Czy dziewica może zajść w ciążę? Fakt czy mit?

mloda dziewczyna zastanawia sie

Mitów dotyczących seksu oraz możliwości zajścia w ciążę jest naprawdę wiele. Wiedza na temat seksu pozwoli uchronić się kobiecie przed niechcianą ciążą. Warto ją więc zaprowadzić do lekarza ginekologa, który odpowie na jej pytania konkretnie i szczegółowo, oraz przepisze jej środki antykoncepcyjne.

Między młodymi dziewczynami zwłaszcza w okresie szkolnym panuje przeświadczenie, że jeśli nie współżyją to mimo, że już miesiączkują nie mogą zajść w ciążę. Ciąża kojarzy im się jedynie ze stosunkiem seksualnym i nie biorą pod uwagę innej możliwości. Niestety tak naprawdę ich przekonanie jest błędne, otóż dziewica również może zajść w ciążę. Bardzo ważne jest, aby uświadomić swoje dziecko o formach zabezpieczeń.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Może zadziwiać fakt, że nawet dorosłe kobiety nie są świadome tego, że mogą zajść w ciążę nie tylko w sytuacji kiedy uprawiają seks. Podczas seksu analnego, pettingu, oralnego należy uważać. Wiele haseł wyszukiwanych w internecie zwłaszcza przez młode kobiety brzmi: „jestem dziewicą, czy mogę być w ciąży”. Otóż zbierzmy wszystkie informacje razem:

 1. Zajście w ciążę po pettingu – istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą palców jest to bardzo rzadkie jednak możliwe. Jest to najrzadsza z metod zajścia w ciążę, jednak należy pamiętać że może się to zdarzyć.
 2. Zajście w ciążę po seksie analnym – istnieje możliwość zajścia w ciążę w sytuacji gdy sperma wypływając z odbytu dostanie się do pochwy. Warto jest więc zabezpieczać się prezerwatywą, aby uchronić się przed niechcianą ciążą.
 3. Zajście w ciążę po seksie oralnym – wyklucza się taką możliwość, jeśli wytrysk nastąpił do ust kobiety, to szansa na zajście w ciążę są zerowe. Jeśli natomiast mężczyzna całuje się z kobietą a następnie pieści jej waginę to zajście w ciążę jest możliwe. Należy jednak pamiętać, że to zdarza się bardzo rzadko.
Przeczytaj również  Libido w ciąży - dlaczego spada i jak je zwiększyć?

Nie musisz również martwić się możliwością zajście w ciążę jeśli wytrysk nastąpił poza pochwę, plemniki nie mają możliwości przeniknięcie przez bieliznę. W sytuacji, gdy sperma znajduje się na ręczniku czy prześcieradle możesz być spokojna, ponieważ  szybko zasycha a plemniki ginął.

Czy błona dziewicza chroni przed zapłodnieniem?

Błona dziewicza to duży fałd śluzówki, który stanowi barierę ochronną zabezpieczającą przed drobnoustrojami. Należy jednak wiedzieć że nie jest ona całkiem szczelna i posiada kilka otworów, którymi wydostaje się krew podczas miesiączki. Dziewczynom, które uprawiają seks po raz pierwszy wydaje się, że błona pęknie podczas stosunku. Jednak to czy się tak stanie zależy od wielu czynników ,na przykład:

 • czy ma ona była błonę dziewiczą
 • czy błona jest rozdarta lub rozciągnięta
 • od rodzaju aktywności seksualnej
 • kształtu błony

Odpowiadając na pytanie: czy dziewica może zajść w ciążę, biorąc pod uwagę to że jej błona dziewicza jest nienaruszona odpowiadamy: tak! Błona nie chroni przed zajściem w ciążę, jest nieszczelna.

Czy podczas pierwszego stosunku można zajść w ciążę?

Sam stosunek jest bardzo dużym przeżyciem zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Często zdarza się, że  młoda dziewczyna podczas swojego pierwszego razu jest pewna, że nie zajdzie w ciążę. Jest to bardzo błędne myślenie. Bardzo ważne jest, aby pomyśleć wcześniej o antykoncepcji niezależnie od tego czy jest to pierwszy raz czy kolejny. To czy przerwanie błony dziewiczej podczas pierwszego razu nastąpi – nie ma żadnego znaczenia. Nie zmniejsza to prawdopodobieństwa zajścia w ciążę.

kobieta zastanawia sie

Dlaczego należy się zabezpieczyć?

