Pizza w ciąży – czy można ją jeść? Rodzaje pizzy a ciąża

pizza w ciazy

Jednym z najpopularniejszych fast foodów niemal na całym świecie jest pizza. Tradycyjne danie kuchni włoskiej ma swoich oddanych fanów ze względu na bogactwo smaków i prostotę dania. Smakowity placek z różnego typu dodatkami jest jednak bardzo kaloryczny, dlatego z pizzą przesadzać nie należy, szczególnie podczas diet redukcyjnych. Jak to wygląda, jeśli chodzi o przyszłe mamy? Pizza w ciąży nie jest zakazana. Kobiety ciężarne mogą się delektować pizzą w granicach zdrowego rozsądku. Należy jednak uważać na niektóre rodzaje pizzy!

Czy można jeść pizzę w ciąży?

Jedzenie pizzy w ciąży nie jest zakazane. Warto jednak pamiętać o umiarze. Pizza w ciąży mimo swoich walorów smakowych, których jej odmówić nie można, nie zawiera zbyt wiele cennych dla zdrowia składników odżywczych. Oczywiście wszystko zależy od dodatków. Jeśli sięgamy po pizzę, na której dominują warzywa, z pewnością dostarcza ona również witamin i minerałów, więcej, niż na przykład pizza serowa w ciąży, lub pizza oparta na mięsnych dodatkach. Apetyczny placek z ciągnącym serem i dodatkami jest też mocno kaloryczny, z tego względu również należy zachować rozsądek i umiar. Nie każda pizza w ciąży jest jednak dozwolona dla przyszłej mamy. Na jakie rodzaje należy uważać?

Na jakie rodzaje pizzy uważać w ciąży?

Pizza dla kobiet w ciąży jest dozwolona, jednak nie każda! Na jakie rodzaje powinny uważać przyszłe mamy? Wybierając pizzę, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dodatki. Największą ostrożność należy zachować, gdy w grę wchodzi pizza 4 sery w ciąży. Dlaczego?

Jednym z serów jest zazwyczaj pleśniowy, który może być groźny dla płodu. Niektóre sery pleśniowe powstają z mleka niepasteryzowanego. Produkty tego typu bywają siedliskiem bakterii odpowiedzialnych za wywoływanie listeriozy. Choroba ta stanowi realne zagrożenie dla płodu, zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. Pizza z serem pleśniowym w ciąży może być spożywana tylko wtedy, gdy upewnimy się, że ser powstał z mleka poddanego pasteryzacji.

Przeczytaj również  Kawa bezkofeinowa w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić?

Pizza z mozarellą w ciąży jest zazwyczaj bezpieczna, ponieważ większość serów typu mozarella, które dostępne są w sklepach, powstaje na bazie pasteryzowanego mleka. W celu wyeliminowania ryzyka warto jednak się upewnić przed zjedzeniem.

Pizza z salami w ciąży również budzi kontrowersje. Salami często wymieniane jest wśród produktów, które w stanie odmiennym należy bezwzględnie odstawić. Czy salami na pizzy naprawdę jest takie groźne?

Zarówno przy niektórych serach pleśniowych, jak i przy salami istnieje ryzyko zakażenia się listeriozą. Warto jednak pamiętać, że bakterie te przestają być groźne, pod wpływem działania wysokiej temperatury. Upieczenie pizzy eliminuje ryzyko niemal całkowicie. Zwłaszcza jeśli jest to  pizza mrożona w ciąży. Przygotowując przysmak w domu, widzimy, w jakiej temperaturze i jak długo przebywa pizza w piekarniku.

kobieta je pizze w ciazy

Niestety rodzajów pizzy, których powinny unikać ciężarne, jest więcej. Pomijając ryzyko zachorowania na listeriozę, warto zwrócić również uwagę na inne rzeczy. Zwykła pizza, podawana w większości barów, lub jej mrożona wersja, oferowana przez sklepy, nie należy do zdrowych produktów. Ciężarna powinna skupiać się na tym, by maksymalnie urozmaicić swoją dietę i wprowadzić do swojego menu warzywa, owoce, pełnoziarniste pieczywo oraz nabiał oraz mięso z dobrych źródeł. W ciąży rośnie zapotrzebowanie na wiele witamin i pierwiastków, między innymi na magnez, czy potas. Przyszła mama powinna więc dbać o to, by zjadać produkty wartościowe i odżywcze. Tymczasem pizza dostarcza bardzo dużo kalorii oraz znikomą ilość mikro i makroelementów. Popularna pizza na grubym cieście z samym serem i sosem jest bardzo uboga w składniki odżywcze.

