Czy krzesła muszą być w kolorze stołu? Jak dopasować stylowe krzesła do stołu?

stol drewniany

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór krzeseł tapicerowanych do salonu od razu w komplecie ze stołem. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Jakimi zasadami się kierować, wybierając nowoczesne krzesła do salonu i jadalni?

Stylowe krzesła z tego samego materiału co stół

Jeśli uda nam się dobrać krzesła idealnie dopasowane do koloru stołu, otrzymamy dopasowany stylistycznie komplet. Przypuśćmy, że stół jest wykonany z pięknego drewna mango – wybierzmy krzesła z tego samego gatunku. Mogą różnić się odcieniami, ale wzór powinien być tożsamy.

Co zrobić w przypadku, gdy mają ten sam kolor, ale rysunek słojów jest odmienny? Jeśli usłojenie jednego mebla jest duże i wyraziste, na drugim powinno być spokojne i subtelne – wtedy nie będą się gryźć. W przypadku zetknięcia się dwóch wyrazistych wzorów – np. palisandru i wenge – ryzykujemy przesyt, a przestrzeń może stać się zbyt pstrokata.

Stół i krzesła w jednym stylu

Warto dobierać krzesła do stołu pod kątem motywu przewodniego, czyli stylu, w jakim aranżujemy całe wnętrze.

  • Styl loftowy. Decydujemy się na przestronną przestrzeń nawiązującą do postindustrialnych apartamentów? Postawmy na wspólny mianownik, którym w tym przypadku będą czarne, stalowe nogi podtrzymujące stół i krzesła w stylu loft. Mogą mieć różne formy, ale ich baza powinna być tożsama.
  • Styl skandynawski. Jeśli zdecydujemy się na stół i krzesła w stylu skandynawskim, wspólnym elementem mogą być toczone nogi mebli. Najlepiej wybierać drewno w jasnym kolorze.
Przeczytaj również  Zestawy LEGO - jak wybrać idealny dla swojej pociechy?

Czy nowoczesne krzesła mogą różnić się przy jednym stole?

Czy każde krzesło może być inne przy jednym stole? Wiele zależy od wyglądu, stylu i materiałów – nie tylko krzeseł, ale przede wszystkim stołu. Bardzo łatwo, w przypadku dowolnej aranżacji, spowodować zbyt duży miszmasz. Pamiętajmy więc, by nie przesadzić.

  • Aby uniknąć kiczu, warto zestawiać stylowe krzesła o wspólnych cechach – może to być materiał ramy, kolor siedziska, kolor nóżek albo sam styl krzeseł.
  • Można do 6-osobowego stołu dobrać po dwa krzesła z trzech różnych kompletów.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest też wybór krzeseł tapicerowanych do salonu różniących się jedynie kolorami. Na jakiej zasadzie dobierać ich barwy?

Krzesła tapicerowane do salonu w różnych kolorach

Wybierając krzesła tapicerowane do salonu, można dobrać barwy kontrastujące, co doskonale urozmaici aranżację. Wokół stołu ustaw krzesła w barwach komplementarnych, czyli leżących naprzeciw siebie na kole barw, na przykład:

  • pudrowy róż można zestawić z szałwiowym;
  • głęboki granat doskonale wygląda w zestawieniu z terakotą, czyli ceglanym odcieniem pomarańczy;
  • do śliwkowego fioletu pasuje musztardowy.

Barwy kontrastujące nie muszą być krzykliwe. Efekt różnorodności bez ekstrawagancji uzyskasz, zestawiając krzesła tapicerowane do salonu w barwach stonowanych i przygaszonych. Ważne, by kolory reprezentowały tę samą tonację – chłodną lub ciepłą.

Dobór stylowych krzeseł z jednej palety barw

Krzesła w stylu skandynawskim czy boho mogą też różnić się odcieniem. Możesz je dobierać na zasadzie gradacji od ciemnego do jasnego. Przykładem jest ciemny granat, niebieski i błękitny. Przejścia mogą być subtelne, co zapewni ciekawy efekt.

Ten sam kolor, różny kształt

Nowoczesne krzesła mogą mieć też ten sam kolor, ale inny kształt. Ludzkie oko wyróżnia najpierw kolor, a potem formę. Dzięki temu możesz na przykład dobrać krzesła w jednym odcieniu drewna, ale różniące się kształtem. Doskonale w takich zestawach wyglądają też wszystkie siedziska czarne lub białe. Co więcej, przy stole nie muszą znajdować się tylko krzesła. Możesz pokusić się o inne formy, na przykład taborety i proste ławki z orientalnego drewna.

Przeczytaj również  Chcesz kupić swojemu mężczyźnie prezent na zbliżające się urodziny? Świetnie trafiłaś.

Jak dobrać krzesła do odcienia blatu?

  • Do jasnego blatu pasują krzesła w dowolnym odcieniu. Krzesła ze skórzaną tapicerką dodają całości elegancji. Natomiast modele z pikowanym welurem nadadzą jadalni przytulny charakter.
  • Do ciemnego blatu pasuje luksusowa tapicerka ze skóry retro. Możesz pokusić się o krzesła na kółkach w stylu klubowym. Jeśli chcesz optycznie zmniejszyć ciężar stołu, wybieraj lekkie krzesła w stylu skandynawskim na cienkich, krzyżowych nóżkach.

Jak dobrać krzesła do kształtu blatu?

Okrągły kształt stołu daje więcej możliwości w kwestii wyboru krzeseł. Mogą być one masywniejsze w formie i przypominać fotele wypoczynkowe na wysokich nóżkach. Znakomicie prezentują się stylowe krzesła muszelki lub tapicerowane  krzesła o kubełkowym kształcie. Okrągły blat można zestawić zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi wersjami siedzisk. Stół kwadratowy lub prostokątny pozwala natomiast na większą swobodę w doborze różnych krzeseł. Majestatycznie prezentują się przy nim krzesła loftowe na masywnych nogach z czarnego metalu.

Pamiętaj jednak, że to tylko ogólne zasady, od których warto robić odstępstwa, jeśli tylko wybrana aranżacja Ci się podoba – Twój salon i jadalnia to Twoja przestrzeń, w której możesz poczuć się swobodnie, dlatego urządź ją na własnych zasadach.