Chrzestna w ciąży – czy może nią być i czy to wypada?

mloda kobieta w ciazy

Według tradycji chrzest dziecka nie może obyć się bez rodziców chrzestnych. Pełnią oni bardzo ważną rolę w życiu malucha. Funkcja chrzestnych nie ogranicza się tylko do zapalenia świecy podczas mszy, czy innych obrządków zgodnych z danym wyznaniem. Chrzestni mają za zadanie wspierać rodziców podczas wychowywania dziecka oraz towarzyszyć mu podczas ważnych momentów w życiu. Z tego powodu na chrzestnych wybieramy ważne dla nas osoby z rodziny lub z grona przyjaciół, co do których mamy pewność, że relacja przetrwa, a maluch nie pozostanie bez rodziców chrzestnych. Co zrobić w sytuacji, gdy kobieta, którą postanowiliśmy poprosić o pełnienie funkcji chrzestnej okaże się być w ciąży?

Dlaczego kobieta ciężarna nie powinna być  matką chrzestną?

Skąd biorą się obawy przed ciężarną chrzestną? Dlaczego odradza się wybieranie kobiety w ciąży do pełnienia tej roli? Obawa przed ciężarną w roli matki chrzestnej jest zakorzeniona głęboko w społeczeństwie i wynika z przekonania, że nienarodzone dziecko i podawany do chrztu maluch mają odbierać sobie nawzajem zdrowie. Z tego powodu zarówno młodzi rodzice rezygnują z proszenia ciężarnej o bycie chrzestną, jak i same przyszłe mamy boją się zgodzić na pełnienie tej funkcji. Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Matka chrzestna w ciąży – czy niebezpieczeństwo faktycznie istnieje?

Podczas wyboru matki chrzestnej należy kierować się stopniem naszej zażyłości z daną osobą. Do niedawna jeszcze panowało przekonanie, że na chrzestnych wybiera się wyłącznie osoby z rodziny, połączone z nami więzami krwi. Powszechnie odradzane było zapraszanie do tej roli żony/mężów członków rodziny, gdyż w przypadku rozwodu dziecko mogłoby zostać pozbawione rodziców chrzestnych. Ta sama zasada tyczyła się przyjaciół. Dziś powoli się od tego odchodzi, wiadomo, że lepiej poprosić o bycie chrzestną bliską przyjaciółkę, niż daleką kuzynkę, z którą kontakt mamy tylko podczas ważnych, rodzinnych uroczystości. Co jednak możemy zrobić w sytuacji, gdy bliska nam osoba, która miała zostać chrzestną maluszka niespodziewanie zajdzie w ciążę? Czy ciężarna, jako matka chrzestna może sprowadzić realne niebezpieczeństwo na naszego malucha lub swoje nienarodzone dziecko?

Przeczytaj również  Pasy bezpieczeństwa w ciąży - czy i jak je zapinać? Praktyczny poradnik

blondynka w ciazy

Wczytując się w jakiekolwiek źródła informacji mówiące o tym, czy można brać ciężarną za chrzestną, da się jednoznacznie stwierdzić, że nie ma żadnego niebezpieczeństwa. Pogląd mówiący o tym, że nasze dziecko i maluszek jego chrzestnej odbiorą sobie nawzajem zdrowie to zwykły zabobon! Ciężko w to uwierzyć, że w dobie rozwoju nauki i technologii, kiedy niemal każde zjawisko można logicznie wytłumaczyć, niektórzy wciąż wierzą w przesądy, ale niestety tak jest. Co więcej, jest to zabobon bardzo szkodliwy, z którym należy walczyć. O ile na zabawne przesądy, typu  „osobie, która nie spełni zachcianki ciężarnej, myszy pożrą garderobę” można spojrzeć z przymrużeniem oka, o tyle te, które bezpodstawnie straszą młode mamy, czy też te spodziewające się dziecka należy stanowczo zwalczać.

Przyszła mama może być chrzestną!

Przyszłe mamy nie muszą odmawiać rodzicom, którzy proszą ich o bycie chrzestną dla maluszka. W żaden sposób nie wpłynie to na żadne z dzieci. Odmawianie rodzinie, czy przyjaciołom pełnienia tej funkcji, może zostać bardzo źle odebrane. Oczywiście bycie chrzestną nie jest obowiązkiem. W sytuacji, kiedy własne wyzwanie nie pozwala nam na uczestnictwo w danym religijnym obrządku, możemy odmówić. Nie warto jednak rezygnować z funkcji chrzestnej, jeśli tak naprawdę chcemy to zrobić, a powstrzymuje nas jedynie przestarzały zabobon.

kobieta w ciazy w niebieskiej sukience

Dlaczego wierzymy w odrealnione przesądy?

W sytuacji, kiedy poznamy już genezę teorii, według której ciężarna nie może być chrzestną ciężko uwierzyć, że ktoś może wierzyć w coś tak oderwanego od rzeczywistości. Warto wziąć pod uwagę, że przesąd ten bezpośrednio dotyczy młodych mam i kobiet, które dopiero spodziewają się dziecka. W sytuacji, kiedy w grę wchodzi życie i zdrowie maleństwa, rodzice potrafią stracić rozsądek. Dodatkowo warto też wiedzieć, że wiara w przesądy jest silnie zakorzeniona w społeczeństwie i przekazywana z pokolenia na pokolenie, co może powodować, że kodują się one w naszej podświadomości. Należy z tym walczyć, ponieważ zabobony nie wnoszą w nasze życie nic dobrego, a wręcz przeciwnie mogą okazać się bardzo szkodliwe. Dlaczego warto odrzucić całkowicie wszelkie przesądy również ten, który mówi, że kobieta w ciąży nie może być chrzestną?

Przeczytaj również  Ananas w ciąży - czy można go jeść? Bezpieczny czy nie?

W jaki sposób zabobony nam szkodzą?

Przesądy mogą być bardziej szkodliwe, niż nam się wydaje. Wiele osób wciąż pozwala na to, by zabobony gościły w ich życiu, traktując je jako cześć naszej tradycji i kultury, jednak warto zrezygnować z takiej postawy. Straszenie kobiety ciężarnej zabobonami może wywołać u niej niepotrzebny stres, który źle wpłynie na ciążę. Młoda mama też nie powinna być narażona na lęk o zdrowie malucha z powodu zabobonów. Przesądy należy zwalczać i w żadnym wypadku nie straszyć nimi kobiet w ciąży.