Prawidłowe nawodnienie organizmu jest ważne nie tylko dla zdrowia, ale też dla urody. Nawet najlepsze kremy do twarzy, czy odżywki do włosów nie pomogą, jeśli nie nawilżymy organizmu od wewnątrz. Z racji tego, że ludzki organizm składa się w dużym stopniu z wody, tak istotne jest, by dostarczać mu odpowiednią ilość płynów. Część wody dostarczamy sobie wraz z pożywieniem, pomagają w tym między innymi zupy oraz posiłki składające się z warzyw i owoców. Pobieranie wody wyłącznie z posiłków nie jest jednak wystarczające zwłaszcza latem, w upalne dni. O nawodnienie organizmu szczególnie powinny dbać przyszłe mamy. Odwodnienie w stanie odmiennym stanowi spore zagrożenie, dlatego picie wody w ciąży powinno stać się rutyną. Po jaką wodę najlepiej sięgać i jakie dodatki wybierać?
Woda w ciąży – dlaczego jej uzupełnianie jest tak istotne?
Ludzki organizm jest w stanie wytrwać dosyć długo bez pożywienia, jednak bez wody nie jest w stanie przeżyć nawet kilku dni. Odwodnienie jest stanem zagrażającym życiu. Picie wody w ciąży jest ważne nie tylko ze względu na zdrowie matki, ale też rozwijającego się w jej macicy płodu. Dostarczanie właściwej ilości wody pozwala na eliminację toksyn z organizmu, w tym również tych, które są skutkiem ubocznym przemiany materii. Dodatkowo woda umożliwia utrzymanie stałej temperatury organizmu, dzięki czemu, że wydalamy ją w formie pary. Zawsze należy dbać o dobre nawodnienie, jednak woda mineralna w ciąży oraz każda inna woda, jest jeszcze ważniejsza, ponieważ to dzięki niej płód może rozwijać się prawidłowo. Komórki ośrodkowego układu nerwowego potrzebują wody do rozwoju. Dlaczego jeszcze woda w ciąży to podstawa?
Maluszek, poruszając się w łonie matki zapewnia sobie odpowiedni rozwój całego ciała, w tym mięśni. Płód nie może jednak wykonywać swobodnych ruchów bez odpowiedniej ilości płynu owodniowego. To dzięki dostarczaniu sobie wody możliwa jest produkcja płynu owodniowego przez organizm. Dodatkowo płyn owodniowy i jego właściwy poziom zapewniają też odpowiedni rozwój płuc dziecka. Kobieta w ciąży nie może zapominać ani na chwile o nawadnianiu. W przypadku, gdy zwykła woda nam nie smakuje, swoją funkcję świetnie spełni woda z cytryną w ciąży lub z innymi, dowolnymi dodatkami według upodobań.
Wiele kobiet zastanawia się, jaka będzie najlepsza woda w ciąży i szukają niecodziennych rozwiązań, tymczasem najważniejsze jest, by tę wodę pić, regularnie i w odpowiednich ilościach. Stan odmienny to czas, kiedy ciało zmaga się ze sporym wyzwaniem. Stworzenie dla płodu przyjaznego środowiska do rozwoju jest bardzo trudne, dlatego też należy organizm wspierać i dostarczać mu wszystkiego, co potrzebuje. Woda to absolutna podstawa prawidłowego funkcjonowania w trakcie ciąży. Wiele kobiet w stanie odmiennym doświadcza przykrych dolegliwości związanych z tym, że ich ciało się zmienia oraz przygotowuje do porodu i roli matki. Na szczęście większość uciążliwych problemów można załagodzić poprzez właściwy tryb życia, między innymi dzięki piciu dużych ilości wody. Kobiety, które nie wiedzą, jaką wodę pić w ciąży, przez co zaniedbują nawadnianie organizmu, powinny wiedzieć, że rodzaj wypijanej wody to sprawa drugorzędna, a najważniejsze jest, by w ogóle ją pić, codziennie i w odpowiednich ilościach.
Brak odpowiedniego nawodnienia może być bardzo groźny w skutkach w przypadku kobiet ciężarnych. Woda pomaga w uporaniu się z wieloma dolegliwościami, które często towarzyszą kobietom niemal przez całą ciążę. Do najpopularniejszych należą mdłości i związane z nimi poranne wymioty. W takich wypadkach świetnie sprawdzi się woda z miodem i cytryną w ciąży z odrobiną imbiru. Szklankę takiego napoju najlepiej wypijać rano, na około pół godziny przed pierwszym posiłkiem. Imbir ma udowodnione działanie przeciwwymiotne, cytryna zaś zapewnia nie tylko orzeźwiający smak, ale też witaminy i minerały. Dodatek miodu sprawia, że napój jest smaczny, a przy tym ma właściwości przeciwzapalne.
Kolejna dolegliwość typowa dla ciąży to zaparcia. Problem z wypróżnianiem może być przyczyną dużego dyskomfortu, powodować ociężałość, wzdęcia i uczucie zbyt dużej pełności po posiłku. Niestety długotrwałe zaparcia mogą nieść ze sobą również groźne problemy ze zdrowiem, dlatego warto zadbać o regularność wypróżnień zwłaszcza w trakcie ciąży. Picie dużych ilości wody powinno sprawić, że wizyta w toalecie przestanie być dla ciężarnej wyzwaniem. Przy zaparciach warto do swojego menu wprowadzić produkty zawierające błonnik, ponieważ to właśnie ta substancja jest niezawodna, jeśli chodzi o oczyszczenie jelit z treści, które w nich zalegają. Przy spożywaniu błonnika odpowiednie nawodnienie jest jednak absolutną podstawą, gdyż brak picia wody sprawi, że problem zaparć jedynie się pogłębi.
