Laserowe leczenie zębów – fakty i mity

laserowe leczenie zębów

Choć powszechnie wiadomo, że utrzymanie zdrowych zębów wymaga regularnych kontroli w gabinecie stomatologicznym, to wiele osób odwleka te wizyty z racji ogromnego stresu czy strachu przed bólem. Na szczęście nowoczesne technologie stosowane w stomatologii, znacznie poprawiają komfort pacjentów podczas wielu zabiegów. Jednym z takich rozwiązań jest laserowe leczenie zębów.

Do jakich zabiegów stosuje się lasery? Jakie są zalety stosowania laserów w stomatologii? Czy laserowe leczenie zębów boli? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Rodzaje laserów w stomatologii

Leczenie laserowe wymaga nie tylko posiadania odpowiedniej wiedzy, ale również specjalistycznego i drogiego sprzętu. Spośród różnych rodzajów laserów w stomatologii używane są najczęściej:

  • lasery wysokoenergetyczne – używane głównie w chirurgii stomatologicznej i endodoncji, z racji ich możliwości precyzyjnego cięcia i odparowania tkanek miękkich. Pozwalają one wyeliminować krwawienie podczas pracy, co jest dużym ułatwieniem dla stomatologów. Do grupy tej zaliczamy lasery diodowe, erbowe (Er:YAG) oraz neodymowe (Nd:YAG)
  • lasery niskoenergetyczne – czyli tzw. lasery biostymulujące generujące promieniowanie laserowe o niedużej mocy. Główną zaletą stosowania tych urządzeń jest działanie przeciwbólowe i łagodzenie różnorodnych dolegliwości pozabiegowych – ich użycie pozwala zmniejszyć obrzęk, poprawić ukrwienie, skrócić czas gojenia oraz zmniejszyć ból po zabiegu. Stosowane są one również na choroby dziąseł, ból w stawach skroniowo-żuchwowych oraz do leczenia opryszczki i aft.
  • lasery diagnostyczne – dzięki nim można szybko, bezboleśnie i niezwykle dokładnie sprawdzić zęby pod kątem występowania próchnicy. Światło lasera w wyniku fluorescencji pozwala na znalezienie próchnicy, która nie jest widoczna gołym okiem lub rozwija się w trudno dostępnych miejscach.
Przeczytaj również  Jak uczyć dzieci świadomego korzystania z mediów społecznościowych?

zabiegi laserowe na tkankach miękkich

Jakie zabiegi można wykonać laserem?

Dla większości osób zabiegi laserowe kojarzą się głównie z gabinetami medycyny estetycznej. Tymczasem lasery coraz częściej można spotkać także w gabinetach stomatologicznych. Laseroterapia w stomatologii ma bardzo szerokie zastosowanie i jest obecnie stosowana podczas wielu różnorodnych zabiegów związanych z leczeniem i pielęgnacją zębów oraz dziąseł.

Laserowe leczenie próchnicy

To zabieg, który u wielu pacjentów wywołuje ciarki na plecach. Zastosowanie lasera do leczenia próchnicy sprawia, że nie ma konieczności zastosowania znieczulenia. Laser w odróżnieniu od tradycyjnego wiertła nie powoduje także nieprzyjemnych wibracji i hałasu, co znacząco poprawia komfort pacjenta. Ogromną zaletą jest ograniczenie ryzyka ponownego pojawienia się próchnicy, dzięki antybakteryjnym właściwościom lasera.

Lasery w leczeniu kanałowym

Laser jest również powszechnie używany podczas zabiegów endodoncji, czyli w tzw. leczeniu kanałowym. Za pomocą lasera można znaleźć stan zapalny, usunąć chorą miazgę zębową z trudnodostępnych kanałów korzeniowych oraz przeprowadzić ich dokładną dezynfekcję.

Leczenie laserowe w periodontologii

Periodontologia to dziedzina dotycząca profilaktyki i leczenia chorób przyzębia. Tutaj leczenie laserowe stosuje się do takich zabiegów jak usuwanie chorego nabłonka, usuwanie kamienia poddziąsłowego oraz dezynfekowanie kieszonek dziąsłowych. Użycie lasera pozwala na leczenie chorób dziąseł w różnych stadiach rozwoju choroby, bez ingerencji chirurgicznej.

różne długości fali lasera

Wybielanie zębów laserem

Wybielanie zębów z pomocą lasera daję bardzo dobre efekty, nie powodując nadmiernej nadwrażliwości po zabiegu. Wiązka światła wykorzystywana jest tutaj do aktywacji żelu wybielającego, który pochłania promienie lasera, nie przepuszczając ich do tkanki zęba. Dzięki tej metodzie można w trakcie jednej wizyty rozjaśnić zęby o kilka tonów.

