Spadek poziomu libido w ciąży może być frustrujący zarówno dla kobiety, jak i jej partnera. Ochota na seks świadczy o tym, że organizm jest zdrowy, w gospodarce hormonalnej zachowana jest równowaga, a samopoczucie fizyczne i psychiczne również jest w normie. Niestety ciąża związana jest z burzą hormonów, co może wywoływać różne skutki, takie jak nagły wzrost libido, lub wręcz przeciwnie, jego drastyczny spadek. Oba zjawiska są zazwyczaj przejściowe, ustępują samoistnie i nie ma powodu do niepokoju. Problem zaczyna się wtedy, kiedy poziom libido sprzed ciąży nie wraca mimo upływu czasu. W jaki sposób można sobie z tym poradzić, jakie są inne oprócz hormonalnych powody spadku libido w ciąży i czy istnieją sposoby, na to, by je przywrócić?
Libido w ciąży – przyczyny spadku ochoty na seks
W przypadku libido w ciąży spotkać się można z dwiema zupełnie różnymi sytuacjami. Wiele kobiet w stanie odmiennym doświadcza znacznego wzrostu libido, inne zaś uskarżają się na jego spadek i całkowity brak ochoty, na jakiekolwiek zbliżenia. Intymność w większości związków jest bardzo ważną sferą, dlatego gdy zachodzą tu jakieś zmiany może to niepokoić partnera a nawet prowadzić do kłótni. Spadek ochoty na seks nie jest jednak winą ciężarnej, która bardzo często sama nie rozumie, skąd bierze się u niej ta niechęć. Wszystkiemu winne są zmiany hormonalne oraz inne czynniki, co dokładnie powoduje spadek libido w ciąży?
Najczęstszym powodem tego, że libido w ciąży spada, są dolegliwości związane ze stanem odmiennym. Wiele kobiet podczas ciąży uskarża się na bardzo złe samopoczucie. Mdłości wymioty, bóle pleców, zaparcia, lub nawracające biegunki, obrzęki na ciele, to tylko kilka z przypadłości, które nawiedzają ciężarne kobiety, bardzo często kolejny trymestr przynosi inne dolegliwości, co sprawia, że ciężko znosimy całą ciążę. Przy bardzo złym samopoczuciu fizycznym, zmianie ulega również nastrój. Brak libido w ciąży można więc wyjaśniać zmianami w ciele i związanymi z tym dolegliwościami.
Ciąża wiąże się też z prawdziwą burzą hormonów, co często wywołuje między innymi problemy z cerą lub wręcz przeciwnie, u kobiet z cerą trądzikową dochodzi nagle do znacznej poprawy stanu skóry. Buzujące hormony mogą też powodować intensywne, dziwne i realistyczne sny, podwyższać libido lub powodować jego całkowity spadek. W tym wypadku brak ochoty na seks jest uwarunkowany zmianami zachodzącymi w ciele i zazwyczaj mija samoistnie, kiedy tylko hormony zaczynają się stabilizować. Jak wygląda libido w ciąży w poszczególnych trymestrach?
Libido a trymestr ciąży – jak wygląda w każdym z nich?
Kobiece ciało zaczyna zmieniać się już od samego momentu zapłodnienia. Już w pierwszym trymestrze mogą pojawić się symptomy ciąży, nawet jeśli zmian nie widać jeszcze gołym okiem. Niestety pierwszy trymestr zazwyczaj jest ciężki do przetrwania, dlatego w tym czasie należy szczególnie o siebie dbać, ponieważ od tego zależy też utrzymanie ciąży. W pierwszym trymestrze najłatwiej o samoistne poronienia. Uważać powinny szczególnie kobiety, których dotknęła już utrata ciąży. Jak w pierwszym i kolejnych trymestrach wygląda poziom libido, czy dochodzi do znacznych zmian?
- Libido w pierwszym trymestrze ciąży – to właśnie na tym etapie wiele kobiet znosi ciążę najgorzej. Pojawiają się mdłości, wymioty i związany z tym brak apetytu, hormony szaleją, a dolegliwościom tym często towarzyszy też ciągła senność, osłabienie i poczucie rozdrażnienia. Przy tak wielu dolegliwościach może dość do znacznego spadku libido, co jest całkowicie normalne. Zazwyczaj wraz z unormowaniem się hormonów oraz pozbyciem się dolegliwości ciążowych wszystko wraca do normy, poziom libido również.
- Libido w drugim trymestrze ciąży – drugi trymestr kobiety zazwyczaj przechodzą nieco łagodniej niż pierwszy i trzeci. Środek ciąży to moment, kiedy organizm powoli przyzwyczaja się do ciąży, z większością dolegliwości można już sobie na tym etapie poradzić. W drugim trymestrze bardzo często ustają już mdłości i wraca apetyt. Wraz z polepszonym samopoczuciem fizycznym i psychicznym może dojść do powrotu wysokiego libido. Nie jest to jednak regułą, niektóre kobiety przez całą ciążę zmagają się z brakiem ochoty na seks.
