Aby zostać dawca nasienia należy zarejestrować się banku nasienia. Dzięki oddaniu spermy mężczyzna daje szansę bezpłodnym parom na posiadanie dziecka. Wszystkie formalności są załatwiane sprawnie, a pokój do oddawania nasienia jest bardzo przyjazny.
10 najczęstszych pytań o pokój do oddawania nasienia
1. Kto może zostać dawca nasienia?
Jest to mężczyzna, który decyduję na oddanie nasienia do specjalnego banku. Cała procedura polega na wypełnieniu i zebraniu potrzebnych informacji i dokumentów od potencjalnego dawcy. Dopiero wtedy wiadomo jest czy może on zostać klientem banku. Bardzo często kliniki stawiają zainteresowanym wiele wymóg, są to między innymi:
- Wykształcenie co najmniej średnie
- Konkretna orientacja seksualna
- Wiek 18-40 lat
- Stan zdrowia bez zarzutu
- Brak obciążeń genetycznych
- Brak obciążeń wirusologicznych
- Brak nałogów
- BMI mieszczące się przedziale wymaganym przez bank
Niestety w internecie od wielu lat można natknąć się na prywatne ogłoszenia, którzy oferują “swoje usługi”. Warto jednak porzucić pomysł skorzystania z ich pomocy, ponieważ nie rzadko wiążą się z tym duże problemy.
2. Procedura weryfikacyjna w banku nasienia – czego dotyczy?
Wszyscy kandydaci muszą przejść przez długą i szczegółową procedurę w celu weryfikacji jego nasienia. Nie można wejść “z ulicy” i oddać go tak po prostu. Wiąże się ona z:
- Wykonaniem posiewu bakteriologicznego spermy
- Testem zamrożenia spermy
- Określeniem grupy krwi dawcy
- Testem w kierunku: HIV, HCV, HBs Ag, kiły, mutacji CFTR, chlamydii
Trzeba wykonać również szereg i innych badań.
3. Jak mężczyzna musi przygotować się do oddania nasienia?
Przede wszystkim mężczyzna, który ma oddać nasienie musi zachować wstrzemięźliwość seksualną co najmniej dwa dni przed, abstynencja seksualne powinna wynosić 3-5 dni. Oczywiste jest, że nie może być chory lub pod wpływem alkoholu. Może również wcześniej zapoznać się z wymogami kliniki i zobaczyć, jak wygląda pokój do pobierania nasienia.
4. Pokój do oddania nasienia – jak wygląda?
Pokój do oddawania nasienia nie wygląda wbrew pozorom, tak jak wyobraża to sobie większość ludzi. Nie jest koloru czerwonego, a ściany nie są: oblepione” plakatami z pornografią. Pomieszczenie zamykane jest na klucz, dlatego nie ma obaw, że ktoś do niego wejdzie. Ma to bardzo duży wpływ na komfort. W pokoju znajduje się telewizor i tak zwane “świerszczyki”. Do dyspozycji jest również łazienka. Czasem zdarza się, że klinika wyraża zgodę na pobranie nasienia w domu. Warto jednak pamiętać, że jeśli mężczyzna się na to decyduje musi przestrzegać zasad jego pobrania i dostarczyć je maksymalnie do banku w ciągu pierwszych 60 minut od pobrania.
5. Czy kobieta może towarzyszyć parterowi podczas oddawania nasienia?
Oczywiście, że tak. Nie ma co do tego żadnych przeciwskazań. Sperma może zostać pobrana za pomocą stosunku seksualnego tylko w prezerwatywie) oraz za pomocą masturbacji, nie ma to żadnego znaczenia. Pokój do pobierania nasienia jest przyjazny również parom.
6. Jak wygląda samo oddawanie nasienia?
Mężczyzna, który przyszedł oddać swoje nasienie w pierwszej kolejności musi udać się do rejestracji w celu potwierdzenia tożsamości. Dostanie tam również specjalny pojemniczek. Następnie skierowany zostaje do specjalnego pokoju do pobierania nasienia, w którym za pomocą inicjacji lub masturbacji odda je do sterylnego pudełeczka. Nasienie nie może zostać pobrane z prezerwatywy.
7. Badanie nasienia, czyli konsultacja z antrologiem
W momencie, gdy mężczyzna podejmie decyzję o tym, że chcę zostać dawcą nasienia, powinien udać się do specjalisty jakim jest androlog. Zajmuje się on problemami z erekcją, męskimi zaburzeniami hormonalnymi oraz leczeniem niepłodności. Skierowanie do niego nie jest potrzebne, a specjalista wykona badanie spermy, które określi czy parametry nasienia są w normie.
8. Jakie dokumenty będą niezbędne przy oddawaniu nasienia?
Wykaz wszystkich niezbędnych dokumentów zostanie nam przekazany w konkretnej klinice. Należy pamiętać, że każda z nich posiada swoje konkretne wytyczne, z którymi należy się zapoznać. W każdym banku jednak konieczny jest wypełniony formularz informacyjny (bardzo szczegółowy) oraz spory “pliczek” wykonanych badań. Muszą być to między innymi:
- Badania dotyczące HIV, HBS Ag, WR, HVV, VDRL
- Prawidłowy wynik kariotypu
- Prawidłowe wyniki nasienia
- Badania genetyczne
- Badanie w kierunku chlamydii
Pamiętaj, że to tylko część z nich i koordynator, który przeprowadza Cię przez okres weryfikacyjny może zażądać dodatkowych i szczegółowych badań.
9. Ile zarabia dawca nasienia?
Nie ma konkretnego przedziału cenowego za tego typu usługi. Wszystko zależy od kliniki czy banku do której się zgłosiłeś. Zazwyczaj jednak jest to kwota 600-1500 zł w Polsce, w Niemczech jest to nawet 3000 złotych. Należy jednak wiedzieć, że można oddać je tylko raz w tygodniu i trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną.
10. Jakie są konsekwencje oddania nasienia?
Tyle o ile w Polsce oddanie nasienia jest całkowicie anonimowe, to w różnych krajach stosuję się inne procedury. Dziecko, które osiągnęło pełnoletniość może poznać dane swojego biologicznego ojca i go odszukać. Mało tego! Może zażądać od niego alimentów lub prawa do dziedziczenia. Może również wystąpić o to matka dziecka, gdy jest ono jeszcze zbyt małe do samodzielnego załatwienia formalności. Gdyby tego było mało, to biologiczny ojciec również ma prawo do alimentów od swojego potomka.

Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!