Maj jest miesiącem uroczystości komunijnych. Do przyjęcia sakramentu przygotowują się trzecioklasiści. Po mszy zwyczajowo wyprawiane jest przyjęcie w domu lub w restauracji. W komunijnej uroczystości biorą udział chrzestni oraz bliższa i dalsza rodzina. Ile czasu należy zarezerwować sobie na uroczystość w kościele i samo przyjęcie komunijne? Jaki jest łączny czas trwania komunii?
Msza komunijna – ile może trać?
Pierwszym etapem komunii jest msza w kościele. Trwa ona dłużej niż normalna msza niedzielna. Czas trwania ulega znacznemu wydłużeniu ze względu na to, że dzieci biorą czynny udział w mszy, czytając liturgię i modlitwę wiernych, przynosząc dary do ołtarza, czy też wygłaszając podziękowania w stronę księdza i osoby, która przygotowała je do komunii. Najważniejszym elementem uroczystości jest oczywiście przyjęcie eucharystii przez dzieci. W trakcie mszy robione są zdjęcia oraz nagrywane filmy, co również wydłuża czas trwania. W podziękowaniach księdzu często uczestniczą też rodzice. Biorąc pod uwagę wszystkie etapy mszy oraz dodatkowe elementy typowe dla uroczystości komunijnej, należy przygotować się na około 1,5 godziny. Komunia to nie jest jedynie msza, liczyć należy ogólny czas spędzony w kościele. Na co więc należy się przygotować?
Ile trwa komunia w kościele?
Czas trwania komunii w kościele zależy od wielu czynników. Każda parafia ma jakieś tradycje związane z pierwszą komunią. W niektórych kościołach przy okazji uroczystości pojawić się mogą goście, tacy jak biskup danej diecezji, co też wiąże się z przywitaniem oraz podziękowaniami i wydłuża tym samym czas trwania komunii. Często po zakończeniu mszy robione są zdjęcia dzieci z księdzem, rodzicami czy nawet rodzicami chrzestnymi. Biorąc pod uwagę to wszytko, należy liczyć się z tym, że czas spędzony w kościele może wynieść do dwóch godzin.
Ile trwa komunia w restauracji?
Po zakończeniu uroczystości w kościele nadchodzi moment na drugą część komunii, czyli rodzinne spotkanie w domu lub w restauracji. Tutaj ciężko jet określić dokładnie czas trwania. Wszytko zależy między innymi od stopnia zażyłości z dzieckiem i jego rodzicami. Rodzice chrzestni, czy osoby z bardzo bliskiej rodziny powinny w pełni uczestniczyć w tej ważnej dla malucha chwili. Na większości przyjęć komunijnych podawany jest obiad, tort i ciepłe napoje, a także zimne przekąski, nad którymi spędza się pozostały czas przyjęcia. Rzadko kiedy na komunii wydawany jest trakcie dodatkowy ciepły posiłek. Na przyjęciach komunijnych zgodnie z tradycją nie stawia się na stole alkoholu, gdyż święto to należy wyłącznie do dziecka. Przyjęcia komunijne w restauracji trwają średnio około 3-4 godzin. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie poświecić tyle czasu na obecność na przyjęciu, można wyjść z niego nieco wcześniejszej, w złym guście jednak jest wychodzenie z komunii przed podaniem tortu i bez wypicia kawy lub herbaty ze zgromadzonymi.
Cza trwania komunii poza granicami naszego kraju
Nie tylko w Polsce obchodzi się pierwsze komunie. W większości krajów, w których dominuje katolicyzm, odbywa się także uroczyste przyjęcie eucharystii przez dzieci w określonym wieku. Różnice, pod względem czasu trwania mszy są jednak niewielkie. Standardowo uroczystość w kościele trwa 1,5 godziny. Inaczej jest jednak obchodzony kolejny etap komunii, czyli celebrowanie w gronie rodziny, to głównie w Polsce tradycja zakłada wystane przyjęcia. Jak wygląda to w innych krajach?
Ile tra komunia Anglii?
W Polsce dziecko przygotowywane jest do pierwszej komunii w szkole na religii. Po wyjeździe do Wielkiej Brytanii należy jednak samemu zadbać o przygotowanie, jeśli zależy nam na tym, by dziecko do komunii przystąpiło. Kursy przygotowywacze do komunii prowadzone są w polskich i angielskich parafiach, należy na nie malucha zapisać, najlepiej wraz z początkiem roku szkolnego. Komunie organizowane są zarówno przez parafie angielskie, jak i polskie. Różniąca pomiędzy nimi najczęściej polega na tym, że w polskich kościołach tradycyjnie dzieci zakładają alby, zaś w Anglii znacznie częściej stawia się na szkolne mundurki. Podobnie, jak w Polce, w Anglii również dzieci egzaminowane są ze swojej wiedzy, co ma zdecydować, czy są gotowe na przyjęcie sakramentu. Komunia w kościołach angielskich wygląda jednak nieco inaczej, przede wszystkim nie podchodzi się do niej tak uroczycie, jak w Polsce. Kościół nie jest specjalnie udekorowany, brakuje też znanego w Polce białego tygodnia. Komunia kończy się wraz z mszą, której czas trwania wynosi zazwyczaj nieco ponad godzinę. Anglicy inaczej celebrują też komunię, nie ma tu przyjęć w lokalach, rzadko organizuje się, chociażby obiad, najbliższą rodzinę zaprasza się jedynie na ciasto i kawę. Oczyścicie Polacy mieszkający na stałe w Anglii, obchodzą komunię, tak jak jest to w zwyczaju w ojczyźnie.
