Masaż w ciąży – czy można bezpiecznie masować plecy, kręgosłup i brzuch?

masaz brzucha w ciazy

W stanie odmiennym kobietom mogą towarzyszyć różne dolegliwości bólowe. Zazwyczaj są one naturalnie związane ze zmianami, jakie zachodzą w ciele i nie są powodem do niepokoju, jednak żadnych dolegliwości w ciąży nie należy lekceważyć i powinno się konsultować je z lekarzem. Nawet jeśli specjalista stwierdzi, że dolegliwości nie niosą ze sobą żadnego zagrożenia, to bóle pleców, kręgosłupa czy brzucha bywają mocno uciążliwe. Przyszłe mamy w poszukiwaniu ulgi często decydują się na masaż w ciąży. Zanim umówimy wizytę w gabinecie masażysty, warto jednak zastanowić się, czy masaż w ciąży na pewno jest bezpieczny?

Masaż w ciąży – czy jest bezpieczny?

Masaż dla kobiet w ciąży może być ogromną ulgą w bólach. Dla wielu przyszłych mam stan odmienny jest uciążliwy przez wszystkie trymestry. Dolegliwości bólowe pojawiać się mogą w różnych obszarach ciała. Najczęściej w okolicach brzucha, co często budzi obawy i niepokój. Ból brzucha u ciężarnych zazwyczaj jest jednak symptomem powiększającej się macicy czy ruchów dziecka, jednak mimo wszystko należy skonsultować go z lekarzem, by wykluczyć wszelkie ryzyko. Równie często pojawiać się mogą bóle kręgosłupa, czy pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym. Plecy zazwyczaj boleć zaczynają w trzecim trymestrze, co dzieje się pod wpływem dużego obciążenia związanego z powiększającym się brzuchem. Ból utrudniający wykonywanie codziennych obowiązków i normalnej aktywności wywołuje naturalną chęć odczucia ulgi. Przyszłe mamy często w takiej sytuacji decydują się na masaż w ciąży, nie zastanawiając się nawet nad tym, czy w ten sposób bardziej sobie nie zaszkodzą, zamiast pomóc. Masaż wydaje się całkowicie niewinnym zabiegiem, który nie niesie ze sobą żadnych zagrożeń. W ciąży jednak wszystko się zmienia, zmiany hormonalne, zatrzymywanie wody w organizmie, miejscowa opuchlizna to wszystko może powodować, że niewłaściwy dotyk wywoła więcej szkód niż pożytku. Czy w takim razie masowanie ciała podczas ciąży jest dobrym rozwiązaniem?

Przeczytaj również  Czereśnie w ciąży – czy można jeść? Zdrowe czy nie?

Masaż w ciąży nie jest zakazany, można z niego korzystać od drugiego trymestru aż do terminu porodu. Nie oznacza to jednak braku żadnych ograniczeń. Przede wszystkim masaż powinno się wykonywać w profesjonalnym gabinecie. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne masaże w domowym zaciszu, to należy zapoznać się z wszystkimi względami bezpieczeństwa, oraz nabyć, chociaż minimum wiedzy dotyczącej prawidłowego ucisku, czy kierunku ruchów w trakcie masażu. Zabiegu nie należy przeprowadzać bez żadnej wiedzy, gdyż może to stanowić spore zagrożenie zarówno dla zdrowia ciężarnej, jak i dla rozwijającego się płodu. Nie każda część ciała może być też masowana, dlatego edukacja dotycząca masażu jest podstawą dla wszystkich przyszłych mam, które chcą sobie przynieść ulgę w ciążowych dolegliwościach.

Najbardziej wskazany i polecany przez specjalistów jest masaż prenatalny. Przeznaczony jest on ściśle dla kobiet ciężarnych, wykonywany w profesjonalnych gabinetach jest całkowicie bezpieczny, o ile nie występują wyraźne przeciwwskazania, do jego wykonywania. Przyszłe mamy, które chcą spróbować jakichkolwiek form masażu w stanie odmiennym, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem i upewnić się, czy nie ma żadnego zagrożenia dla ciąży. Ciężarne, które chcą wykonywać masaż w domu samodzielnie lub z udziałem partnera powinny też wiedzieć, że nie każdy obszar na ciele może być poddawany masażowi. Jakie zalety może mieć prawidłowo wykonany masaż u ciężarnej?