Laserowe leczenie nadwrażliwości

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów mogą skorzystać ze skutecznego leczenia laserowego. Laser pozwala zmniejszyć średnice kanalików zębinowych oraz zamknąć zewnętrzne ujścia powodujące dolegliwości bólowe. To prosty zabieg, który przynosi ulgę już po pierwszym zastosowaniu.

Przeczytaj również  Miedź i cynk - dlaczego warto suplementować je jednocześnie?

Lasery w chirurgii stomatologicznej

Zabiegi laserowe wykonywanie są również w obrębie tkanki miękkiej występującej w jamie ustnej. Laserów używa się tutaj między innymi przy zabiegach odsłonięcia zębów zatrzymanych, nacinania wędzidełek oraz usuwania różnorodnych zmian występujących na błonie śluzowej, czyli guzów, włókniaków, brodawek i innych. Najważniejszymi zaletami lasera podczas zabiegów chirurgii stomatologicznej jest możliwość cięcia z większą precyzją, mniejsze krwawienie i dezynfekujące działanie lasera.

Laser w implantologii

Również w tej dziedzinie często wykorzystywany jest laser. Przy jego pomocy odbywa się cięcie tkanek miękkich, odsłonięcie implantów oraz leczenie stanów zapalnych tkanek wokół implantów.

leczenie laserem

Fakty i mity na temat laserowego leczenia zębów

W każdej dziedzinie, w tym również w dziedzinach stomatologii co jakiś czas pojawiają się nowatorskie urządzenia i metody działania, które na początku wywołują wiele różnych opinii. Podobnie jest w przypadku stosowania lasera, wokół którego stworzono wiele niesprawdzonych informacji. Oto kilka z nich:

Laserowe leczenie zębów jest bolesne – MIT

Leczenie próchnicy laserem jest nie tylko bezbolesne, ale również bardziej skuteczne. Światło lasera ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu ryzyko powrotu próchnicy w miejscu ubytku jest znacznie zminimalizowane.

Wybielanie laserowe osłabia zęby – MIT

Prawidłowo przeprowadzony zabieg nie osłabia zębów i nie niszczy szkliwa. Wiązka światła wysyłana przez laser jest w całości pochłaniana przez żel, więc nie wnika w głąb zębów.

Użycie lasera przyspiesza proces gojenia – FAKT

Laseroterapia stymuluje komórki leczonej tkanki oraz pobudza mikrokrążenie, co poprawia ukrwienie ran i znacznie przyspiesza proces ich gojenia.

leczenie ubytków

Laserowe wybielanie zębów daje najlepsze efekty – FAKT

Laserowe wybielanie zębów daje zdecydowanie lepsze i trwalsze efekty, niż domowe czy kosmetyczne metody. Jest to również zabieg prosty, szybki i bezpieczny, ponieważ musi być wykonywany przez specjalistę. Konieczne jest również odpowiednie przygotowanie zębów – wyleczenie próchnicy, usunięcie kamienia i piaskowanie.

Przeczytaj również  Wyposażenie ułatwiające składowanie i transport materiałów, narzędzi i sprzętów

Kobiety w ciąży nie mogą korzystać z laseroterapii – FAKT

W przypadku niektórych pacjentów nie można używać laserów – są to między innymi kobiety w ciąży, astmatycy i osoby cierpiące na migrenę lub przewlekłe bóle głowy.

Laserowe leczenie zębów – bez stresu i bólu!

Jak widać, laseroterapia znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach stomatologii. Leczenie zębów przy użyciu lasera jest zdecydowanie bardziej skuteczne od klasycznych metod. Urządzenia te ułatwiają stomatologom wykonywanie różnorodnych zabiegów, a pacjentom zapewniają bezbolesne i komfortowe wizyty. Laserowe leczenie zębów to idealne rozwiązanie dla dzieci oraz osób, które panicznie boją się bólu podczas wizyt u dentysty.