- Libido w trzecim trymestrze ciąży – trzeci trymestr często bywa sporym wyzwaniem dla kobiet. Powiększona macica wywiera nacisk na pęcherz, co powoduje wzmożoną potrzebę korzystania z toalety. Coraz większy brzuch może powodować problemy z poruszaniem. W trzecim trymestrze często pojawiają się też obrzęki całego ciała, szczególnie nóg. To wszystko nie sprzyja udanym zbliżeniom. W trzecim trymestrze może pojawić się również inny czynnik, powodujący spadek ochoty na seks. Zmienione ciało i przypływ kilogramów wywołują u wielu kobiet kompleksy związane z wyglądem, zazwyczaj są one bezpodstawne i rozmowa z partnerem wystarczy, by wszystko wróciło do normy.
W każdym trymestrze powody braku libido mogą być zgoła inne. Często można spotkać się z pogłoskami, że brak libido w ciąży lub jego wzrost dają wskazówkę, dotyczącą płci dziecka. Jak jest naprawdę i czy libido naprawdę jest jakąś wskazówką?
Libido w ciąży a płeć dziecka – czy ma jakieś znaczenie?
Płeć dziecka budzi ciekawość rodziców od momentu, kiedy dowiedzą się o ciąży. Nic więc dziwnego, że próbują oni na różne sposoby dowiedzieć się, czy przywitają na świecie córkę, czy syna. Niektórzy wierzą w to, że libido jest wiarygodnym źródłem informacji odnośnie płci malucha. Oczywiście jest to mit, jeden z wielu podawany z pokolenia na pokolenie. Płeć dziecka można rozpoznać jedynie podczas odpowiedniego badania w gabinecie lekarskim. Zachcianki żywieniowe, zmiany w wyglądzie, dziwne sny, czy wzrost lub spadek libido nie dają nam żadnej informacji odnośnie płci dziecka.
Jak zwiększyć libido w ciąży? Kilka sprawdzonych sposobów
Nagły spadek libido jest dokuczliwy nie tylko dla partnera, ale też dla samej ciężarnej. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, by zwiększyć libido, bez żadnego ryzyka dla ciąży. Oczywiście wszelkie chemiczne środki, które mogłyby dodatkowo mieć wpływ na hormony, są wykluczone. Sięgać można wyłącznie po sposoby naturalne, które nie mogą w żaden sposób zaszkodzić dziecku. Jak można skutecznie i bez wysiłku podnieść poziom libido?
- Dbanie o jakościowy sen – wypoczęty i zregenerowany organizm często wiąże się z wyższym poziomem libido, dlatego warto dbać o swój sen.
- Odpowiednia dieta – śmieciowe jedzenie to prawdziwy zabójca libido. Zróżnicowana dieta, urozmaicone posiłki to wszystko może sprawić, że libido wróci.
- Rozgrzewające przyprawy – imbir lub kurkuma to przyprawy, które mogą ciężarnej przynieść wiele pozytywnych efektów. Imbir działa przeciwwymiotnie, więc pomaga przy zwalczaniu porannych mdłości. Rozgrzewające działanie imbiru sprawia też, że wspomaga on krążenie krwi, tym samym podnosząc poziom libido. Imbir oraz inne tego typu przyprawy często uważane są za naturalne afrodyzjaki.
Wykorzystując te sposoby, zazwyczaj da się podnieść poziom libido, jednak nie zawsze się to udaje. Zdarza się, że kobieta traci ochotę do zbliżeń na całą ciążę. W przywróceniu poziomu libido nie pomagają też fakty i mity dotyczące seksu w ciąży. Co warto wiedzieć na ich temat?
Ciekawe fakty i mity o seksie w trakcie ciąży
Seks w ciąży budzi wiele emocji, jakie fakty i mity na ten temat warto poznać?
FAKT: Lepsze nawilżenie pochwy w trakcie ciąży – ma to związek z wyższym stężeniem estrogenów.
MIT: Seks w ciąży zagraża dziecku – płód znajdujący się w macicy jest bardzo dobrze zabezpieczony, między innymi przez jej szyjkę. Nie ma możliwości, by członek przedostał się przez szyjkę macicy do jej wnętrza, więc nie można w ten sposób uszkodzić płodu.
FAKT: Przy ciąży zagrożonej należy zaniechać współżycia – do stosunków można powrócić tylko wtedy, gdy lekarz wyda na to zgodę.
MIT: W zaawansowanej ciąży należy zrezygnować z seksu – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to można uprawiać seks na każdym jej etapie od początku, aż do porodu.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!