Niedobory żelaza i magnezu w ciąży. Jak im zapobiegać?

Kobieta w ciąży przygotowuje posiłek z dużą ilością warzyw bogatych w żelazo

Odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży to fundament zdrowia przyszłej mamy i maluszka. Planując posiłki i rozważając suplementację, warto zwrócić szczególną uwagę na żelazo i magnez – te dwa pierwiastki wspierają prawidłowy rozwój dziecka i zapobiegają wielu dolegliwościom u jego mamy. Niski poziom żelaza w ciąży może objawiać się zmęczeniem i obniżeniem odporności, a z kolei niedobory magnezu mogą skutkować bolesnymi skurczami mięśni czy bólami nóg. Jak zadbać o odpowiedni poziom magnezu i żelaza w diecie? Kiedy warto sięgnąć po suplementację? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad!

Żelazo w ciąży – dlaczego jest tak ważne?

Odpowiednia ilość żelaza w diecie kobiety ciężarnej ma kluczowe znaczenie – zarówno dla niej samej, jak i dla rozwoju maluszka. Niedobór żelaza w ciąży może prowadzić do anemii, osłabienia, a w naprawdę skrajnych przypadkach także do przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Uzupełnienie niedoborów jest zatem szczególnie ważne u kobiet w ciąży – żelazo można dostarczyć do organizmu za pośrednictwem zbilansowanej diety lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, poprzez odpowiednio dobraną suplementację. Decyzję o rozpoczęciu ewentualnej suplementacji należy jednak skonsultować z lekarzem – może być zalecana w sytuacji dużych niedoborów – na przykład w przypadku anemii w ciąży. Gdy niedobór jest niewielki, zazwyczaj wystarcza wprowadzenie kilku zmian w jadłospisie.

Dowiedz się więcej: Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży – dlaczego żelazo dla kobiet w ciąży jest tak ważne?

Planując posiłki, warto sięgać po produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, rośliny strączkowe czy zielone warzywa liściaste. Dodatkowo, w niektórych przypadkach, lekarz może zalecić odpowiednie preparaty – wybór suplementów powinien być jednak skonsultowany ze specjalistą, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno mamie, jak i dziecku. Objawami, które powinny być szczególnie niepokojące i które mogą wskazywać na niedobory żelaza, są ciągłe zmęczenie i bladość skóry. To symptomy wskazujące na niski poziom żelaza w ciąży. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, to koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Regularne badania kontrolne i świadome podejście do żywienia pomagają utrzymać właściwy poziom tego pierwiastka przez cały okres ciąży.

Przeczytaj również  Jak skutecznie zapobiegać rozstępom w ciąży

Dieta bogata w żelazo – co jeść w ciąży?

Aby uniknąć niedoboru żelaza w ciąży, warto zadbać o dietę bogatą w produkty zawierające ten kluczowy pierwiastek już od samego początku ciąży. Żelazo można podzielić na hemowe (obecne w produktach odzwierzęcych) oraz niehemowe (znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego). Żelazo hemowe jest łatwiej i lepiej przyswajalne przez organizm, dlatego przyszłe mamy nie powinny stronić od spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych. Drugi rodzaj żelaza dostępny jest przede wszystkim w szpinaku, soczewicy, tofu oraz pestkach dyni. Żelazo znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego jest trudniejsze do przyswojenia, ale odpowiednio skomponowane posiłki (bogate nie tylko w żelazo, ale też w witaminę C) powinny pomóc w uzupełnieniu niedoborów. Kobiety w ciąży będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej powinny zwracać szczególną uwagę na poziom żelaza w organizmie i rozważyć ewentualną suplementację po konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Przyszli rodzice stoją przy kuchennym blacie i jedzą kanapki na kolację

Dobrym pomysłem na lekki posiłek w ciąży to sałatka z dużą zawartością żelaza. Możesz ją przygotować z rukoli, buraków, orzechów i awokado. Warto wiedzieć, że na lepszą przyswajalność żelaza ma wpływ witamina C, dlatego tego składnika również nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy. Produkty będące cennym źródłem witaminy C to między innymi: papryka, owoce cytrusowe oraz truskawki.

