Mężczyzna w ciąży – jak rozpoznać syndrom kuwady? Przyczyny i objawy

syndrom kuwady

Syndrom kuwady nazywany też ciążą współczulną od zawsze budzi wielkie zainteresowanie osób związanych ze środowiskiem medycznym oraz przyszłych rodziców. To niezwykłe zjawisko pojawia się w momencie, gdy mężczyzna, który oczekuje na dziecko, odczuwa silną więź emocjonalną ze swoją partnerką. Wraz z objawami ze strony organizmu mogą pojawiać się też zmiany hormonalne, między innymi spadek testosteronu, co wpływa na ogólne samopoczucie i stan zdrowia. Co jeszcze warto wiedzieć o syndromie kuwady i czy zjawisko to jest powodem do niepokoju?

Czy mężczyzna może zajść w prawdziwą ciążę?

Z naukowego punktu widzenia mężczyzna w ciąży to całkowita sprzeczność z prawami natury. Co jakiś czas można się jednak spotkać z artykułami, które obwieszczają niezwykły przypadek męskiej ciąży. Nie należy się jednak na to nabierać. Osoby, które nie posiadają macicy, nie są w stanie stworzyć bezpiecznego środowiska dla płodu. Narządy wewnętrzne męskiego układu płciowego nie stwarzają też żadnych szans na poczęcie. Jedyny wyjątek to transpłciowy mężczyzna w ciąży. Mowa tu o osobach, które czują się mężczyznami, jednak w trakcie narodzin nadano im płeć żeńską. Większość z nich poddaje się korekcie płci, by móc żyć w zgodzie ze sobą. Takie osoby jak najbardziej mogą począć i urodzić dziecko. Cis mężczyźni nigdy jednak nie będą mogli zachodzić w ciążę. Jak się okazuje, jednak nawet najbardziej męski przedstawiciel swojego gatunku może odczuwać ciążowe dolegliwości. Jest to tak zwany syndrom kuwady, co warto o nim wiedzieć?

Przeczytaj również  Adapter do pasów dla ciężarnych - jaki wybrać? [TOP 14] Ranking 2023

mezczyzna w ciazy

Mężczyzna w ciąży – czym jest syndrom kuwady?

Syndrom kuwady może pojawić się u przyszłych ojców. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku bardzo silnej więzi emocjonalnej z partnerką będącą w ciąży. Mężczyzna na równi z nią dzieli ciążowe dolegliwości, do czego dochodzą wizualne zmiany w ciele, oraz pogorszone samopoczucie. Co więcej, syndrom kuwady może trwać dłużej niż przez okres ciąży partnerki. Zazwyczaj jednak stan ten nie jest powodem do niepokoju, nawet mimo wystąpienia dolegliwości bólowych. W jakich sytuacjach syndrom kuwady wymaga interwencji lekarskiej, w jaki sposób objawia się męska ciąża współczulna i jak rozpoznać jej początek? Skąd właściwie bierze się syndrom kuwady i czy da się mu zapobiec?

Jakie są przyczyny powstania syndromu kuwady?

Mężczyźni mogą bardzo mocno przeżywać perspektywę przywitania na świecie dziecka. Wielka radość z zostania ojcem, więź emocjonalna z partnerką oraz współczucie z powodu nawiedzających ją dolegliwości ciążowych może skutkować pojawieniem się syndromu kuwady. Stan ten na początku może budzić spory niepokój u mężczyzn, którzy nie wiedzą, że istnieje takie zjawisko jak mężczyzna w ciąży współczulnej. Przyszli ojcowie powinni edukować się w tym temacie, by w razie czego móc błyskawicznie rozpoznać syndrom kuwady i móc sobie z nim poradzić. Warto wiedzieć, że mężczyzna w ciąży, czyli syndrom kuwady to zjawisko, które towarzyszy ludzkości od wieków.

Objawy syndromu kuwady u mężczyzn

W jaki sposób objawia się męska ciąża współczulna? Objawy są takie same, jak u ciężarnej partnerki. Pojawiają się poranne mdłości, bóle brzucha, obniżony nastrój lub wahania nastrojów oraz inne dolegliwości związane ze stanem odmiennym. Objawy te biorą się ze spadku poziomu testosteronu w organizmie na rzecz wzrostu estrogenu i prolaktyny, czyli hormonów żeńskich. Równolegle zazwyczaj pojawia się także zwiększony apetyt, który jednocześnie skutkuje powiększającym się brzuchem, często zaobserwować można również drastyczny spadek libido, a nawet zaburzenia snu. Często występują także bóle pleców i głowy oraz zachcianki kulinarne. W skrajnych przypadkach syndromu kuwady, mężczyźni odczuwają skurcze podobne do porodowych, w momencie gdy dla ich partnerki nadchodzi czas rozwiązania.

