Luteina w ciąży – czy jest bezpieczna? Skutki uboczne i przeciwwskazania

ciezarna kobieta bierze luteine

Dzięki luteinie organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo. Hormon ten wytwarza organizm, a jego poziom wzrasta lub spada w zależności od cyklu oraz tego, czy doszło do zapłodnienia. Jeżeli zapłodnienie nie nastąpi, to poziom progesteronu spada, w przeciwnym wypadku rośnie, by podtrzymać ciążę. Luteina pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, niestety czasami istnieje konieczność przyjmowania jej syntetycznego odpowiednika. Czy należy to jednak robić w stanie odmiennym? Czy luteina w ciąży jest bezpieczna, a jej stosowanie wskazane?

Luteina – jakie ma właściwości?

Czy luteina w ciąży niesie ze sobą jakieś korzyści zdrowotne? Po co ciężarne ją suplementują, jakie ma właściwości? Hormon ten bierze udział w cyklu miesiączkowym kobiety, więc w zależności od fazy zmianie ulega jego stężenie. Luteina, inaczej progesteron produkowany jest przez ciałko żółte, które znajduje się w jajniku, a także przez łożysko. Również kora nadnerczy produkuje luteinę, czasami z progesteronem mylony jest żółty barwnik, który gromadzi się w siatkówce oka i odpowiada za stan ludzkiego wzroku. Skupiając się na progesteronie, to w trakcie kobiecego cyklu ma on wpływ na jajeczkowanie oraz przygotowywanie macicy na ewentualne zapłodnienie. Luteina w ciąży ma przede wszystkim działanie ochronne, jej zadaniem jest minimalizowanie ryzyka poronienia. W jakich sytuacjach luteina w ciąży powinna być przyjmowana w formie syntetycznej?

Czy luteina pomaga zajść w ciążę?

Luteina występuje w różnych postaciach. Najczęściej można spotkać ją w formie tabletek aplikowanych pod język lub też postaci tabletek dopochwowych. Niedobory luteiny w organizmie kobiety mogą skutkować bardzo nieprzyjemnymi objawami, głównie zaburzeniami cyklu kropka Luteina jest jednak istotna nie tylko w trakcie zwykłego cyklu miesiączkowego, hormon ten pomaga w zajściu w ciążę, więc często zalecany jest kobietom, które mają trudności z poczęciem. Oczywiście decyzja o przyjmowaniu luteiny przez kobiety, powinna być podjęta przez lekarza. W jaki sposób luteina przygotowuje organizm na ciążę? Przede wszystkim przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki. Luteina jest też odpowiedzialna za prawidłowy cykl miesiączkowy, bez którego zajście w ciążę jest bardzo trudne. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego hormonu?

Przeczytaj również  Kiełki w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

kobieta w ciazy bierze luteine

Luteina – dlaczego biorą ją ciężarne?

Z racji tego, że Luteina ma istotny wpływ na prawidłowy cykl miesiączkowy u kobiet, jest całkowicie zrozumiałe, że bierze się ją w przypadku niedoborów. Popularne jest również korzystanie z luteiny podczas starania się o zajście w ciążę. Po co jednak luteinę zażywają kobiety w stanie odmiennym? Co daje luteina w ciąży przyszłym mamom i jakie ma znaczenie dla płodu? Luteina najczęściej przypisywana jest kobietom, których ciąża jest zagrożona, szczególnie jeśli już wcześniej miały problem z donoszeniem ciąży.

Hormon ten odpowiada między innymi za zapobieganie skurczom, które mogłyby doprowadzić do wydalenia zarodka, tym samym progesteron może niwelować też wiele ciążowych dolegliwości bólowych, czyli między innymi pobolewanie brzucha związane z występowaniem skurczów. Z tego względu luteinę przyjmuje się w pierwszym trymestrze, gdyż pomaga ona w utrzymaniu ciąży do momentu utworzenia się łożyska. Luteina wywiąże się ze swoich zadań właściwie tylko wtedy kiedy będziemy przestrzegać zalecanych dawek. Jak zażywać luteinę w stanie odmiennym, oraz przede wszystkim, jakie dawki są wskazane?

