Magnez w ciąży – czy jest bezpieczny? Normy, niedobór i nadmiar

ciezarna bierze magnez

Bez odpowiedniego poziomu magnezu organizm nie ma szans prawidłowo funkcjonować. Niedobory tego pierwiastka mogą skutkować znacznym pogorszeniem zdrowia i samopoczucia. W niektórych przypadkach konieczne jest też zastosowanie suplementów z magnezem, by zaspokoić zapotrzebowanie organizmu. O poziom magnezu szczególnie powinny zadbać ciężarne, gdyż w stanie odmiennym, wszelkie niedobory mogą poważnie zaszkodzić. Zanim sięgniemy po magnez w ciąży, warto się jednak zastanowić, czy stosowanie suplementów zawierających pierwiastek jest bezpieczne.

Magnez w ciąży – jakie ma właściwości dla ciężarnej?

Warto wiedzieć, że magnez dla ciężarnej to jeden z ważniejszych pierwiastków, nie wolno dopuszczać do jego niedoborów. Istotną informacją jest również to, że w stanie odmiennym zapotrzebowanie na magnez wzrasta, więc ryzyko niedoborów jest bardzo duże, szczególnie u kobiet, które nie dbają o jakość swoich posiłków. Dlaczego magnez w ciąży jest tak ważny?

W ciąży należy szczególnie dbać o swoją dietę oraz styl życia, gdyż niewłaściwe wybory żywieniowe mogą prowadzić do niedoborów witamin, pierwiastków mikro i makroelementów. Niedobory ogólnie są niepożądanym w organizmie stanem, jednak w przypadku ciężarnych są jeszcze groźniejsze, gdyż mogą pośrednio prowadzić do wad rozwojowych u płodu. Jednym z najważniejszych pierwiastków, o którego poziom trzeba dbać ze względu na zdrowie swoje i dziecka jest magnez w ciąży. Ma on wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, chroni serce i układ naczyniowy, wspiera zdrowie kości, podnosząc ich gęstość. Pierwiastek wpływa nie tylko na dobrostan fizyczny, ale też mentalny. Wiele kobiet w stanie odmiennym ma problemy ze skupieniem uwagi, pamięcią i koncentracją, tymczasem to właśnie suplementacja magnezu w ciąży może pomóc w pozbyciu się tych dolegliwości. Dla ciężarnej magnez jest podwójnie ważny i to nie tylko z tego względu, że wiele źródeł wskazuje na to, iż u przyszłych mam zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta nawet dwukrotnie. Magnez dla ciężarnej jest istotny również dlatego, że jedną z jego funkcji jest zmniejszanie kurczliwości mięśni, również macicy. Magnez zmniejsza dolegliwości, związane z występowaniem skurczów brzucha. Wiele źródeł wskazuje także na to, że magnez do picia w ciąży, magnez w tabletkach lub ten, pochodzący z żywności zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu.

Przeczytaj również  Kucanie w ciąży - czy może zagrozić dziecku?

Magnez w ciąży na skurcze macicy jest często zalecany przez osoby powiązane ze środowiskiem medycznym. Zadbanie o to, by odpowiedni poziom magnezu został utrzymany, pomoże pozbyć się również bolesnych skurczów mięśni łydek, które często dotykają przyszłe mamy. Wśród innych zastosowań jeśli chodzi o ten pierwiastek, wymienia się także ryzyko nadciśnienia. Magnez na nadciśnienie w ciąży to najłagodniejszy z dostępnych środków, który jednocześnie wykazuje się dużą skutecznością. Często stosuje się także magnez na twardnienie brzucha w ciąży, jednak może on zadziałać tylko w przypadku, gdy twardnienie jest wynikiem skurczów.

