Dźwiganie w ciąży – ile może dźwigać ciężarna?

kobieta w ciazy dzwiga torby

Każdej kobiecie w ciąży zdarza się podnieść coś ciężkiego, zarówno podczas domowych porządków czy choćby starsze dziecko. Pytanie tylko: ile można dźwigać w ciąży? oraz czy jest to bezpieczne? Na portalach społecznościowych coraz częściej oglądamy mamy w zaawansowanej ciąży, które pozują z ciężarkami w dłoniach. Nie dajmy się jednak zwariować, przecież jeśli nie ćwiczymy na co dzień absolutnie nie możemy pozwolić sobie na wizyty na siłowni w okresie ciąży. Warto zaznaczyć, że dźwiganie samo w sobie nie jest dla kręgosłupa dobre. Jeśli chodzi o ciążę to obciążeniem dla niego jest już sam rosnący brzuch, więc warto zastanowić się czy koniecznie jest jeszcze dodatkowe podnoszenie ciężarów.

Dźwiganie w ciąży – czy można to robić?

Dźwiganie w ciąży, zwłaszcza tej wczesnej może być niestety przyczyną poronienia lub wywołać wcześniejszy poród. Dźwiganie ciężarów w ciąży zaawansowanej, zwłaszcza w drugim lub trzecim trymestrze grozi także odklejeniem łożyska, co jest bardzo niebezpieczne dla dziecka i dla matki a zarazem wymaga pobytu w szpitalu. Lekarze ciągle powtarzają, że kobieta w ciąży nie powinna dźwigać niczego i nikogo, nawet starszego dziecka. Jeśli jednak w domu jest małe dziecko, które domaga się noszenia to obowiązek ten powinien przejąć tata. Ty postaraj się odwracać jego uwagę zabawkami lub usiądź na kanapie i weź malucha na kolana. “Przytulaski” w każdej formie zarówno na siedząco jak i leżąco na pewno będą dla niego zadowalające.

Przeczytaj również  Chipsy w ciąży - czy można jeść?

Dźwiganie w ciąży – potencjalne skutki

Lekarze ginekolodzy dosłownie „grzmią”, gdy tylko usłyszą, że kobieta w ciąży “coś” dźwiga. Zarzucają je również skutkami, które absolutnie wykluczają jakiekolwiek podnoszenie ciężarów, niezależnie od tego czy jest to reklamówka z zakupami czy też starsze dziecko. Najczęstszymi skutkami są:

  • Przedwczesny poród
  • Poronienie
  • Powikłania: stan przedrzucawkowy, krwawienie, bóle w pachwinach
  • Zwiększone ryzyko urazu kręgosłupa oraz kolan

Ile można dźwigać w ciąży?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego, ile powinna dźwigać kobieta w ciąży. Tak naprawdę to dźwiganie w ciąży w ogóle nie powinno mieć miejsca, nie ważne czy jest to 5 czy 10 kilogramów. Ciąża jest czasem dbania o siebie i odpoczynku. Ginekolodzy odradzają kobietom w ciąży podnoszenie jakichkolwiek ciężarów, jednak powiedzmy sobie szczerze: która z nas tego nie robiła? Jak na przykład odmówić swojemu starszemu dziecku, który wyciąga do nas ręce? Która mama nigdy nie poszła sama na zakupy i nie kupiła zbyt wiele niosąc to wszystko do domu, „bo miała tylko kawałek”? Otóż mimo zaleceń lekarzy zdarza się nam coś „dźwignąć”. Przyjęło się, że ciężar, który kobieta w ciąży może podnieść, nie powinien przekroczyć więcej niż 5 kg. Zarówno podnoszenie w ciąży dziecka jak i samodzielne zakupy należy odłożyć na później – zwłaszcza w III trymestrze ciąży, gdyż może to doprowadzić do wcześniejszego porodu i dodatkowych komplikacji.

kobieta w ciazy dzwiga ciezary

Czy można nosić starsze dziecko na rękach w trakcie ciąży?

Ogólnie rzecz biorąc to ginekolog, który prowadzi naszą ciążę może poinformować nas, że dźwiganie dziecka w ciąży jest niebezpieczne. Oczywiście wiadome jest, że tego nie da się tak całkowicie uniknąć, przecież nie  możemy”odsuwać” od siebie starszego dziecka tylko dlatego, że jesteśmy w ciąży – ono na pewno tego nie zrozumie i będzie czuło się nie kochane. Natomiast zamiast go podnosić, staraj się częściej usiąść z nim na podłodze, na kanapie lub w namiocie zrobionym z prześcieradła. Dziecko nie poczuje się odrzucone, będzie się mogło do ciebie przytulić, a zarazem nie będzie to miało żadnych negatywnych skutków dla twojego zdrowia i zdrowia maluszka.

Przeczytaj również  TOP 10 aplikacji ciążowych dla wszystkich mam, które pokochacie!

Dlaczego nie można dźwigać w zaawansowanej ciąży?

Tak naprawdę każdy trymestr wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami, zarówno na początku ciąży istnieje największe ryzyko poronienia jaki pod jej koniec, gdy każde ryzykowne zachowanie grozi wcześniejszym porodem. Końcówka ciąży i tak obciąża nasz kręgosłup, należy mieć to na uwadze. Pod wpływem hormonów dochodzi u kobiety do rozluźnienia więzadeł, a zarazem zwiększa się ryzyko urazów. Dźwiganie w trzecim trymestrze ciąży może doprowadzić nie tylko do wcześniejszego porodu ale nawet utraty dziecka.

Dźwiganie w ciąży, a ból brzucha – czy trzeba jechać do lekarza?

Dźwiganie w pierwszych tygodniach ciąży jest bardzo niebezpieczne, na początku trzeba na siebie uważać, po prostu być ostrożnym pod każdym względem. Zdarza się, że kobiety w pierwszym trymestrze pracują a ich praca wymaga podnoszenia różnych ciężarów. Oczywiste jest że nie możemy pójść na zwolnienie na 9 miesięcy, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Wystarczy poinformować pracodawcę i kolegów z pracy o swoim stanie i skorzystać z ich pomocy przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, na przykład towarów. W sytuacji gdy podniesiemy coś ciężkiego i zacznie nas boleć podbrzusze, a ból jest utrzymujący się dłuższy czas lub coraz silniejszy należy natychmiast udać się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Krwawienie również jest wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z ginekologiem. Oznacza to, że dzieje się coś złego i jest to zagrożenie życia naszego dziecka.

Pamiętaj! Nie dźwigaj dużo w ciąży!

Najlepiej będzie, jeśli nie będziesz dźwigała w ogóle. Jeśli masz taką możliwość poproś o pomoc  domowników, dalszą rodzinę lub przyjaciół. Dla bezpieczeństwa swojego i dzidziusia dbaj o siebie, staraj się nie nosić na rękach jego starszego rodzeństwa, robić zakupy z partnerem oraz unikać dźwigania w pracy.

Okres ciąży trwa tylko 9 miesięcy, warto jest więc zrobić wszystko, by donosić maleństwo i urodzić zgodnie z planem. Nie zapominaj o okresie połogu podczas którego również nie powinnaś się przepracowywać.