Termoochrona włosów – jak działa i dlaczego jest ważna?

kobieta-z-zadbanymi-wlosami

O dobrą kondycję włosów trzeba dbać na co dzień. Szczególnie gdy lubisz je stylizować na gorąco. Zabezpieczanie kosmyków przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wysoką temperaturę pomoże uniknąć puszenia, łamania się, a nawet nadmiernego wypadania włosów. Jak zatem powinna wyglądać termoochrona włosów? Zobacz!

Dlaczego termoochrona włosów jest ważna?

Termoochrona ma na celu zabezpieczenie kosmyków przed działaniem wysokich temperatur podczas stylizacji. Dlaczego? Ponieważ tzw. gorąco generowane przez prostownice, suszarki czy lokówki może uszkodzić strukturę włosa. Jeżeli często korzystasz z tych urządzeń, a zapominasz o ochronie, kosmyki mogą stać się łamliwe, będą się wysuszać, a ich końcówki rozdwajać.

Kosmetyki do termochrony mają zapobiegać takim sytuacjom. Tworzą bowiem na powierzchni pasm barierę ochronną, która zabezpiecza je przed wysuszeniem i uszkodzeniem. Co więcej, odpowiednio dobrana termoochrona włosów ułatwia stylizację i pomaga zachować kształt fryzury na wiele godzin.

Jakie kosmetyki do termoochrony warto wybrać?

Termoochronne kosmetyki są bardzo różnorodne. Nic dziwnego, że czasami trudno się połapać w ofercie rynkowej. Dostępne są kosmetyki do stylizacji z ochroną termiczną w formie sprayu, kremu, fluidu, serum, a nawet gęstych balsamów. Jednak to, jaki kosmetyk wybierzesz, w dużej mierze zależy od rodzaju Twoich włosów. Inny produkt przeznaczony jest do prostych, a innych do kręconych włosów. Ważne jest również to, czy pasma są cienkie, grube, mają skłonność do wypadania itp.

W przypadku włosów przetłuszczających najlepiej sprawdzą się lekkie odżywki termoaktywne, które szybko się wchłaniają, nie obciążają pasm, a jednocześnie zapobiegają ich puszeniu i elektryzowaniu się. Dla włosów suchych i pozbawionych objętości dobrym wyborem będą kremy ochronne na bazie silnie nawilżających składników aktywnych, np. masła shea, oleju kokosowego czy innych naturalnych olejów.

Przeczytaj również  Bielizna dobrze dopasowana do sylwetki, czyli jaka? Poradnik zakupowy

Włosy farbowane pokochają kosmetyki ochronne podbijające kolor, wygładzające i dodające im blasku. Idealne będą spraye do prostowania z wyciągiem z dzikiej róży czy olejkiem morelowym. Doskonale sprawdzi się też krem termoochronny z wyciągami podkreślającymi odcień kosmyków po koloryzacji. Mogą to bym kosmetyki z wyciągiem z orzecha włoskiego do włosów ciemnych lub z rumianku do kosmyków w odcieniach blond.

Jakie korzyści dają kosmetyki o działaniu termoochronnym?

Jeżeli regularnie stylizujesz swoje włosy za pomocą narzędzi do stylizacji ciepłem, warto zainwestować w dobre produkt do termoochrony. Pomogą one nie tylko zminimalizować ryzyko uszkodzenia włosów i utrzymać je w dobrej kondycji, ale również:

  • zapobiegają puszeniu się i elektryzowaniu,
  • wygładzają i dodają blasku,
  • pomagają zachować intensywny, wyrazisty kolor,
  • ułatwiają stylizację i rozczesywanie,
  • zapobiegają łamaniu się końcówek podczas zabiegów stylizacyjnych,
  • mogą być stosowane jako kuracja wzmacniająca podczas koloryzacji czy rozjaśniania.

Pamiętaj również, że kosmetyki termoochronne zawierają zwykle składniki aktywne, które nawilżają. Nie stosuj więc jednocześnie kilku produktów, by nie obciążyć niepotrzebnie kosmyków. Możesz bowiem osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego. Jaki? Włosy od nadmiaru emolientów czy protein staną się przyklapnięte, będą wyglądały jak nieumyte i oczywiście trudno będzie im zachować odpowiedni kształt.