Lody w ciąży – czy można je jeść?

kobieta w ciazy je lody

W czasie ciąży wzrasta ochota na słodycze. Jakie łakocie można jeść, a jakich lepiej unikać? Jednym z najpopularniejszych deserów są lody. Ochota na nie wzrasta szczególnie latem, jednak, czy ciężarne mogą raczyć się tym deserem bez ograniczeń?

Czy można jeść lody w ciąży?

Lody w ciąży wydają się jednym z najbezpieczniejszych deserów. Zazwyczaj mają one dość prosty skład, pozbawiony nadmiaru polepszaczy smaku i innych potencjalnie szkodliwych substancji. Często podawane są również w towarzystwie owoców, co dodatkowo podnosi ich wartości odżywcze. Ciężarne często jedzą też lody na zgagę w ciąży. Deser składa się w dużym stopniu z mleka, więc może łagodzić pieczenie w przełyku.

Lody jedzone z umiarem mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie matki i dziecka, ze względu na sporą zawartość wapnia. Umiar jest jednak ważny, ponieważ lody, tak jak wszystkie inne słodkie desery zawierają sporą ilość kalorii. Objadanie się lodami dostarcza organizmowi nie tylko nadmiaru kalorii, ale też cukru, a to wszystko może spowodować nadmierne przybranie  na wadze. Warto też pamiętać, że zwiększona ochota na lody w ciąży może być spowodowana wzrostem zapotrzebowania kalorycznego. Wzrost ten jest powodem niemal każdej ciążowej zachcianki.

Umiarkowane spożycie lodów nie powinno jednak w żaden sposób szkodzić ani kobiecie, ani rozwijającemu się maluchowi. Oczywiście dużo jednak zależy od tego, na jakie lody się decydujemy. Czy każdy rodzaj lodów jest jednak dozwolony dla ciężarnych?

Jakie lody można jeść w ciąży?

Jakie lody w ciąży można spożywać niemal bez ograniczeń, a jakich należy stanowczo unikać? Wszystko zależy od składu danego produktu. W ciąży warto uważnie czytać etykiety każdego, kupowanego produktu. Najlepszą opcją są lody naturalne w ciąży. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić to odpowiedni sposób produkcji. W żadnym wypadku nie wolno zjadać lodów niewiadomego pochodzenia. Zamiast tego lepiej sięgać po propozycje od znanych firm, co do których jest pewność, że produkują desery w odpowiednich warunkach, zgodnie z wszystkimi zasadami higieny. Ryzyko zarażenia salmonellą, czy listeriozą spada wówczas do minimum.

Przeczytaj również  Pokrzywa w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić? Właściwości i zastosowania

Kolejną bezpieczną opcją są lody wodne w ciąży. Sorbety właściwie z lodami mają tyle wspólnego, że jeden i drugi deser jest mrożony. Lody wodne są również o wiele zdrowsze, ponieważ zazwyczaj powstają na bazie owoców, dlatego też mogą dostarczać witamin i minerałów oraz urozmaicać dietę ciężarnej.

kobieta je lody w rozku

Jakich lodów w ciąży unikać?

Czy istnieją lody, które w ciąży są kategorycznie zakazane? Wiadomo już, że nie warto ryzykować zjadania lodów z niesprawdzonego źródła. Na co jeszcze należy uważać? Absolutnie zakazane są lody z alkoholem w ciąży. Wprawdzie desery zawierające alkohol mają go w składzie śladowe ilości, jednak jak dotąd nie ma badań, które wskazywałyby bezpieczną dla płodu dawkę alkoholu. W trosce o zdrowie rozwijającego się malucha lepiej całkowicie zrezygnować z lodów, czy jakichkolwiek innych deserów z alkoholem.

Jak wygląda sprawa w przypadku Tiramisu? Lody tiramisu w ciąży lepiej sobie odpuścić, ze względu na ryzyko zakażenie salmonellą.

Lody na ból gardła i zgagę w ciąży, czy to jest dozwolone?

Łagodzenie pieczenia w przełyku lodami jest całkowicie bezpieczną opcją, jeśli spożywamy dozwolony rodzaj lodów. Chęć na lody w ciąży podczas przeziębienia lepiej jednak stłumić. Lody na ból gardła w ciąży to szkodliwy mit. Wprawdzie czasami zimne przekąski mogą łagodzić bóle gardła, jednak zależy to od przyczyny bólu, jeśli nie jest ona oczywista, lepiej odpuścić sobie jedzenie zimnego deseru.

Kiedy NIE jeść lodów w ciąży?

Istnieją jednak sytuacje, w których zachcianki na lody w ciąży nie mogą zostać zaspokojone? Jedną z takich sytuacji jest cukrzyca ciążowa, podczas której należy stanowczo unikać wszelkich produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Można sobie wówczas pozwolić tylko na sorbety owocowe bez dodatku cukru, chociaż również w małych ilościach. Cukrzyca ciążowa to jedyna sytuacja, podczas której lody w ciąży są zakazane.