masowanie brzucha w ciazy

Masaż w ciąży – potencjalne zalety

Masowanie ciała w ciąży jest bardzo korzystne dla przyszłej mamy, nie tylko ze względu na to, że przynosi ulgę i pomaga pozbyć się bólu. Ciężarne często zmagają się z miejscową opuchlizną wynikającą z zastoju krwi i limfy, masaże poprawiają krążenie, więc pomagają poczuć się dużo lepiej i pozytywnie wpływają też na wygląd. Kobiety w ciąży doświadczają też gwałtownych zmian w obrębie sylwetki. Szybkie przybieranie na wadze i zwiększające się rozmiary brzucha mogą prowadzić do popękania skóry i powstania nieestetycznych rozstępów, których ciężko jest później się pozbyć przy pomocy kosmetyków, czy naturalnych zabiegów. Masaż rozluźnia skórę i zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów. Przyszłe mamy, które zmagają się z różnego typu napięciami w ciele, pośrednio związanymi ze stresem, również mogą skorzystać z dobroczynnego działania masażu, który pomaga również zrelaksować się i odprężyć. Masaż zapobiega też opuchliźnie na nogach oraz ma wiele innych zalet zdrowotnych. Niestety nie zawsze jest wskazany, nie wszystkie części ciała mogą być też bezpiecznie masowane.

Przeczytaj również  Czarny bez w ciąży - czy jest bezpieczny? Zastosowanie i przeciwwskazania

Masaż pleców i kręgosłupa w ciąży – bezpieczeństwo

Masaż pleców w ciąży można wykonywać, jednak nie na całym ich obszarze. Specjaliści odradzają masowanie odcinka lędźwiowego. Dlaczego nie wolno masować lędźwi? Przyczyna jest prosta, trzy pierwsze kręgi odcinka lędźwiowego kręgosłupa są połączone z nerwami prowadzącymi do macicy. Drażnienie tego obszaru może doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Masaż kręgosłupa w ciąży również jest bezpieczny, a nawet wskazany ze względu na szereg zalet, jakie ze sobą niesie, w tym uśmierzenie bólu dokuczającego ciężarnej. Kręgosłup należy jednak masować z pominięciem odcinka lędźwiowego.

Masaż brzucha w ciąży – bezpieczeństwo

Masaż brzucha w ciąży można wykonywać wyłącznie wtedy, gdy nie ma ku temu przeciwwskazań, takich jak zagrożona ciąża. Zanim zdecydujemy się na umówienie wizyty w gabinecie lub samodzielne masowanie brzucha w domu, należy udać się do lekarza, na niezbędne badania, które pomogą stwierdzić, czy masaż jest wskazany.

Kiedy warto stosować masaż u ciężarnych kobiet?

Masaż prenatalny może być wykonywany od drugiego trymestru, aż do samego porodu. Sytuacjami, kiedy szczególnie warto udać się na masaż, są dolegliwości bólowe w obrębie pleców i kręgosłupa. Masować można też opuchnięte i obolałe nogi oraz spięte ramiona.

Przeciwwskazania do masażu w ciąży

Masażu unikać należy w pierwszym trymestrze ciąży. W tym czasie istnieje największy ryzyko poronienia, więc jakiekolwiek ryzykowne czynności są niewskazane. Podstawowym przeciwwskazaniem do wykonywania masażu jest ciąża zagrożona. Wśród innych powodów unikania masażu wymienia się cukrzycę ciążową, niedokrwistość, różnego rodzaju stany zapalne oraz choroby układu krążenia, oraz układu sercowo naczyniowego. Przed zdecydowaniem się na masaż najlepiej udać się do gabinetu lekarza prowadzącego ciążę, by upewnić się, czy masaż jest bezpieczny.

masowania brzucha ciezarnej

Masaż dla ciężarnej – domowy czy u profesjonalisty?

Kobiety, które nie mają żadnej wiedzy na temat masażu w trakcie ciąży, powinny udać się do gabinetu profesjonalisty, by uniknąć błędów zmniejszających efektywność zabiegu. Najlepiej zdecydować się na masaż prenatalny, który dedykowany jest bezpośrednio dla ciężarnych. Masaż może być też wykonywany w domu samodzielnie lub przez partnera, jednak z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa oraz z pominięciem miejsc, takich jak odcinek lędźwiowy.