Dawkowanie luteiny w ciąży – ile jej brać?

Każdy lek suplement, czy inny apteczny środek, nawet tabletki ziołowe powinny być odpowiednio dawkowane, jest to bardzo ważne z wielu względów. Przede wszystkim właściwe dawkowanie sprawia, że dany suplement lub lek może wywiązać się tak jak trzeba ze swojego zadania. Dodatkowo przestrzeganie zalecanych przez producenta oraz lekarzy dawek minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych podczas przyjmowania leków lub innych aptecznych środków. Jak wygląda właściwa dawka luteiny dla ciężarnych? W stanie odmiennym jeszcze bardziej należy zwracać uwagę na właściwe dawkowanie tabletek i suplementów, ze względu na dobro rozwijającego się płodu. Optymalna dawka luteiny to od 6 do 10 mg w ciągu dnia. Ostatecznie zawsze należy jednak słuchać lekarza prowadzącego ciążę również jeśli chodzi o ustalenie właściwych dawek luteiny.

Luteina w ciąży – do którego tygodnia ją stosować?

Luteina w ciąży służy przede wszystkim jej utrzymaniu. Luteina ma zapobiegać poronieniom oraz wspomagać utrzymanie ciąży do momentu utworzenia łożyska, należy ją stosować w pierwszym trymestrze i zakończyć jej stosowanie około 12 tygodnia ciąży. Nie ma do końca zbadanego wpływu luteiny na ciążę oraz organizm ciężarnej w kolejnych miesiącach ciąży. Decyzję o przerwaniu stosowania luteiny zawsze powinien podejmować lekarz, do niego też należy udawać się z wszelkimi wątpliwościami.

Przeczytaj również  Olej lniany w ciąży - czy można go bezpiecznie stosować? Zastosowanie i właściwości

Odstawienie luteiny w ciąży – czy jest bezpieczne?

Odstawienie luteiny w trakcie ciąży nie musi wiązać się z żadnym zagrożeniem. Luteinę odstawić można bez żadnych obaw już pod koniec pierwszego trymestru. To właśnie na tym etapie ciąża jest najbardziej narażona na utratę. Kiedy pierwszy trymestr mija, wzrasta prawdopodobieństwo utrzymania ciąży aż do naturalnego rozwiązania. Nie należy jednak odstawiać luteiny samodzielnie bez konsultacji z lekarzem, samą decyzję o konieczności jej stosowania również powinien podjąć specjalista, nie zawsze konieczne jest zażywanie luteiny, gdyż organizm produkuje ją sam. Luteinę ciężarnym zaleca się w przypadku niedoborów tego hormonu oraz w sytuacjach gdy istnieje ryzyko utraty ciąży, często wskazaniem do zażywania hormonu są wcześniejsze poronienia. Odstawienie luteiny na skutek decyzji lekarza jest całkowicie bezpieczne.

kobieta w ciazy bierze pigulke z luteina

Luteina w ciąży – czy może szkodzić?

Wiele kobiet obawia się, że w trakcie kuracji pojawią się objawy takie jak pieczenie pochwy po luteinie w ciąży w przypadku wyboru tej stosowanej właśnie dopochwowo, lub upławy. Czy dolegliwości takie rzeczywiście pojawiają się przy stosowaniu luteiny i czy może ona w jakiś sposób zagrażać ciężarnej lub dziecku? Żadne badania nie wskazują na to, by Luteina miałaby w jakiś sposób zagrażać. Co Jeśli pojawia się żółty śluz po luteinie w ciąży, czy należy się do niepokoić? Zmiana koloru śluzu w trakcie ciąży oraz pod wpływem zażywanych hormonów jest całkowicie normalna i nie jest powodem do niepokoju. Oczywiście niepokojące objawy ze strony organizmu należy konsultować z lekarzem, szczególnie jeśli upławom lub zmianie koloru śluzu towarzyszy ból w podbrzuszu, lub inne dolegliwości. Warto pamiętać, że żółte lub zielone upławy po luteinie w ciąży mogą wcale nie być związane z jej zażywaniem. Upławy, którym towarzyszy świąd, pieczenie, podrażnienie miejsc intymnych często świadczą o rozwoju infekcji. Właśnie z tego powodu takie istotne jest częste konsultowanie się z lekarzem oraz regularne badania.