Fast foody podczas ciąży powinny być spożywane jak najrzadziej. Zamiast nich lepiej stawiać na posiłki wysoko odżywcze. Właściwa dieta zadba nie tylko o to, by organizm ciężarnej był w dobrej formie, a płód rozwijał się prawidłowo, ale też zminimalizuje ryzyko pojawienia się ciążowych dolegliwości oraz pomoże uporać się z tymi, które już się pojawiły.

Przeczytaj również  Aktywność fizyczna w ciąży - czy jest bezpieczna dla matki i dziecka?

Pizza z dodatkiem tłustych serów, podrobów, wątpliwej jakości wędlin oraz sosów nie jest posiłkiem mile widzianym w diecie przyszłej mamy. Wysoko przetworzone dodatki do pizzy oraz duża ilość niezdrowych tłuszczów, mogą być przyczyną dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich, jak zgaga, czy biegunki. Czasami też pizza w pierwszym trymestrze ciąży powoduje mdłości, istnieje więc wiele powodów, dla których lepiej z niej zrezygnować.

Pizza w ciąży – jaka będzie bezpieczna?

Przyszłe mamy, które obawiają się ryzyka, jakie mogłaby nieść ze sobą pizza w ciąży, a jednocześnie nie są w stanie opanować zachcianki na pizzę, mają wiele możliwości do wyboru. Klasyczna pizza z pieczarkami w ciąży z dodatkiem zwykłego żółtego sera i sosów to coś, po co można sięgać bez żadnych obaw.

Jednym z najbezpieczniejszych opcji jest klasyczna margerita. Zawiera ona zaledwie kilka składników, jest też o wiele mniej kaloryczna, dlatego mogą po nią sięgać nawet ciężarne, które mają zwiększoną skłonność do tycia.

Doskonałą opcją jest także domowa pizza w ciąży. Przygotowując placek i dodatki samodzielnie, jesteśmy pewni co do składu i wiemy, że nic nas nie zaskoczy. Domowa pizza jest też zazwyczaj o wiele zdrowsza od tej z restauracji, czy ze sklepu. Istnieje też wiele sposobów na fit pizzę, w której również ciasto jest mocno odchudzone i zdrowe. Coraz popularniejsza jest między innymi pizza na spodzie z kalafiora, czy cukinii. Ciężarne, którym zależy na tym, by odżywiać się zdrowo, nie rezygnując przy tym z przyjemności, mogą szukać zdrowych przepisów na popularne fast foody.

Co oprócz kalafiora, czy cukinii? Do zrobienia spodu do pizzy można wykorzystać nawet ziemniaki, które pozostały z obiadu. Tym sposobem nie tylko stworzymy zdrowszą wersję pizzy, ale też zapobiegniemy marnowaniu żywności.

kobiety w ciazy jedza pizze

Jedzenie pizzy w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Kiedy pizza w ciąży ląduje na czarnej liście? Przede wszystkim nie wolno jeść pizzy, jeśli jakikolwiek dodatek wywoływał u nas reakcje alergiczne. Uczulenia pokarmowe w ciąży zazwyczaj nasilają się jeszcze bardziej i objawy po zjedzeniu alergenu mogą być jeszcze silniejsze.

Przeczytaj również  Lody w ciąży - czy można je jeść?

Dodatkowym przeciwwskazaniem jest cukrzyca ciążowa. Pizza charakteryzuje się średnim indeksem glikemicznym, w ciąży powinna więc być ograniczona do absolutnego minimum, a najlepiej całkowicie odstawiona. Zwykłej pizzy nie wolno jeść również w przypadku nadwrażliwości na gluten, a kobiety, które nie tolerują laktozy, muszą zrezygnować z pizzy z serem.

Pizza dla ciężarnej – uważaj na kalorie!

Na co jeszcze uważać jedząc pizzę w ciąży? Przede wszystkim na kalorie! Fast foody są bardzo często bombami kalorycznymi. Częste zajadanie się pizzą, kebabem, czy frytkami może powodować nadmierne tycie, co z kolei sprawi, że po porodzie trudniej będzie powrócić do formy sprzed ciąży.

Fast foody w ciąży najlepiej jeść jak najrzadziej. Jeśli nie możesz się powstrzymać przed sięgnięciem po pizzę, lepszym wyborem będzie domowa, na fit spodzie i ze zdrowymi dodatkami.