Dopegyt w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować?

kobieta bierze tabletke w ciazy

Dopegyt to znany lek na nadciśnienie, substancją aktywną odpowiedzialną za jego skuteczność jest metylodopa. Zbyt wysokie ciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nieleczone nadciśnienie bywa przyczyną zawałów, niewydolności serca i udarów zagrażających życiu. Nawet podczas ciąży należy zażywać leki obniżające ciśnienie, jeśli następuje taka konieczność. Najpopularniejszym środkiem na nadciśnienie jest Dopegyt w ciąży. Jak dokładnie działa ten lek i czy jest on całkowicie bezpieczny dla płodu?

Dopegyt w ciąży – czy jest bezpieczny?

Przed sięgnięciem po jakikolwiek lek podczas ciąży należy zastanowić się, czy jest on bezpieczny dla płodu. Najlepiej za każdym razem konsultować się z lekarzem. Jeśli chodzi o Dopegyt w ciąży to decyzji o jego stosowaniu nie można podjąć samodzielnie, ponieważ środek ten jest dostępny na receptę. Lek na nadciśnienie w ciąży powinien zostać dobrany tak, by przynosił korzyści zdrowotne ciężarnej, nie szkodząc jednocześnie rozwijającemu się dziecku. Lekarz może przepisać przyszłej mamie Dopegyt w ciąży, jeżeli uzna, że korzyści przewyższają ewentualne ryzyko. Właściwie stosowany lek nie powinien zagrozić ciąży. Lek należy jednak stosować pod ścisłą kontrolą lekarza i uważnie obserwować swój organizm pod kątem skutków ubocznych.

dopegyt

Nadciśnienie w ciąży a Dopegyt

Nadciśnienie może mieć wiele różnych przyczyn. Zbyt niska aktywność fizyczna, niewłaściwa dieta obfitująca w potrawy tłuste, pełne cukru i soli, stres lub choroby układu krążenia. Na przyczyny chorobowe ciężarna zazwyczaj nie ma wpływu, jednak inne czynniki, takie jak stres dieta lub brak aktywności warto wyeliminować, by zmniejszyć ryzyko pojawiania się wysokiego nadciśnienia, które nierzadko wymaga hospitalizacji, gdyż jest zagrożeniem dla ciąży.

Przeczytaj również  Mak w ciąży - czy można go jeść? Czy to zdrowe dla dziecka?

Dopegyt w ciąży jest lekiem pierwszego wyboru w przypadku nadciśnienia. Środek ten przepisywany jest ciężarnym ze względu na to, że w porównaniu z innymi lekami na receptę jest on stosunkowo bezpieczny i nie powinien mieć negatywnego wpływu na płód. Ponadto Dopegyt skutecznie zmniejsza napięcie układu współczulnego i eliminuje zagrożenia związane z nadciśnieniem.

Dopegyt w ciąży a poród – czy ma na niego wpływ?

Lek Dopegyt w ciąży pomaga doprowadzić do pomyślnego rozwiązania, czyli terminu porodu. Bez odpowiednio wczesnej reakcji na nadciśnienie istnieje ryzyko wystąpienia rzucawki, która zagraża życiu kobiety. Stan ten wymaga natychmiastowego zakończenia ciąży, nawet jeśli termin porodu jest jeszcze odległy. Dopegyt nie zakłóca samego przebiegu porodu i nie ma na niego negatywnego wpływu.

Dopegyt a trymestry ciąży – kiedy można go brać?

Każdy trymestr przebiega inaczej, inne są też zalecenia dotyczące stosowania leków. Niektóre środki apteczne są niewskazane na danym etapie ciąży, ze względu na wysokie ryzyko poronienia, uszkodzenia komórek płodu lub też widmo porodu przedterminowego. Czy Dopegyt w ciąży może być stosowany od pierwszego trymestru aż do rozwiązania?

  • 1 trymestr – Dopegyt właściwie stosowany nie powinien zagrozić ciąży. Lek należy zażywać pod ścisłą kontrolą lekarza.
  • 2 trymestr – jeśli korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższają ewentualne ryzyko należy stosować Dopegyt zgodnie z zaleceniami.
  • 3 trymestr – nadal można stosować Dopegyt, jeśli lekarz podjął taką decyzję. Lek nie wpływa negatywnie na przebieg porodu.

Dopegyt jest bezpieczny przez całą ciążę, jeśli stosujemy go właściwie.

kobieta w ciazy stoi przy stole z tabletkami

Dopegyt – dawkowanie w ciąży

Podczas kuracji lekiem Dopegyt w ciąży należy bezwzględnie przestrzegać zasad dotyczących prawidłowego dawkowania. Przez pierwsze dwa dni zaleca się dawkę 250 mg 2 lub 3 razy na dzień. Ciężarne powinny jednak w pierwszej kolejności stosować się do zaleceń lekarza.

Przeczytaj również  Melisa w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić?

Dopegyt w ciąży – możliwe skutki uboczne

Stosowanie niemal każdego leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Dopegyt, zwłaszcza gdy jest niewłaściwie dawkowany może wywołać wymioty, biegunkę, duszności lub ból w klatce piersiowej. W przypadku pojawienia się takich objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem lub udać się na SOR.