Ile trwa komunia w Niemczech?
Pierwsza niedziela po świętach wielkanocnych jest w Niemczech czasem przystępowania dzieci do komunii. Tutaj wydarzenie to jest obchodzone bardzo uroczycie, podobnie, jak w Polce. Dzieci nie są przygotowane do komunii w szkole, tylko w parafiach, co wymaga wcześniejszego zgłoszenia malucha. Strój komunijny dzieci w Niemczech to prosta biała sukienka u dziewczynek i garnitur u chłopców, choć często spotkać się można także z ubieraniem dzieci w alby. Sam przebieg uroczystości jest podobny, jak w Polce, rodzice i dzieci również mogą aktywnie uczestniczyć we mszy, są podziękowania i przemowy. Cały czas trwania komunii w kościele powinien zamknąć się w 1,5 godziny. Podobieństwo jest również przy samym celebrowaniu komunii, które w Niemczech jest równie uroczyste i odbywa się w domu lub restauracji.
Biały tydzień – ile trwa po komunii?
Typowe dla pierwszej komunii w Polsce jest to, że nie kończy się ona wraz z mszą. Obchody trwają aż do następnej niedzieli. Przez cały tydzień dzieci mają uczestniczyć w mszy wieczornej, na którą zakładają te same uroczyste stroje, w których przyjmowały komunię. Biały tydzień nazywany też oktawą komunijną to okazja do pełnego zaangażowania maluchów w prowadzenie mszy. Podobnie, jak w trakcie nabożeństwa przy przyjmowaniu pierwszej komunii, dzieci czytają czytania oraz modlitwę wiernych. Nie zawsze biały tydzień odbywa się bezpośrednio po komunii, czasami parafia ustala termin umownie z wiernymi. W niektórych parafiach też biały tydzień ulega skróceniu do kilku symbolicznych dni.
Rocznica komunijna – ile może potrać?
Rocznica przyjęcia pierwszej komunii ma przypominać dziecku o tym przełomowym wydarzeniu w jego życiu. Msza z okazji rocznicy komunii trwa zazwyczaj tyle, co normalne nabożeństwo. Rzadko spotykane jest również celebrowanie rocznicy w gronie rodzinnym, oczyścicie, chętne osoby mogą zaprosić chrzestnych i najbliższych członków rodziny na obiad lub kawę i ciasto, jednak nie jest to obowiązek.
Co jeszcze warto wiedzieć o komunii?
Każdy maluch przygotowujący się do komunii bardzo przezywa ten czas, warto więc zadbać o to, by wszystko odbyło się bez zbędnego stresu. Odpowiednie przygotowanie dziecka pod kątem egzaminowania przed komunią oraz przebiegu samej mszy sprawi, że uroczystość będzie dla niego przyjemnym doświadczeniem, które pozytywnie zapisze się w pamięci. W celu odpowiedniego przygotowania warto dowiedzieć się wszystkiego, co potrzebne na temat komunii. Konieczne jest przede wszystkim uczestniczenie we wszystkich spotkaniach przygotowawczych, które są organizowane nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Podczas takich spotkań przydzielane są między innymi role związane z udziałem we mszy. W większości rodzice dzieci składają się też na bukiety, które mają służyć za podziękowanie dla księdza, biskupa goszczącego w parafii oraz katechety przygotowującego do komunii.
Bardzo ważny podczas pierwszej komunii świętej jest strój dzieci. Moda na strojne, białe sukienki już dawno się skończyła. Dziś wszystkie dzieci ubierane są w te same, białe, proste alby. Nadal jednak należy skompletować dodatki, takie jak buty i wianek, unikając jednak przesady. Dzieci powinny prezentować się skromnie i niewinnie.
Sporym problemem dla wielu osób zaproszonych na komunię są prezenty. Co można podarować dziecku z okazji tak ważnego dla niego dnia? Osoby, którym zależy na tym, by podarować dziecku ciekawy prezent materialny, mają do wyboru bardzo wiele opcji. Podczas wyboru prezentu należy jednak zastanowić się, co będzie odpowiednie dla dziewczynki a co dla chłopca. Jeśli chodzi o chłopców, to w modzie aktualnie są drony. Warto jednak pamiętać, że przy obsłudze drona będzie musiał pomagać dziecku ktoś dorosły, nie jest to przedmiot do samodzielnej zabawy. Ponadczasowym już prezentem, który nigdy nie traci na popularności, jest rower. Dużym zainteresowaniem cieszą się też prezenty z działu elektroniki. Komputery, laptopy, smartwatche, to cuda techniki, które są popularne w różnych grupach wiekowych, również wśród dzieci. Tutaj jednak zaleca się konsultację z rodzicami przed zakupem takiego prezentu, gdyż niektórzy rodzice chcą trzymać dzieci z dala od internetu oraz modnych gadżetów, tak długo jak się da. Jeśli chodzi o prezenty dla dziewczynek, to ponadczasowym podarunkiem jest biżuteria ze złota. Kolczyki wisiorek lub, jeśli chcemy nawiązać do religijnego charakteru uroczystości, może to być również biżuteria połączona z dewocjonaliami.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!