Wyposażenie ułatwiające składowanie i transport materiałów, narzędzi i sprzętów

hala magazynowa

Transport materiałów, towarów i odpadów to proces, który wymaga przestrzegania norm, zarówno wewnętrznych, jak i wprowadzonych przez Unię Europejską. Za złamanie przepisów w tym zakresie grożą dotkliwe sankcje. Żeby uniknąć kar i transportować materiały w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami stosuje się ustandaryzowane pojemniki transportowe oraz wanny ociekowe, które spełniają wymogi Unii Europejskiej. Te ustalenia mają realny wpływ na bezpieczeństwo i przechowywanie przewożonych towarów.

Pojemniki EURO – rozmiar i zastosowanie

Pojemniki EURO są standardowymi pojemnikami stosowanymi w Europie do przechowywania, transportu i zarządzania materiałami w różnych gałęziach przemysłu. Charakteryzują się określonymi wymiarami i normami, co czyni je uniwersalnymi w branżach takich jak logistyka lub produkcja. Konwencjonalne rozmiary pojemników to 600 mm x 400 mm lub 800 mm x 600 mm (długość x szerokość). Transport z wykorzystaniem tego typu pojemników przebiega efektywniej, ponieważ od samego początku wiadomo, ile miejsca będzie zajmował towar oraz jaką przestrzeń należy na niego przeznaczyć w magazynie. Ma to związek z faktem, że pojemniki EURO pasują do standardowych europalet, co znacznie ułatwia załadunek i rozładunek towarów. Wraz z pokrywami tworzą bezpieczną i nieinwazyjną przestrzeń dla transportowanych materiałów, dzięki czemu zyskujesz pewność, że dotrą do celu w takim samym stanie, w jakim opuszczały Twój magazyn.

Wanna ociekowa jako zabezpieczenie przed wyciekiem substancji podczas przechowywania i transportu

Przechowywanie łatwopalnych oraz niebezpiecznych substancji może skutkować niekontrolowanymi wyciekami, które mogą być zagrożeniem dla pracowników magazynu, samego budynku oraz środowiska. W zapobieganiu potencjalnym wyciekom pomoże wanna ociekowa, na której ustawia się napełnione beczki z substancją. W razie nieszczelności pojemników lub ich mechanicznych uszkodzeń niebezpieczne substancje spłyną do wanny, co wyeliminuje potencjalne zagrożenie pożarowe lub skażenie. Co ważne, substancja w wannie nie zostanie zanieczyszczona i będzie nadal nadawać się do wykorzystania. Takie wanny najczęściej stosuje się w przypadku beczek z olejem, kwasem lub innymi substancjami chemicznymi. Charakteryzują się całkowitą szczelnością i możliwością dostosowania jej pojemności do konkretnych potrzeb. Zaleca się oczyszczanie wanien niezwłocznie po zauważeniu wycieku. Są niezbędnym produktem w magazynach przechowujących beczki z niebezpiecznymi i olejnymi substancjami.

Przeczytaj również  Jak uzyskać e–receptę dla dziecka poprzez teleporadę?

Pojemnik warsztatowy

Zarówno w transporcie materiałów, jak i w organizacji pracy w warsztacie, swoją funkcję spełnią pojemniki warsztatowe. W zależności od wybranego rodzaju sprawdzą się do uporządkowania mniejszych przedmiotów w warsztacie, takich jak. np. śrubki i nakrętki, lub większych, takich jak narzędzia czy materiały. Pomagają w utrzymywaniu ogólnego porządku w pracowni, magazynie i warsztacie. Pojemniki warsztatowe występują w różnych rozmiarach, kształtach i wykonane są z metalu, tworzyw sztucznych, drewna lub kombinacji tych materiałów. Jednym z trwałych i odpornych na odkształcenia i chemikalia tworzyw, z którego także się je wykonuje, jest polipropylen. Wśród pojemników warsztatowych można znaleźć m.in. pojemniki EURO i wanny ociekowe.

Regały z pojemnikami

Pojemniki warsztatowe rozstawione w różnych miejscach pracowni utrudniają utrzymanie porządku i organizacji w miejscu pracy. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji może okazać się specjalny regał. Na jego rozmiar wpływ będzie miała liczba wykorzystywanych pojemników. Bez problemu kupisz zarówno taki, który pomieści tylko kilka, jak i mieszczący ich nawet kilkadziesiąt. Regały z pojemnikami dostępne są w wersji stacjonarnej, czyli stabilnej, klasycznej konstrukcji do postawienia w określonym miejscu warsztatu, magazynu lub pracowni, ale także w wersji mobilnej – na kółkach ułatwiających przemieszczanie regału z miejsca na miejsce.

Organizacja przestrzeni magazynowej

Wszelkie pojemniki transportowe, wanny ociekowe i regały z pojemnikami to tylko kilka z wielu elementów wspomagających efektywne zarządzanie magazynem. Organizacja przestrzeni jest absolutnie kluczowa, żeby praca przebiegała sprawnie i bez problemów. To właśnie porządek, możliwość szybkiego odnalezienia konkretnych materiałów lub narzędzi i zapobieganie ewentualnym wypadkom, takim jak np. niebezpieczny wyciek, powodują, że magazyn działa na najwyższych obrotach przez cały czas. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie bagatelizuj tych aspektów. Nie dotyczy to tylko powierzchni magazynowej, ale także wszystkich zakładów przemysłowych i twórczych, pracowni oraz warsztatów, w których organizacja pracy na wysokim poziomie zaprocentuje wyższą efektywnością.