Upławy po luteinie w ciąży często nie muszą być powodem do niepokoju, jeżeli śluz ma prawidłowy wygląd. Ciąża powoduje wiele zmian w organizmie, głównie w gospodarce hormonalnej. To właśnie te zmiany powodują zwiększoną produkcję całkowicie zdrowego śluzu, którego zadaniem jest między innymi ochrona miejsc intymnych przed infekcjami. Nadmierna produkcja śluzu nie musi być związana z zażywaniem luteiny doustnie, czy stosowaniem jej dopochwowo. Inaczej wygląda sytuacja, jeśli towarzyszą nam na przykład plamienia lub żółte upławy po luteinie w ciąży. Taki kolor wydzieliny jest nienaturalny i nawet jeśli nie towarzyszą mu inne objawy mogące świadczyć o infekcji, nadal należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również  Czarnuszka i olej z czarnuszki w ciąży - czy są bezpieczne?

Luteina w ciąży – możliwe skutki uboczne

Luteina należy do całkowicie bezpiecznych leków do stosowania podczas ciąży. Żadne badania nie wykazały negatywnego wpływu progesteronu na stan zdrowia kobiety lub rozwój płodu. Mowa tu jednak o stosowaniu w przypadku niedoborów progesteronu. Tylko wtedy zachodzi konieczność stosowania luteiny. Pamiętać należy też o odpowiednim dawkowaniu oraz o tym, by nie przekraczać zalecanych dawek, gdyż progesteron da się przedawkować. Zdarza się to bardzo rzadko, jednak istnieje taka możliwość. Pojawić się może wówczas szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jednym z nich jest brązowe plamienie po luteinie dopochwowej w ciąży. Wśród skutków ubocznych przedawkowania progesteronu wymienić można także zaburzenia koncentracji, nudności, bóle i zawroty głowy, zmęczenie oraz ciągłe uczucie senności.

Przeciwwskazania do stosowania luteiny w ciąży

Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do stosowania luteiny w trakcie ciąży. Jedynie w przypadku występowania dokuczliwych skutków ubocznych konieczne jest zaprzestanie kuracji, jednak należy zrobić to po konsultacji z lekarzem.

FAQ

Czy luteina może powodować tycie w ciąży?

Przybieranie na wadze w ciąży jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, nie ma na to wpływu przyjmowanie leków i suplementów. Większość ciążowej wagi to płyny, wody płodowe, krew oraz waga dziecka. W przypadku niewłaściwego sposobu odżywiania oraz całkowitego zaprzestania aktywności fizycznej może pojawić się nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej, jednak nie jest to spowodowane pobieraniem leków i suplementów.

Luteina dopochwowo w ciąży – jak przebiega jej aplikacja?

Aplikacja luteiny dopochwowo przypomina aplikację tamponu. W celu prawidłowego zaaplikowania należy skorzystać z aplikatora dołączonego do opakowania danego leku oraz postępować ściśle według instrukcji. Niewłaściwa aplikacja może zmniejszyć skuteczność działania leku.

Luteina dopochwowa w ciąży a stosunek – czy można to robić?

Podczas stosowania luteiny dopochwowej można prowadzić normalne życie intymne.

Luteina pod język – czym się różni od dopochwowej?

Obie tabletki mają taką samą skuteczność, jednak luteina podana dopochwowo działa natychmiast, luteina zażywana pod język działa dłużej, lecz zaczyna być wchłaniana później.