W ciąży kobiety narażone są również na infekcje dróg moczowych, które często prowadzą do o wiele groźniejszych następstw, takich jak wewnątrzmaciczna infekcja płodu, czy zapalenie nerek. Picie odpowiedniej ilości płynów pomaga wypłukać z dróg moczowych bakterie, które mogłyby spowodować zakażenie. W przypadku, gdy problemy z układem moczowym i nerkami wciąż nawracają, dobrym pomysłem będzie woda jan w ciąży, którą zalecają nawet lekarze.
Wiadomo już, że picie wody jest niezbędne do zachowania zdrowia oraz prawidłowego rozwoju płodu. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat, jakie ilości wody są wskazane dla ciężarnych i po jakie rodzaje warto sięgać? Czy woda z kranu w ciąży jest bezpieczna, czy też lepiej wybierać wyłącznie wodę butelkowaną?
Ile pić wody w ciąży?
Zgodnie z zaleceniami, minimalna ilość wody w przypadku ciężarnych to 1,5 litra. Lekarze zalecają jednak zwiększenie tej ilości do 2,5 litra na dobę. Oprócz wody przyszłe mamy mogą pić też inne płyny, w tym soki owocowe, czy herbaty. Warto jednak wiedzieć, że napoje takie, jak na przykład kawa nie powinny być wliczane w dzienny bilans nawodnienia. Kawa działa moczopędnie, więc nie nawadnia ona organizmu, a wręcz przeciwnie, sprzyja wypłukiwaniu witamin i minerałów. Kobiety, które jedzą dużo owoców i zup, a do tego często sięgają po soki, mogą poprzestać na 1,5 litrze wody. Picie nadmiernej ilości wody może prowadzić do równie groźnych następstw co odwodnienie.
Jaką wodę pić w ciąży? Kilka podstawowych rad
W ciąży można pić dowolną wodę, z różnymi dodatkami. Kobiety, które mają problem z piciem zwykłej wody, mogą dodawać do niej sok lub inne, ulubione dodatki, takie jak listki mięty, czy owoce. Przyszłe mamy bez obaw sięgać mogą również po wodę gazowaną, oczywiście o ile nie dokuczają im dolegliwości, takie jak zgaga.
Którą wodę wybrać do picia w ciąży? Ranking kilku najlepszych
Po jaką wodę sięgać najlepiej? W rankingu przyszłych mam niezmiennie króluje muszynianka w ciąży. Woda ta jest lekko gazowana, przez co znakomicie gasi pragnienie i orzeźwia. Popularnością cieszy się także woda zuber w ciąży, jednak warto wiedzieć, że jej picie dobrze jest skonsultować z lekarzem. Wspomniana wcześniej muszynianka to woda wysokozmineralizowana w ciąży, kobiety, które szukają podobnych opcji mogą sięgnąć także po wodę Primavera. Woda o wysokiej zawartości minerałów pomaga dostarczyć organizmowi wszystkiego, co jest mu niezbędne do tego, by funkcjonował prawidłowo. Warto jednak pamiętać, aby tutaj również zachowywać zdrowy rozsądek. Nadmiar witamin i minerałów może być równie groźny, co ich niedobór, dlatego po wodę wysokozmineralizowaną w ciąży lepiej sięgać nieco rzadziej niż po zwykłą wodę mineralną.
Szukając mocno gazowanej wody, warto przyjrzeć się bliżej butelkom Żywca Zdroju. W ofercie firmy znajduje się woda mocno gazowana, która cieszy się dużą popularnością wśród wszystkich fanów orzeźwienia, jakie dają bąbelki. Niestety nie każda ciężarna może pozwolić sobie na delektowanie się wodą gazowaną w czasie ciąży. W przypadku, gdy przyszłej mamie dokucza uciążliwa i wciąż nawracająca zgaga, należy, jak najszybciej odstawić wszystkie gazowane napoje, w tym również wodę.
Woda z cytryną w ciąży to też dobry pomysł!
Doskonałą opcją dla ciężarnych jest picie wody z cytryną. Szklanka takiego napoju nie tylko nawadnia, ale też dostarcza organizmowi substancji odżywczych. Woda z cytryną w ciąży to świetny pomysł szczególnie latem, kiedy najbardziej potrzebujemy orzeźwienia. Do wody z cytryną dorzucić można również kilka listków mięty, plasterki ogórka, czy inne, dowolne owoce. Dodając odrobinę imbiru, możemy sprawić, że woda pomoże nam uporać się z problemem mdłości i wymiotów.
Czy można pic wodę z kranu w ciąży?
Woda z kranu w ciąży jest bezpieczna, jednak dopiero wtedy, gdy ją przegotujemy lub też przefiltrujemy w specjalnym dzbanku. Picie wody bezpośrednio z kranu nie jest zalecane, gdyż często zawiera ona bardzo toksyczne substancje, w tym metale ciężkie, które mogą zaszkodzić zarówno mamie, jak i dziecku.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!