Poznaj przepisy na dania bogate w żelazo, które warto wykorzystać w diecie będąc w ciąży.

Magnez w ciąży – kluczowy pierwiastek dla mamy i dziecka

Magnez to drugi z kluczowych pierwiastków, które odgrywają ważną rolę w organizmie kobiety ciężarnej. Jego najważniejsza rola to wspieranie prawidłowego rozwoju płodu i dobrego samopoczucia przyszłej mamy. Magnez wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego, a także pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, co w ciąży ma ogromne znaczenie. Objawami jego niedoboru są bolesne skurcze mięśni, bóle głowy, chroniczne zmęczenie, a także trudności z zasypianiem. W przypadku wystąpienia tych symptomów, warto skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badania kontrolne.

Przeczytaj również  Biała herbata w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić?

Kobieta w ciąży w trakcie zakupów, w dłoni trzyma jabłko a w drugiej koszyk z warzywami: cukinią, bakłażanem i szparagami

Jaki magnez w ciąży wybrać? Wiele mam zadaje sobie to pytanie. Możesz dostarczyć ten pierwiastek w diecie. Produkty bogate w magnez to m.in.: orzechy, pestki dyni, pełnoziarniste pieczywo, kasze, szpinak oraz gorzka czekolada. Jeśli dieta jest uboga w te produkty, warto rozważyć suplementację. O najbardziej odpowiedni dla kobiet w ciąży suplement magnezu, pytaj swojego ginekologa. Lekarz dostosuje dawkę do Twoich konkretnych potrzeb. Zapotrzebowanie na magnez w ciąży zmienia się bowiem w stosunku do zapotrzebowania kobiet, które nie oczekują potomstwa. W ciąży możesz go potrzebować aż 350-400 mg dziennie.

Do którego tygodnia można brać magnez w ciąży?

Wiele przyszłych mam zastanawia się nad tym, jak długo suplementować magnez w ciąży. Zalecenia te zależą od indywidualnych potrzeb organizmu oraz przebiegu ciąży, dlatego kluczowe jest konsultowanie z lekarzem tego typu zagadnień. Większość mam może kontynuować suplementację magnezu do ostatnich tygodni przed porodem, zwłaszcza jeśli pojawią się skurcze w nocy w ciąży lub chroniczne zmęczenie.

Dowiedz się więcej: Skurcze łydek w ciąży. Skąd bierze się ból w łydkach u przyszłych mam?

Decyzję o kontynuowaniu suplementacji najlepiej skonsultować jednak z lekarzem. Specjalista dobierze zarówno odpowiednią dawkę, jak i najkorzystniejszą formę preparatu. Monitorowanie niepokojących objawów oraz regularne badania pomogą dokładnie określić, kiedy można zakończyć suplementację magnezu.

Jak zapobiegać niedoborom żelaza i magnezu w ciąży? Kilka praktycznych rad

Niedoborom żelaza i magnezu można zapobiegać zarówno przed zajściem w ciążę, jak również będąc w ciąży. Warto zacząć od wprowadzenia do swojej rutyny kilku prostych nawyków, takich jak:

  • Dbanie o zróżnicowaną i dobrze zbilansowaną dietę – powinny się w niej znaleźć zarówno produkty bogate w żelazo i magnez, jak i witaminę C, która sprzyja lepszemu wchłanianiu żelaza.
  • Picie odpowiedniej ilości wody – nawodnienie organizmu jest kluczowe, aby wspomagać przyswajanie składników odżywczych.
  • Regularne monitorowanie poziomu żelaza i magnezu  – warto wykonywać badania kontrolne zgodnie z zaleceniami lekarza.
  • Odpowiednio dobrana suplementacja w formie łatwo przyswajalnych preparatów.
Przeczytaj również  Jabłka w ciąży - czy można jeść? Jedz je na zdrowie!

Przestrzeganie tych kilku zasad pomoże zapobiec powstawaniu niedoborów ważnych pierwiastków oraz zapewnić zdrowie – zarówno malucha, jak i jego mamy.

Artykuł sponsorowany.