Praca przy komputerze w ciąży – czy jest bezpieczna? Przepisy i przerwy

kobieta w ciazy pracuje przy komputerze

Praca przy komputerze bywa bardziej męcząca niż fizyczna. Wymuszona pozycja ciała utrzymywana przez długi czas ma zły wpływ na organizm. Długotrwałe siedzenie może przyczynić się do wielu problemów. Pojawić mogą się wady postawy, garbienie się oraz bóle pleców. To jednak nie wszystko, długotrwałe wpatrywanie się w monitor często wywołuje także bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu oraz przewlekłe zmęczenie. Oczywiście można zminimalizować ryzyko pogorszenia zdrowia poprzez robienie częstych przerw oraz wdrożenie innych środków ostrożności. Wiele kobiet zaczyna mieć obawy co do wpływu pracy siedzącej przed monitorem na ich organizm w momencie zajścia w ciążę. Czy w stanie odmiennym kobiety powinny zrezygnować z tego typu pracy lub starać się o odpowiednie ulgi u przełożonego? Co na ten temat mówią przepisy i czy praca przy komputerze w ciąży nie zagraża w jakiś sposób dziecku?

Ciąża a praca przy komputerze

Obawy o bezpieczeństwo i rozwój płodu biorą się również stąd, że ekrany komputerów emitują fale elektromagnetyczne. W związku z tym do pewnego czasu obowiązywały przepisy wskazujące na to, że praca przy komputerze w ciąży nie powinna trwać dłużej niż 4 godziny. Wprowadzono jednak wiele zmian, które znacznie wydłużają ten czas. Wiadomo już, że fale elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia nie mają negatywnego wpływu na rozwój płodu, nadal jednak istnieją limity jeśli chodzi o czas pracy przy komputerze w ciąży. Jak aktualnie wyglądają zasady BHP i co powinny wiedzieć ciężarne, które na co dzień pracują przy komputerze?

Przeczytaj również  Aktywność fizyczna w ciąży - czy jest bezpieczna dla matki i dziecka?

ciezarna pracuje przy komputerze

Praca przy komputerze w ciąży – co mówią przepisy?

Osoby zatrudniające kobiety w ciąży powinny stosować się do wszelkich zaleceń i przepisów. Kobieta w momencie zajścia w ciążę nie może zostać zwolniona, jeśli ma zawartą umowę o pracę,  więc jeśli pracuje w warunkach szkodliwych pracodawca zobowiązany jest do zmiany jej stanowiska, lub zastosowanie innych, bezpiecznych rozwiązań. Praca przed komputerem w ciąży również podlega pewnym restrykcjom, jak dokładnie one brzmią?

Wiele osób traktuje pracę przed monitorem lekceważąco, uważając ją za lekką i mało wymagającą. Pracodawcy mogą tym samym uchylać się od wprowadzenia jakichkolwiek zmian na stanowisku ciężarnej, czy też skrócenia jej czasu pracy. W takim wypadku przyszła mama może powołać się na odpowiednie przepisy. Praca przy komputerze w ciąży nie jest zakazana, jednak podlega ograniczeniom, które mają na celu chronić zarówno kobietę, jak i malucha. Ograniczenia są związane głównie z czasem pracy. Nie każdy wie, że praca przy komputerze zalicza się do kategorii tych, wykonywanych w warunkach szkodliwych. Na tego typu stanowisku obowiązuje ograniczony czas pracy dla ciężarnych. Jak wyglądają te limity i o czym należy wiedzieć?

Czas pracy przy komputerze w ciąży – ile może pracować ciężarna?

Przepisy mówią jasno, że przyszła mama może pracować przed monitorem maksymalnie 4 godziny, a po tym czasie powinna zmienić stanowisko pracy. W sytuacji, gdy przełożony nie jest w stanie skrócić czasu pracy ciężarnej, powinien zapewnić jej inne obowiązki do wykonania. Wgłębiając się w zapiski dotyczące zasad BHP, można jednak doczytać, że czas pracy przed monitorem da się znacznie wydłużyć, z czego mogą również skorzystać pracodawcy, jednak na odpowiednich warunkach. Obejście przepisu związanego z limitem czasowym może być korzystne również dla ciężarnych, które nie chcą na okres ciąży zmieniać stanowiska pracy, skoro czują się na nim dobrze i pewnie. Wydłużenie czasu pracy przy komputerze dla kobiet w ciąży związane jest jednak z kolejnymi zasadami, jakich należy przestrzegać, tym razem dotyczą one jednak przerw. O co może upomnieć się ciężarna, wykonująca pracę siedzącą przed monitorem, jeśli przełożony nie poinformuje o prawach, jakie jej przysługują?

Przeczytaj również  Owoce w ciąży - jakie jeść a które są zakazane? 16 owoców dla ciężarnej

kobieta pracuje w trakcie ciazy

Czy ciężarna ma dłuższe przerwy od pracy przy komputerze?

Jak się okazuje, ciężarna może bez problemu przepracować przed komputerem pełne 8 godzin. Jest jednak jeden warunek. Przy takim czasie pracy konieczne są odpowiednio częste i długie przerwy. Na każde przepracowane 50 minut, przypaść powinna 10 – minutowa przerwa. Co więcej, pracodawca nie może łączyć wszystkich przerw, po czym odbijać ich od regulaminowego, dziennego czasu pracy. Znajomość przepisów BHP pozwala ciężarnym w razie potrzeby zawalczyć o swoje prawa. Przerwy podczas tak długiego czasu pracy są konieczne dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia w ciąży. Długotrwała praca przed komputerem może mieć negatywny wpływ na organizm ciężarnej, a co za tym idzie również na rozwój płodu. W jaki sposób długotrwałe siedzenie przed monitorem szkodzi?

Czy praca przy komputerze w ciąży może być szkodliwa?

Jeszcze do niedawna spotkać się można było z pogłoskami, że promieniowanie z komputerów źle wpływa na płód oraz zwiększa ryzyko poronienia. Nie potwierdziły to jednak żadne badania. Ciężarne mogą pracować przy komputerze, jednak ze względu na długotrwałą pozycję siedzącą konieczne jest robienie częstych i odpowiednio długich przerw.