Kubek ciepłego kakao do dla niektórych przyszłych mam przyjemność, której nie potrafią sobie odmówić. Czy kakao jednak nie szkodzi maluchowi? Co z popularnym stwierdzeniem, że kakao w ciąży wywołuje alergie u dzieci? Czy napój ten ma jakieś wartości odżywcze, czy jest tylko źródłem pustych kalorii? Czy picie kakao w ciąży jest dobrym pomysłem?
Kakao – wartości odżywcze
Kakao w przeciwieństwie do słodyczy lub napojów typu gorąca czekolada ma całkiem sporo wartości odżywczych. Z pewnością nie jest źródłem wyłącznie pustych kalorii, sprzyjających tyciu. Czego dostarczamy organizmowi wraz z filiżanką tego aromatycznego, pełnego smaku napoju?
- Magnez
- Potas
- Cynk
- Chrom
- Wapń
- Żelazo
- Witaminy A,E,C oraz witaminy z grupy B
- Przeciwutleniacze
Kakao tym samym pomaga uzupełnić niedobory witamin i minerałów w organizmie, może spowalniać procesy starzenia, dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Żelazo i magnez dbają o prawidłową pracę mięśni, a ponadto zapobiegają ciążowej anemii. Wapń jest odpowiedzialny za zdrowie kości i zębów. Chrom pomaga z kolei zmniejszyć ochotę na słodycze.
Czy można pić kakao w ciąży?
Mimo tych wszystkich zalet napoju, kakao w ciąży nadal jest owiane bardzo złą sławą. Napój jest uważany za silny alergen, często więc można spotkać się ze stwierdzeniem, że picie kakao jest związane z późniejszymi uczuleniami u dziecka. Jak to wygląda naprawdę? Czy można pić kakao w ciąży, czy też jego spożywanie wiąże się z ryzykiem?
Nie ma wyraźnych przeciwwskazań do picia kakao przez przyszłe mamy. Napój ten zawiera wprawdzie kofeinę, jednak nie są to duże ilości. Mała filiżanka kakao z pewnością nie przyczyni się do przekroczenia dziennego limitu ciężarnej, jakim jest 200 mg kofeiny. Jeśli chodzi o kalorie, to czyste kakao nie ma ich zbyt dużo. Sytuacja wygląda jednak inaczej, gdy mamy do czynienia z napojami typu Nesquik.
Kakao Nesquik w ciąży jest oczywiście dozwolone, jednak warto ograniczyć jego spożycie. Napój ten dostarcza całkiem sporo kalorii. Przyszła mama powinna pilnować, by jej dieta była urozmaicona oraz uzupełniała zapotrzebowanie na witaminy i pierwiastki. Jednocześnie ciężarna musi też uważać, by nie przekroczyć znacznie swojego zapotrzebowania kalorycznego. Ma to znaczenie dla jej wagi. Przybierając w ciąży więcej kilogramów, niż jest to konieczne, utrudniamy sobie powrót do formy sprzed ciąży. Zamiast dostarczać sobie płynnych kalorii, lepiej zjeść pełnowartościowy, zapewniający sytość posiłek.
Kalorii dostarcza też czyste kakao, jednak z dodatkiem mleka i cukru. Kakao z mlekiem w ciąży nie jest zakazane, jednak warto spożywać je w rozsądnych ilościach. Co do cukru, to wiadomo, że nie jest on zbyt zdrowy i lepiej powstrzymywać się od jego spożycia lub przynajmniej je ograniczyć.
Czy kakao można pić w ciąży? Jak najbardziej, kakao jest słabostką, na jaką można sobie pozwolić. Trzeba jednak uważać na płynne kalorie, które mogą sprzyjać nadmiernemu tyciu. Nie wolno też przesadzać z kakao, ze względu na kofeinę zawartą w tym napoju. Uważać na kofeinę należy zwłaszcza wtedy, gdy zdarza nam się wypić zwykłą kawę. Ryzyko przekroczenia dziennego limitu dla ciężarnych jest wtedy znacznie wyższe.
Kakao w ciąży – ryzyko wystąpienia alergii u dziecka
Co z tymi alergiami? Czy kakao w ciąży rzeczywiście może przyczynić się do występowania u maluszka reakcji alergicznych w przyszłości? Taką opinię można usłyszeć nawet z ust niektórych lekarzy. Prawdą jest, że kakao jest silnym alergenem. Nie ma jednak badań, które wskazywałyby jednoznacznie, że spożywanie tego napoju przez mamę ma wpływ na alergie u dziecka. Brak wyraźnych przeciwwskazań, potwierdzonych badaniami naukowymi sprawia, że można bez obaw pić kakao podczas ciąży.
Pić kakao w trakcie ciąży czy lepiej odpuścić?
Z racji tego, że żadne badania nie zakazują jednoznacznie picia kakao podczas ciąży, przyszła mama nie musi sobie odmawiać tej przyjemności. Uważając na płynne kalorie oraz przestrzegając dziennego limitu spożycia kofeiny, z pewnością nie zaszkodzimy ani sobie, ani maluchowi. Filiżanka kakao jest dużo lepszą opcją niż zajadanie się słodyczami. Czekoladki, batoniki, czy cukierki oprócz kalorii i zbędnej chemii nie dostarczają organizmowi nic pożytecznego. Kakao poza tym, że ma całkiem sporo wartości odżywczych, to hamuje też apetyt na słodycze, dzięki zawartości chromu. Miłośniczki kakao nie muszą więc odstawiać go na czas ciąży.
Picie kakao a karmienie piersią
Dlaczego kobieta karmiąca miałaby odmawiać sobie kakao lub czekolady? Tutaj znowu wypływają alergizujące właściwości kakao. Obawa przed nimi nie jest jednak uzasadniona. Reakcje alergiczne na pokarm, po tym, jak karmiąca mama napije się kakao lub zje produkt z czekoladą, to sytuacje marginalne. Jak przekonać się, czy noworodek nie reaguje źle na kakao? Wystarczy obserwować zachowanie i ciało dziecka. Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, nie pojawia się wysypka, ani żadne objawy, które mogłyby wskazywać na kolkę lub inny problem z brzuszkiem, można spokojnie delektować się kakao podczas karmienia.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!