Jakie witaminy wpływają na naszą cerę?

kobieta z suplementami

Dobra kondycja skóry zależy nie tylko od jej zewnętrznej pielęgnacji, ale również od właściwej diety. Aby cera wyglądała zdrowo i promiennie, potrzebuje zestawu witamin, które wpływają na procesy jej regeneracji.

Niedobory witamin niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, ale również odbijają się na naszym wyglądzie. Niewłaściwa dieta, uboga w pełnowartościowe produkty, a także zaniechania pielęgnacyjne sprawiają, że cera wygląda po prostu źle. Im dłużej trwają niedobory, tym trudniej jest później przywrócić skórze młodzieńczy blask. Które witaminy najbardziej wpływają na kondycję naszej skóry?

Witaminy dobre na cerę

Wśród witamin, które mają wyjątkowy wpływ na skórę, prym wiedzie witamina C. To silny przeciwutleniacz, który wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, redukuje przebarwienia i plamy na skórze, a także jest istotną substancją w syntezie kolagenu. A jak wiadomo, jest to jeden z najważniejszych składników zdrowej skóry. Równie ważna jest witamina E, nazywana często eliksirem młodości. Ma duży wpływ na procesy regeneracyjne w skórze, jest bardzo przydatna w walce z trądzikiem, chroni przed działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia. Ważne witaminy na cerę to również A i D, które wpływają na właściwe nawilżenie, a także ograniczają produkcję łoju, wyjątkowo uciążliwą w przypadku skóry tłustej i trądzikowej. W procesie łagodzenia podrażnień przydatne są natomiast witaminy z grupy B, których właściwy poziom w organizmie zapewnia szybkie gojenie się ran.

Jak objawia się niedobór witamin?

Niedobory witamin, które mają kluczowy wpływ na wygląd cery, bardzo szybko pogarsza jej wygląd i kondycję. Pierwsze objawy to zmiana kolorytu na szary i ziemisty. Gdy niedobory utrzymują się przez dłuższy czas, skóra staje się szorstka, sucha, pozbawiona blasku. Pojawiają się też cienie pod oczami i różnego rodzaju zmiany skórne. Niewystarczające odżywienie skóry ma również wpływ na procesy starzenia i tworzenie się zmarszczek. Warto więc zadbać o prawidłową podaż niezbędnych dla cery witamin. Przydadzą się nie tylko kosmetyki, które odżywiają skórę od zewnątrz, ale również zmiana diety i uwzględnienie w niej produktów dostarczających najważniejszych witamin. Czasem warto również włączyć suplementację – preparaty witaminowe zawierają zwykle kompleks niezbędnych witamin i minerałów we właściwych dawkach, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o niedobory.