Kiedy na świecie pojawia się niemowlę, wiele mam rezygnuje z aktywności fizycznej. Tymczasem warto zadbać o własną kondycję, zdrowie i dobre samopoczucie, zapewniając sobie odpowiednią porcję ruchu każdego dnia. Jest to możliwe nawet przy małym dziecku. Dowiedz się, jak być fit łatwo i bez wyrzeczeń!
Spacer – najprostsza forma aktywności
Spacerować możesz wszędzie, nawet z maleńkim dzieckiem. Ta forma aktywności zalecana jest zwłaszcza w czasie połogu, zanim Twoja kondycja nie poprawi się na tyle, że pozwoli Ci wykonywać bardziej wymagające treningi. Spacer jest korzystny zarówno dla matki, jak i dla dziecka, dlatego warto wprowadzić go jako stały punkt każdego dnia.
Jogging – możliwy nawet z wózkiem
Jogging z wózkiem jest popularnym sposobem na zachowanie formy fizycznej i spędzanie czasu z dzieckiem. Wózek dziecięcy pozwala zrealizować trening, a jednocześnie zapewnić maluchowi opiekę i bezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać, że niektóre modele wózków są bardziej przystosowane do joggingu niż inne, warto zatem dokładnie sprawdzić specyfikację wózka przed rozpoczęciem biegania. Wózki dziecięce specjalnie przeznaczone do joggingu mają wytrzymałe opony, regulowane wysokości rączki i solidne uchwyty, co zapewnia bezpieczeństwo i wygodę zarówno dziecku, jak i rodzicowi.
Intymne chwile to też forma fizycznej aktywności
Alternatywą dla joggingu, zwłaszcza przy nieciekawej pogodzie, może być fizyczny kontakt z partnerem. Oczywiście ta forma aktywności wymaga spełnienia pewnych warunków i najlepiej odłożyć ją na godziny, w których Wasza pociecha zapada w dłuższą drzemkę.
Nawet przy małym dziecku, które wymaga zaangażowania, nie można zapominać o intymności. Spróbuj urozmaicić wspólnie spędzone chwile – możesz zastosować olejki do masażu albo erotyczne zabawki, które nabędziesz w dobrym sklepie internetowym z gadżetami do sypialni, np. w Easy Toys.
Ćwiczenia w domu – forma dobrej zabawy
Inną formą aktywności w domu, tym razem typowo sportową, są ćwiczenia na macie. Możesz je wykonać nawet z niemowlęciem na rękach, nie czekając, aż dziecko zaśnie i nie oddając go pod opiekę innej osobie.
Oto kilka przykładów ćwiczeń, które możesz wykonać z dzieckiem:
- Wznoszenie i opuszczanie rąk: trzymając dziecko (np. pod paszkami), unoś i opuszczaj je naprzemiennie, angażując mięśnie ramion.
- Skłony: trzymając dziecko przed sobą, powoli pochylaj się do przodu, angażując mięśnie pleców i brzucha.
- Marsz w miejscu: stojąc prosto, unoś naprzemiennie nogi, trzymając dziecko na rękach.
- Skręty tułowia: stojąc prosto, wykonuj skręty tułowia, trzymając dziecko w pewnym oddaleniu od własnego ciała.
- Wznoszenie nóg: leżąc na plecach, unoś naprzemiennie nogi, trzymając dziecko na brzuchu.
Oczywiście nie wszystkie ćwiczenia da się wykonać w ten sposób, jednak część treningu jesteś w stanie odbyć, jednocześnie zapewniając maluchowi opiekę i dobrą zabawę.
Jazda na rowerze – kiedy dziecko może jeździć w rowerowym krzesełku?
Rower to doskonała forma aktywności dla mamy i dziecka. Tobie zapewnia dobrą kondycję, a dziecku dostarcza różnorodnych bodźców wspomagających rozwój. Jazda na rowerze to świetne rozwiązanie dla starszych niemowląt i małych dzieci. Decyzja o tym, kiedy pociecha może zacząć jeździć w rowerowym krzesełku, zależy od kilku czynników. Będzie to przede wszystkim:
- wiek,
- waga,
- rozwój dziecka.
Zwykle dzieci są gotowe do jazdy w rowerowym krzesełku, kiedy mają około 9–12 miesięcy.
Warto jednak pamiętać, że każdy maluch rozwija się innym tempie, dlatego przed rozpoczęciem jazdy na rowerze z dzieckiem warto skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby upewnić się, że jest ono gotowe na taką aktywność.
Oczywiście trzeba pamiętać również o właściwym doborze fotelika do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Należy zawsze wybierać krzesełka atestowane.