Jak zapobiegać ulewaniu u niemowlaka?

dziecko pije mleko

Każdemu niemowlakowi po karmieniu zdarza się ulać i nie ma w tym nic niepokojącego. Ulewanie związane jest z niewykształconym w pełni układem pokarmowym, który dopiero przystosowuje się do nowego sposobu odżywiania. Nie da się temu całkowicie zapobiec, można natomiast podjąć działania, które ograniczają ulewanie.

Czym jest ulewanie i z czego wynika?

Ulewanie polega na cofaniu się niewielkich ilości mleka do jamy ustnej. Główną przyczyną ulewania jest fakt, że mięsień zwieracza przełyku u noworodka nie jest jeszcze do końca wykształcony i nie spełnia swojego zadania w stu procentach. Poza przyczyną fizjologiczną ulewanie może mieć również inne podłoże – zbyt duża ilość pokarmu podawana jednorazowo, niewłaściwe przystawianie do piersi oraz zbyt szybkie ssanie, w czasie którego niemowlak połyka zbyt dużo powietrza. Jeśli więc ulewanie zdarza się zbyt często, a szczególnie po każdym posiłku, warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób karmimy dziecko. Wielu przypadków ulewania można bowiem łatwo uniknąć.

Ulewanie a prawidłowa technika karmienia

Problemy z ulewaniem często są efektem niewłaściwej pozycji podczas karmienia. Nigdy nie należy podawać niemowlakowi pokarmu, gdy leży na płasko. Zarówno przy karmieniu piersią, jak i butelką trzeba zadbać o to, by główka dziecka znajdowała się nieco wyżej. Idealna jest pozycja półleżąca, zapewniająca prawidłowe spływanie pokarmu z jamy ustnej do żołądka. Gdy dziecko jest nakarmione, nie należy kłaść go na płasko na plecach lub brzuchu. Można ułożyć je na boku, dbając przy tym o to, by jego głowa znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała.

Niewielkie ilości mleka na jeden posiłek

Niemowlę je szybko i łapczywie, nie ma jeszcze w pełni wykształconego ośrodka głodu i sytości. Zdarza się więc, że zjada dużo więcej niż jest w stanie pomieścić jego niewielki żołądek. Skutkiem tego jest cofanie się treści pokarmowej do jamy ustnej. Aby tego uniknąć, wystarczy karmić maluszka niewielkimi porcjami, ale częściej. Dzięki temu znikną nie tylko problemy z ulewaniem, ale również dolegliwości trawienne, które mogą wynikać z nadmiernej ilości pokarmu.

Przeczytaj również  Jak zorganizować konferencję lub szkolenie w hotelu?

Karmienie z przerwami

Ulewanie często dotyczy dzieci, które jedzą szybko, łapczywie, a co za tym idzie – połykają w czasie posiłku duże ilości powietrza. Warto więc podczas karmienia dać im nieco czasu na złapanie oddechu. Przerwa nie powinna trwać zbyt długo, aby nie rozdrażnić malucha i nie zniechęcić go do dalszego posiłku. Co kilka minut należy odstawić dziecko od piersi lub wyjąć z jego ust smoczek, podnieść do pozycji pionowej, oprzeć na ramieniu z delikatnym naciskiem na brzuszek. Pozwoli to na pozbycie się nadmiaru powietrza z żołądka.  

Zmiana mleka modyfikowanego

Ulewanie dotyczy nie tylko dzieci karmionych naturalnie, ale również niemowląt, które otrzymują mleko modyfikowane. W takim przypadku rozwiązaniem może być zmiana preparatu na taki, który jest przeznaczony dla dzieci z problemem ulewania. Zawiera on substancje, które w brzuchu malucha zagęszczają pokarm, dzięki czemu ograniczają ulewanie. Zdarza się również, że ulewanie jest wynikiem nietolerancji pokarmowej lub alergii, szczególnie na białko. Wtedy konieczna będzie zmiana mleka modyfikowanego na preparat, który je zastąpi. Ulewanie związane z alergią można dosyć łatwo zdiagnozować – towarzyszą mu bowiem zmiany skórne, w szczególności wysypka, która ustępuje samoistnie po zmianie mleka. 

Kiedy udać się z ulewaniem do lekarza?

Choć ulewanie jest zjawiskiem całkowicie normalnym i nie jest powodem do niepokoju, są sytuacje, które powinny skłonić rodzica do jak najszybszej wizyty u lekarza pediatry. Mocne i częste ulewanie należy skonsultować ze specjalistą, gdyż może świadczyć o chorobach lub nieprawidłowym rozwoju przewodu pokarmowego dziecka. Jeśli wraz z ulewaniem obserwujemy niższe przyrosty lub spadek wagi dziecka, tym bardziej należy wybrać się do lekarza. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na aptelia.pl.

Bibliografia:

  1. Roksana Krysa, Często ulewanie u noworodka – co może oznaczać?, https://www.aptelia.pl/czytelnia/a512-Czeste_ulewanie_u_noworodka__co_moze_oznaczac, [dostęp 31.03.23].
  2. Iwańczak F., Iwańczak B., Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt, Nowa Pediatria 3/2002, s. 128-131.