Czy stojąca lampa retro sprawdzi się w eklektycznym salonie? Sprawdzamy

lampa retro

Styl eklektyczny to kuszący wnętrzarski nurt, który pozwala wyrazić niebanalność osobowości i odzwierciedlić artystyczne zamiłowania domowników. Na czym polega i jakie elementy sprawdzają się w aranżacjach tego typu? Podpowiadamy, na które cechy oświetlenia warto zwrócić uwagę, urządzając eklektyczny salon. Czy sprawdzą się w nim dekoracje retro? Przekonaj się sam!

Cechy salonu w eklektycznym stylu

Styl eklektyczny we wnętrzach charakteryzuje się łączeniem nurtów i tendencji różnych epok w jednej przestrzeni. Może wykorzystywać elementy charakterystyczne dla stylu klasycznego, nowoczesnego, rustykalnego, skandynawskiego czy industrialnego. Istotne jest, aby wszystko było ze sobą spójne i tworzyło harmonijną całość.

Jedną z charakterystycznych cech stylu eklektycznego jest zestawianie różnorodnych wzorów, kolorów i faktur. W jednym pomieszczeniu można znaleźć kilka różnych wzorów tapet, kolorowe poduszki, a także dywany i zasłony o rozmaitych fakturach. Należy jednak pamiętać o zachowaniu pewnej równowagi, żeby nie stworzyć wrażenia jarmarczności. A o to nietrudno, gdyż nurt ten lubuje się w ozdobach, wazonach, bibelotach, ramkach i obrazach. W równowadze tkwi sekret eklektyzmu – pozorną wolność ogranicza zasada harmonijności. Warto więc pamiętać o zachowaniu umiaru i nie przesadzać z ilością dekoracji.

Jakie style pasują do eklektycznego?

Styl eklektyczny jest bardzo pojemny. Jeśli nie dasz się ponieść i zastosujesz zasadę równowagi, wykorzystując odmienne estetycznie elementy, z powodzeniem zaaranżujesz salon, który będzie spójny i harmonijny.

W rustykalnej aranżacji bez obaw możesz wykorzystać antyki, meble i oświetlenie vintage. Stojąca lampa retro będzie świetnym pomysłem. Z jej pomocą stworzysz przytulny kącik czytelniczy, który każdego popołudnia będzie zapraszał do relaksu. Wystarczy w pobliżu ustawić wygodny fotel typu uszak i regał z książkami a na podłodze ułożyć miękki dywan z długim włosiem. Pamiętaj, żeby żarówka dawała ciepłe, niezbyt intensywne światło. Powinna być na tyle jasna, żeby umożliwiać wygodne czytanie, ale niezbyt silna, żeby nie zaburzać bibliofilskiego klimatu.

Przeczytaj również  Villanova Dental Clinic - profesjonalna klinika dentystyczna na miarę XXI wieku

Sofy czy krzesła inspirowane modą z lat 50. i 60. też mogą dodać eklektycznemu wnętrzu charakteru i uroku. Ciepłe kolory takie jak brązy, beże i rudości podkreślają sentymentalność aranżacji, ale łatwo dopasowują się do bardziej charakterystycznych i wyrazistych elementów eklektyzmu. Odpowiednio wkomponowana designerska lampa stojąca może nieco przełamać klimat vintage, jednocześnie nie burząc spójności pomieszczenia. Zajrzyj do sklepu internetowego Salonów Agata i sklepów stacjonarnych. Ofertę oświetlenia, które znakomicie uzupełni Twój salon, znajdziesz na: https://www.agatameble.pl/oswietlenie/lampy-podlogowe.

Jak wybrać stojącą lampę do salonu eklektycznego?

Z definicji eklektyzmu wynika, że daje on szerokie pole do popisu. Zatem jakie oświetlenie będzie odpowiednie do eklektycznego salonu? Czy sprawdzi się w nim stojąca lampa retro? To w znacznej mierze zależy od tego, jak wygląda całe pomieszczenie i jakie są jego pozostałe elementy. Stojąca lampa pokojowa w wyrazistym kolorze, np. czerwona, będzie znakomitym urozmaiceniem, jeśli w salonie brakuje kolorów. Możesz też wybrać mniej zwracający uwagę wariant, jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu innych ozdób. Oświetlenie vintage na pewno podkreśli Twoje zamiłowanie do projektów retro. Pamiętaj, że w stylu eklektycznym nie ma ściśle określonych reguł, ważne jest, aby oświetlenie i meble tworzyły harmonijną całość.