Stosowanie ziół podczas ciąży jest bardzo popularne. Istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych i wskazanych sposób radzenia sobie z ciążowymi dolegliwościami, nie wszystkie jednak są dostępne dla przyszłych mam. Ziołem budzącym najwięcej wątpliwości jest szałwia. Roślina ta cechuje się wieloma właściwościami zdrowotnymi. W ziołolecznictwie od wieków wykorzystuje się ją między innymi do leczenia chorób gardła, czy dziąseł. Szałwia w ciąży może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jednak, czy mimo tego powinna być stosowana?
Szałwia lekarska – właściwości i zastosowanie w ciąży
W ziołolecznictwie wykorzystuje się głównie liście szałwii, to one mają najwięcej właściwości. Szałwia dostępna jest zarówno w aptekach, jak i zwykłych sklepach. Występuje ona głównie w formie suszu do naparów oraz herbat. Inne produkty z szałwii to syropy, nalewki, czy tabletki do ssania. W jakiej formie szałwia w ciąży sprawdzi się najlepiej i czy stosowanie jej w ciąży jest bezpieczne?
Picie szałwii w ciąży mogłoby wiązać się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Zioło działa bakteriobójczo oraz przeciwgrzybiczo. Wspomaga też leczenie stanów zapalnych, ponadto obniża też poziom złego cholesterolu. Szałwia zmniejsza również stężenie glukozy we krwi, dlatego z dobroczynnych właściwości zioła chętnie korzystają osoby zmagające się z cukrzycą. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości szałwii sprawiają, że tak często poleca się ją jako naturalny środek na problemy z gardłem lub dziąsłami.
Szałwia na ból gardła w ciąży to bardzo częsty wybór, jeśli chodzi o naturalne sposoby leczenia. Zioło jest w stanie złagodzić ból oraz wspomaga leczenie stanów zapalnych, jednak czy szałwia w ciąży jest bezpieczna dla płodu? W jakiej formie i czy w ogóle można ją stosować?
Czy można pić szałwię w ciąży? Bezpieczna dawka
Szałwia w ciąży już od długiego czasu budzi sporo kontrowersji. Powodem są substancje aktywne zawarte w jej liściach, a właściwie jedna z nich, czyli tujon. W dużych ilościach może on działać toksycznie. Właśnie dlatego nie zaleca się regularnego spożywania szałwii oraz picia jej nadmiernych ilości. Kobiety ciężarne nie powinny sięgać po szałwię, badania wskazują, że nie jest ona bezpieczna dla ciąży. Potencjalne korzyści płynące ze stosowania tego zioła nie są warte ryzyka z nim związanego. Szałwia hiszpańska w ciąży oraz inne jej gatunki nie są dozwolone do spożywania, jednak nadal można korzystać między innymi z maści oraz z wszelkich innych sposobów zewnętrznego stosowania.
Czy istnieje bezpieczna dawka, jeśli chodzi o szałwię w stanie odmiennym? Lekarze nie zalecają spożywania tego zioła, znajduje się ono na liście produktów zakazanych w ciąży. Wypicie jednej filiżanki słabego naparu nie powinno jednak w żaden sposób zaszkodzić matce ani dziecku. Nie należy jednak pić szałwii systematycznie.
Szałwii nie powinny spożywać również matki karmiące, którym zależy na tym, by nadal przystawiać dziecko do piersi. Stosowanie tego zioła może spowodować zatrzymanie laktacji, niektóre kobiety korzystają z niego właśnie w tym celu, kiedy planują zakończyć naturalne karmienie.
Szałwia na dziąsła i gardło w ciąży – czy jest dozwolona?
Szałwię bardzo często stosuje się w celu zwalczenia chorób gardła, popularne jest również korzystanie z szałwii do uśmierzania bólu dziąseł. Czy ciężarne mogą w takich wyjątkowych sytuacjach sięgnąć po napar z tego zioła?
Szałwia na dziąsła w ciąży może być bardzo skuteczna, jednak nie powinno się jej pić ze względu na ryzyko wystąpienia niebezpiecznych dla płodu skutków ubocznych. Nie oznacza to jednak, że nie można sobie pomóc przy dolegliwościach bólowych ze strony gardła i dziąseł, korzystając z naparu. Nadal pozostaje płukanie gardła szałwią w ciąży bez połykania jej. Niewielkie ilości naparu, które przy okazji płukania mogą przedostać się do przełyku, nie powinny przynieść większych skutków ubocznych.
Szałwia na ból zęba w ciąży
Szałwię często stosuje się również przy bólach zębów. W ciąży można korzystać z tego sposobu, płucząc jamę ustną wystudzonym naparem z szałwii. Płynu oczywiście nie należy połykać. Warto też pamiętać, że wszelkie domowe sposoby na uśmierzenie bólu zęba nie powinny być stosowane przez dłuższy czas. