Podnoszenie rąk do góry w ciąży – czy można to robić?

ciezarna kobieta z podniesionymi rekami

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. To okres radosnego oczekiwania, który często związany jest z obawami. Wiele przyszłych mam zastanawia się, jakie aktywności może wykonywać, a jakich powinny się wystrzegać w trosce o dobro dziecka. Podnoszenie rąk do góry w ciąży jest jedną z tych, które budzą sporo wątpliwości. Czy słusznie? Czy podnoszenie rąk do góry w czasie ciąży może być ryzykowne? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Czy podnoszenie rąk może wpłynąć na bezpieczeństwo ciąży?

Kobiety w czasie ciąży bardzo często mają wiele obaw i lęków związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem nienarodzonego dziecka. Nie pomaga również to, że często narażone są na słuchanie różnorodnych mitów powtarzanych przez osoby bliskie i znajomych.

Podnoszenie rąk do góry w trakcie ciąży jest jedną z aktywności, na temat których możemy usłyszeć wiele złego. Wiele osób uważa, że może spowodować to poronienie lub wcześniejszy poród. Czy słusznie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W przypadku zdrowej, fizjologicznej ciąży podnoszenie rąk nie powinno stanowić zagrożenia. Macica jest bardzo silnym mięśniem, który dodatkowo utrzymywany jest na miejscu przez liczne więzadła. Dlatego też chwilowe uniesienie rąk podczas gimnastyki, pracy czy wykonywania domowych obowiązków nie powinno mieć żadnych negatywnych konsekwencji, zwłaszcza w czasie pierwszego i drugiego trymestru.

kobieta w ciazy cwiczy z podniesionymi ramionami

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ciąży zagrożonej – wówczas przyszła mama powinna wystrzegać się każdej aktywności zwiększającej ryzyko. Również koniec ciąży to czas, kiedy szyjka macicy powoli skraca się przygotowując do porodu. Wówczas wysiłek fizyczny, jakim jest również podnoszenie rąk do góry w czasie ciąży stanowi dla niej dodatkowe obciążenie, które może mieć negatywne konsekwencje i doprowadzić np. do przedwczesnego porodu czy odejścia wód płodowych przed czasem.

Przeczytaj również  Burak w ciąży - czy jest bezpieczny? Sok zakwas i zwykłe buraki

Dlaczego w ciąży nie można podnosić rąk do góry?

Istnieją sytuacje, w których podnoszenie rąk do góry w czasie ciąży może być niebezpieczne dla matki i dziecka. Jedną z takich sytuacji jest odklejające się łożysko. Podnoszenie rąk może być także niebezpieczne jeśli kobieta zmaga się z występującymi w macicy guzkami np. krwiakami lub mięśniakami. Niepotrzebnie zwiększa to bowiem nacisk na macicę i może mieć negatywne konsekwencje. Podnoszenia rąk do góry należy się wystrzegać także w przypadku zagrożonej ciąży gdy pojawiają się plamienia lub przedwczesne skurcze.

Warto również wspomnieć o zmieniającej się anatomii kobiecego ciała. W trzecim trymestrze ciąży zmienia się środek ciężkości, przez co podniesienie rąk może sprawić, że kobieta straci równowagę i upadnie co jak wiemy, może być dużym zagrożeniem dla zdrowia dziecka. Słowem, kluczowe znaczenie ma zwracanie uwagi na swoje samopoczucie oraz stan zdrowia. Warto skonsultować się z lekarzem, by mieć pewność, że nasz stan zdrowia nie wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Podnoś ręce do góry, ale spokojnie i bez gwałtownych ruchów!

Jak widzimy, istnieją sytuacje, w których podnoszenie rąk do góry w ciąży może stanowić zagrożenie. Warto jednak mieć świadomość, że nie dzieje się tak w przypadku każdej kobiety. Wiele pań czuje się w ciąży bardzo dobrze a ich ciąża rozwija się prawidłowo, bez żadnych niepokojących objawów. W takiej sytuacji nie ma powodu by zrezygnować z normalnej, codziennej aktywności. Kobieta może pracować, wykonywać ćwiczenia czy też zajmować się domowymi obowiązkami takimi jak sprzątanie. Warto jednak zachować ostrożność.

kobieta w ciazy z podniesionymi rekami

Przede wszystkim podnoszenie rąk do góry w ciąży nie powinno być długotrwałe. Chwilowe ich uniesienie by np. sięgnąć po przedmiot znajdujący się na górnej półce nie jest tak dużym obciążeniem dla organizmu kobiety jak np. wieszanie firanek w całym mieszkaniu. Przyszła mama powinna więc unikać czynności, które wymagają od niej trzymania uniesionych rąk przez długi czas. Ważne jest również to, w jaki sposób unosimy ręce. Gwałtowny, intensywny wysiłek obciąża mięśnie kręgosłupa oraz brzucha i może mieć negatywny wpływ na samopoczucie przyszłej mamy lub zagrozić wcześniejszym porodem. Podnoszenie rąk do góry w czasie ciąży powinno więc odbywać się w sposób spokojny. Ciężarna kobieta powinna unikać gwałtownych ruchów i podnosić ręce spokojnie, bez pośpiechu. Wówczas czynność ta nie będzie stanowiła zagrożenia.

Przeczytaj również  Rukola - czy można ją bezpiecznie jeść w ciąży?

Podsumowując, okres ciąży jest czasem, w którym warto zachować szczególną ostrożność i zwracać uwagę na czynności, które wykonujemy. Nie oznacza to jednak, że przyszła mama musi całkowicie zrezygnować z codziennych aktywności. Wprost przeciwnie, panie które są aktywne i nie unikają ruchu w czasie ciąży zazwyczaj lepiej radzą sobie w trakcie porodu i szybciej dochodzą do formy. Mimo to, podejmując aktywności związane z podnoszeniem rąk warto zachować ostrożność i unikać sytuacji, w której kobieta unosiłaby je przez długi czas. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące danej aktywności warto również skonsultować się z lekarzem zajmującym się prowadzeniem ciąży.