Sezon na bób jest dosyć krótki, nic dziwnego więc, że wiele osób stara się go maksymalnie wykorzystać. Bób jako roślina strączkowa oprócz walorów smakowych ma też wiele właściwości korzystnych dla zdrowia. Bób pojawia się w sklepach i na straganach mniej więcej pod koniec czerwca i trwa przez całe lato aż do końcówki sierpnia. Roślina pasuje do wielu dań, można z niej komponować między innymi wykwintne sałatki. Świetnie się sprawdza również jedzony solo, z roztopionym masłem. Czy bób w ciąży jest jednak bezpiecznym dla mamy i dziecka?
Bób – właściwości odżywcze
Co takiego zawiera w sobie bób? Czy można jeść w ciąży potrawy z jego dodatkiem, czy też lepiej je odstawić? Bób należy do bardzo zdrowych roślin. Dostarcza on między innymi związków fenolowych, znanych ze swoich właściwości przeciwutleniających. Oprócz kwasów fenolowych można w nim znaleźć też sporą ilość witaminy C, również należącą do przeciwutleniaczy. Z racji tego, że bób jest rośliną strączkową, dostarcza też dużych ilości łatwo przyswajalnego białka.
Bób to także źródło żelaza zapobiegającego anemii oraz błonnika wspomagającego utratę wagi i prawidłowe trawienie. Roślina jest również pełna witamin, między innymi witamin z grupy B. Na co powinna zwrócić uwagę przyszła mama, jeśli chodzi o bób? Zawiera on bardzo dużo kwasu foliowego, który jest bardzo potrzebny w stanie odmiennym. Pytanie tylko, czy bób w czasie ciąży jest dobrym pomysłem?
Czy można jeść bób w ciąży?
Menu ciężarnej powinno być przede wszystkim urozmaicone. Nie może w nim też zabraknąć owoców i warzyw. To właśnie na nich należy opierać swoją dietę. Niestety w stanie odmiennym nie można jeść wszystkiego. Niektóre, nawet potencjalnie zdrowe rzeczy, dla przyszłej mamy oraz dla dziecka mogą nie być wskazane, ze względu na zaostrzanie ciążowych dolegliwości. Do niedawna jeszcze uważano, że bób w ciąży jest wręcz zakazany. Dietetyka i wszystko, co z nią związane się nieustannie aktualizuje. Wiadomo już, że jedzenie bobu w ciąży jest całkowicie bezpieczne, jeśli nie ma do tego wyraźnych przeciwwskazań. Niektórzy są zdania, że przyszła mama powinna korzystać z właściwości zdrowotnych bobu. Dlaczego? Bób w ciąży przy niektórych problemach może być bardzo pomocny! W wyjątkowych sytuacjach sięganie po bób nie jest jednak wskazane Kiedy należy go unikać?
Kiedy kobieta NIE powinna jeść bobu?
W jakich sytuacjach z bobu należy całkowicie zrezygnować? Przede wszystkim wtedy, gdy jego spożycie powoduje dyskomfort. W momencie, gdy bób, zamiast łagodzić dolegliwości ciążowe, takie jak zaparcia, zaostrza je, jest to sygnał, by go odstawić. Bób mimo wszystkich swoich właściwości zdrowotnych, uznawany jest często za roślinę ciężko strawną. Zdarza się, że jego spożycie wywołuje dokuczliwe wzdęcia.
Kiedy jeszcze bób gotowany w ciąży nie jest dobrym pomysłem? Nie należy go jadać podczas cukrzycy ciążowej. Bób charakteryzuje się wysokim indeksem glikemicznym, w związku z tym należy do potraw, których muszą unikać diabetycy. Osoby uskarżające się na dnę moczanową również powinny unikać bobu. Znajdują się w nim puryny, których podczas przemiany, na etapie końcowym zmieniają się w kwas moczowy. U chorych na dnę moczanową organizm ma zwiększoną skłonność do jego produkcji.
Oprócz tych przypadków bób w ciąży można jeść. Ponadto jego spożywanie może być bardzo korzystne dla ciężarnej.
Korzyści z jedzenia bobu w trakcie ciąży
Dlaczego warto sięgać po bób podczas ciąży? Jednym z powodów jest oczywiście wysoka zawartość witamin i minerałów. Żelazo, jakiego dostarcza roślina, przeciwdziała anemii podczas ciąży. To jednak niejedyny powód, dla jakiego warto sięgać po bób.
Roślina zawiera sporą ilość kwasu foliowego. Ten organiczny związek chemiczny jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Minimalizuje on ryzyko wystąpienia u niego wad rozwojowych. Kwas foliowy jest potrzebny również do zachowania w dobrej formie organizmu ciężarnej. Bób jest też bogatym źródłem błonnika. Właśnie dlatego, mimo że roślina uważana jest za ciężkostrawną, to jednocześnie poleca się ją ciężarnym uskarżającym się na problemy ze strony układu pokarmowego. Bób dzięki błonnikowi oczyszcza jelita, wspomagając jednocześnie ich pracę. Warto jednak pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów, równolegle ze spożywaniem produktów z błonnikiem. Tylko wtedy błonnik może realnie oczyścić jelita i zminimalizować problem zaparć i wzdęć.
Bób a karmienie piersią
Co w przypadku matek karmiących? Czy one też mogą zajadać się bobem bez ograniczeń? Tu niestety sprawa wygląda inaczej. Roślina nie jest oczywiście całkowicie zakazana. Należy jednak zachować ostrożność i w przypadku zjedzenia bobu uważnie obserwować malucha. Jeśli pojawią się u niego objawy wskazujące na kolkę i problemy z brzuszkiem, bób trzeba odstawić.
Podsumowanie – bób zdrowy czy nie w ciąży?
Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań do spożywania bobu, przyszła mama nie powinna go sobie odmawiać. Roślina ta jest bardzo odżywcza, dostarcza organizmowi potrzebnych substancji i ma pozytywny wpływ na zdrowie.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!