Popularne jest sięganie po magnez i potas w ciąży, gdyż obydwa pierwiastki mają ogromne znaczenie dla zdrowia organizmu. Magnez i potas uzupełniają się wzajemnie, a branie tych elektrolitów w jednym preparacie może realnie wpłynąć na poprawę samopoczucia. Oczywiście tylko w przypadku stwierdzonych niedoborów, lub w sytuacji, gdy podejrzewamy, że zostały one wypłukane z organizmu. Warto pamiętać, że nadmiar dobroczynnych substancji w organizmie może szkodzić tak samo, jak ich niedobór. Najlepiej każdy suplement, po jaki planujemy sięgnąć w stanie odmiennym konsultować z lekarzem.

kobieta w ciazy bierze magnez

Czy w ogóle można brać magnez w ciąży?

Magnez w ciąży jest całkowicie bezpieczny i jak najbardziej można sięgać po niego w formie suplementów. Zawsze jednak należy dobrze zapoznać się z ulotką. Nie wszystkie preparaty zawierają magnez w czystej postaci, często spotkać można dodatki również innych substancji, które niekoniecznie mogą być wskazane dla ciężarnych. Polecanym połączeniem jest magnez i witamina B6 w ciąży. Preparaty łączące w sobie te dwie substancje aktywne wykazują się dużą skutecznością szczególnie jeśli chodzi o łagodzenie zaburzeń snu, czy stanów napięcia i stresu. Podczas stosowania magnezu w stanie odmiennym należy zachować ostrożność. Mimo że pierwiastek jest uważany za bezpieczny i bardzo potrzebny w organizmie, to nie należy sięgać po niego całkowicie bezrefleksyjnie i bez zachowania środków ostrożności. Mowa tu nie tylko o czytaniu etykiet i ulotek dołączonych do opakowania zakupionych preparatów, ale też o ostrożności przy dawkowaniu. Zapotrzebowanie na magnez w ciąży może wzrosnąć nawet dwukrotnie, jednak mimo to nie należy samodzielnie sięgać po preparaty z magnezem. Warto najpierw poradzić się lekarza i wykonać stosowne badania. Bardzo często okazuje się, że mimo zwiększonego zapotrzebowania, kobieta jest w stanie dostarczyć go sobie wraz z pożywieniem, jeżeli przestrzega zbilansowanej diety. Nadmiar magnezu w ciąży może być bardzo niebezpieczny, dlatego zalecane jest rozsądne stosowanie.

Przeczytaj również  Pistacje w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można jeść?

Jaki magnez stosować w ciąży?

Wybierając magnez dla ciężarnych w formie preparatu do picia lub tabletek, należy kierować się przede wszystkim jego przyswajalnością. Oczywiście najlepiej przyswajalny jest magnez pochodzący z żywności, jednak nie każda kobieta jest w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie organizmu poprzez posiłki. Spośród dostępnych na rynku preparatów, największą popularnością cieszy się cytrynian magnezu w ciąży. Magnez w tej formie jest najłatwiej przyswajalny, przez co też polecany ciężarnym, u których stwierdzono niedobory.

Normy magnezu w ciąży – jakie są?

Magnez dla ciężarnych jest niezwykle istotny, dlatego warto udać się na badanie, które pomoże w sprawdzeniu, czy jego poziom w organizmie jest prawidłowy. Magnez bada się z krwi, a na badanie należy udać się na czczo. Dzięki badaniu będzie można ustalić, czy konieczna jest suplementacja magnezu. Zapotrzebowanie kobiet na magnez w ciąży wynosi od 335 do 400 mg na dobę.

Kiedy należy suplementować magnez w ciąży?

Magnez w ciąży należy suplementować w przypadku podejrzenia niedoborów. Objawy zbyt niskiego poziomu magnezu w organizmie są zazwyczaj bardzo czytelne i łatwo je rozpoznać. W przypadku braku magnezu mogą pojawiać się drżenia kończyn, a jednym z najpopularniejszych objawów są skurcze mięśni. Skurcze mogą być szczególnie dokuczliwe u przyszłych mam dodatkową jeśli obejmują one macicę, mogą stwarzać zagrożenie dla ciąży. Dawkowanie magnezu przy skurczach powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami na ulotce oraz wskazaniami od lekarza. Magnez dla ciężarnych to jeden z najważniejszych pierwiastków, o którego poziom należy szczególnie dbać. Zaleca się suplementowanie magnezu w przypadku niedoborów, jednak coraz więcej źródeł wskazuje na to, że każda kobieta ciężarna powinna sięgać po suplementy z magnezem. Ostateczna decyzja w tej sytuacji zawsze powinna należeć do lekarza, który prowadzi ciążę.

