluchy tetrowej należy pamiętać o założeniu na zewnątrz otulacza (pieluszki wyścielonej ceratką) lub zapinek, których na rynku jest naprawdę bardzo dużo, zarówno ich rodzajów, wzorów jak i kolorów.