Przeczytaj również  Salami w ciąży - czy można jeść? Zakazane czy nie?

Czy syndrom kuwady pomaga przygotować się mężczyznom do roli ojca?

Czy mąż lub chłopak w ciąży to dla partnerki powód do niepokoju, czy radości z tego, że partner wspólnie z nią przeżywa dobre i złe strony stanu odmiennego? Syndrom kuwady na pewno nie jest powodem do niepokoju, chociaż u mężczyzn, którzy nie są świadomi, że takie zjawisko istnieje, może napędzić strachu. Mężczyzna w ciąży współczulnej może bardziej przygotować się do przyjścia na świat dziecka, realnie przezywając objawy towarzyszące partnerce, która nosi maluszka pod sercem. To niezwykłe doświadczenie pozwala też na bardziej empatyczną postawę wobec kobiety, potrzebującej w tym trudnym okresie wsparcia i zrozumienia. Mężczyzna w ciąży współczulnej prawdopodobnie od razu będzie gotowy do opieki nad maluchem, i w pełni poczuje się ojcem od pierwszych chwil dziecka na świecie.

Często zdarza się, że ojcowie mimo świadomości, że zbliża się czas narodzin, przeżywają szok związany z obecnością dziecka na świecie i nie potrafią odnaleźć się w nowej roli, do której przygotowywali się przez cały okres ciąży swojej partnerki. Zazwyczaj pojawia się też lęk przed dotykaniem dziecka, braniem go na ręce i opieką, noworodek wydaje się malutki, kruchy, a ojcowie boją się zrobić mu krzywdę. Oczywiście nie oznacza to, że wyłącznie mąż lub chłopak w ciąży współczulnej jest w stanie natychmiastowo opiekować się maluszkiem. Nie tylko syndrom kuwady przystosowuje do roli ojca. Wszystko jest kwestią nastawienia i psychiki.

couvade syndrome

Leczenie syndromu kuwady – kiedy niezbędna jest konsultacja z psychologiem?

Syndrom kuwady sam w sobie nie jest groźnym zjawiskiem. Nawet dolegliwości bólowe, które mogą na początku niepokoić, nie stanowią żadnego zagrożenia. Bóle brzucha, czy nudności powinny minąć samoistnie. Nad nadmiernym apetytem powodującym powiększanie się obwodu brzucha da się zapanować, dbając o swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zmiany hormonalne, jakie wywołuje syndrom kuwady, czyli spadek męskiego hormonu – testosteronu na rzecz hormonów żeńskich, z czasem samoistnie mijają i wszystko wraca do normy.

Przeczytaj również  Mleko kokosowe w ciąży - czy można je pić? Właściwości kokosa

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy syndrom kuwady wymaga leczenia. Dzieje się tak w momencie, kiedy do równowagi nie potrafi wrócić męska psychika. Niestety syndrom kuwady nie zawsze ustępuje wraz z narodzinami dziecka. Czasami u mężczyzny dotkniętego ciążą współczulną może pojawić się również poporodowa depresja. Zjawisko to wciąż jest badane przez osoby związane ze środowiskiem medycznym, przez co staje się coraz bardziej rozpoznawalne. Długotrwale utrzymujący się spadek nastroju, uczucie pustki, braku energii do wykonywania codziennych czynności, spadek zainteresowania hobby i otoczeniem to typowe symptomy depresji. U kobiet bardzo łatwo pomylić depresję ze zjawiskiem zwanym baby blues, które polega głównie na wahaniach nastroju i mija po upływie 2-4 tygodni od porodu. Objawy, które utrzymują się dłużej, niezależnie od tego, czy dotyczą kobiety, czy mężczyzny wymagają podjęcia odpowiednich kroków, zazwyczaj leczenia w gabinecie psychologicznym. Fizyczne objawy syndromu kuwady nie wymagają leczenia, jednak depresja będąca skutkiem ubocznym ciąży współczulnej jest poważnym problemem, który należy rozwiązać.