Niedobór magnezu w ciąży

W trakcie ciąży niedobory magnezu mogą prowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka. Istnieje też zwiększone ryzyko wystąpienia krwawienia z dróg rodnych, a nawet poronienia. Jeśli chodzi o dostarczanie odpowiednich ilości magnezu w ciąży, niedobory mogą prowadzić do zmniejszonej masy urodzeniowej dziecka.

Czy można przedawkować magnez w ciąży?

Dzienna dawka magnezu w ciąży, jaka zalecana jest przez specjalistów, powinna być bezwzględnie przestrzegana. Nawet dobroczynne substancje da się przedawkować, a ich nadmiar może mieć równie niebezpieczne skutki, co niedobór. Co prawda zjawisko przedawkowania magnezu jest bardzo rzadkie, jednak może się pojawić w przypadku znacznego nadużywania. Najczęściej przedawkowanie magnezu dotyczy kobiet, które mają problemy z nerkami lub z niedoczynnością tarczycy. Wśród objawów wymienia się nudności i wymioty, zaparcia ogólne osłabienie organizmu oraz problem z wydaleniem moczu. Biegunka po magnezie w ciąży występuje bardzo rzadko i zazwyczaj mylnie jest łączona z tym pierwiastkiem.

Przeczytaj również  Jarmuż w ciąży - czy można go jeść?

magnez w ciazy

Ile magnezu można brać w ciąży? Dawkowanie

Dawkowanie magnezu w ciąży, powinno być zgodne ogólnie przyjętymi optymalnymi normami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy konsultować się z lekarzem.

Czy kroplówka z magnezem w ciąży to dobry pomysł?

Magnes dożylnie w ciąży nigdy nie jest stosowany bez wyraźnego powodu. Do kroplówki z magnezem potrzebne są wskazania medyczne. Dożylne wlewy z magnezu podawane są kobietom, u których występuje ryzyko przedwczesnego porodu. Kroplówka z magnezem między 24 a 32 tygodniem ciąży ma zminimalizować zagrożenie porażeniem mózgowym.

Naturalne źródła magnezu w pożywieniu

Zdecydowanie najlepiej przyswajalnym magnezem jest ten z pożywienia. Warto wraz z momentem zajścia w ciążę zadbać o swoją dietę i wprowadzić urozmaicone oraz zbilansowane posiłki, które pomogą w zaspokojeniu zapotrzebowania organizmu nie tylko na magnez, ale też na inne witaminy minerały i pierwiastki. Magnez znaleźć można w liściach pietruszki w szpinaku ziemniakach brukselce oraz kukurydzy. Jeśli chodzi o owoce, to magnezu dostarczają banan, czarna porzeczka, oraz grejpfrut. Wśród naturalnych źródeł magnezu wymienić należy orzechy włoskie oraz laskowe i migdały. Często wymieniane jest także kakao, z tego też względu zaleca się od czasu do czasu sięgnąć po gorzką czekoladę. Jajka kurze oraz nabiał w tym ser i mleko również dostarczają tego pierwiastka, oprócz tego ryby w tym łososie i tuńczyki, a także mięso głównie wieprzowina wołowina i drób. Magnez znaleźć można w pieczywie zwłaszcza tym z dodatkiem otrębów pszennych oraz w roślinach strączkowych. Wystarczy więc zatroszczyć się o to, by posiłki były urozmaicone oraz jeść wystarczająco dużo jak na ciążę, by bez problemu móc zadbać o prawidłowy poziom magnezu w organizmie.

Kiedy należy odstawić magnez w ciąży?

W przypadku niedoboru magnez można stosować przez cały okres ciąży. Nie ma wyraźnego wskazania momentu, w którym konieczne jest odstawienie suplementu z magnezem. Jedynie w przypadku zbyt wysokiego stężenia magnezu konieczne jest zaprzestanie stosowania preparatów zawierających ten pierwiastek.