Seks jest bardzo przyjemny rzeczą, jednak należy również brać pod uwagę wszystkie jego konsekwencje, zwłaszcza w młodym wieku może skończyć się on zakażeniem, chorobą weneryczną oraz niechcianą ciążą.

Przeczytaj również  Rutinoscorbin w ciąży - czy jest bezpieczny dla ciężarnej kobiety?

Zabezpieczenie podczas seksu jest bardzo ważne i warto pomyśleć o nim wcześniej. Najbardziej popularną formą zabezpieczeń są prezerwatywy, które zawsze należy mieć pod ręką nawet, jeśli nie ma się stałego partnera. Mogą one uchronić przed chorobami przenoszonymi drogą płciową:

 • Kiła
 • Rzeżączka
 • HIV
 • Wirusowe zapalenie wątroby

Prezerwatywy chronią również przed ciążą, jednak należy pamiętać, że może zdarzyć się, że prezerwatywa pęknie podczas stosunku, jest to bardzo niebezpieczne a możliwość zajścia w ciążę jest spora. Pamiętaj również że prezerwatywa nie chroni przed wirusem HPV, ponieważ odsłonięta jest moszna odbyt i krocze a kontakt z nimi może doprowadzić do zakażenia.

Dziewictwo a ciąża – podsumowanie

Gdy ustaliliśmy już że dziewica również może zajść w ciążę, warto jest pomyśleć o wcześniejszym zabezpieczeniu aby jej uniknąć. Na rynku istnieje wiele metod zabezpieczeń dla kobiety. Oczywiście prezerwatywy są najbardziej popularne, jednak nie chronią one w 100% przed ciążą, może zdarzyć się że pęknie ona podczas stosunku i może zakończyć się to niestety niechcianą ciążą.

Aby wybrać odpowiednią metodę antykoncepcji należy udać się do lekarza ginekologa, który zbada dziewczynę i wybierze dla niej tą najlepszą, mogą być to:

 • Tabletki antykoncepcyjne – jest to prawie że niezawodny rodzaj antykoncepcji, warunkiem jest jednak by stosować je zgodnie z zaleceniami. Zazwyczaj zaczynają działać już w pierwszym dniu lecz lekarze zalecają stosowanie dodatkowej ochrony na przykład prezerwatywy przez pierwszy miesiąc przyjmowania tabletek
 • Wkładka domaciczna – potocznie zwana spiralą, zakładana jest raz na kilka lat. Może być stosowana u kobiet: z obfitymi krwawieniami, podczas miesiączki, jak również tych karmiących piersią. Według lekarzy jest to bardzo dobra metoda zabezpieczająca, którą cechuje najwyższa skuteczność w zapobieganiu ciąży.
 • Antykoncepcja postkoitalna – zwana również awaryjną. Polega na przyjmowaniu tabletki „po”, w ciągu 24 godzin od stosunku.
 • Chemiczne środki antykoncepcyjne – są nimi: żele plemnikobójcze, globulki antykoncepcyjne, kremy plemnikobójcze. Warto jednak pamiętać, że mogą być one przyczyną alergii i infekcji.
 • Zastrzyki antykoncepcyjne– jest to antykoncepcja hormonalna, stosowana raz na 3 miesiące i zawiera on hormon zwany
 • Plastry antykoncepcyjne – nakleja się je na skórę, uwalnia on przez cały czas hormony, które zapobiegają owulacji komórki jajowej i może zajść do zapłodnienia. Polecane są cztery miejsca, w których należy przykleić plaster zazwyczaj jest to: ramię, pośladki, plecy czy okolice bikini. Zapamiętaj! Nie możemy przyklejać go na: oparzenia, brodawki, piersi, zadrapania.
 • Naturalne metody antykoncepcji – jest to na przykład kalendarzyk małżeński.
Przeczytaj również  Marchew w ciąży - czy można ją bezpiecznie jeść?

Jak widać każda kobieta, która zaczyna współżyć ze swoim partnerem lub uprawiająca seks analny, oralny, petting może zajść w ciążę. Nie zależnie od tego czy ma za sobą już swój pierwszy raz, czy jest jeszcze dziewicą. Dlatego też to w kwestii rodziców jest rozmowa z dzieckiem na temat antykoncepcji. To właśnie my powinniśmy podać dziecku odpowiedź na pytanie: czy dziewica może zajść w ciążę, a nie internet i koleżanki.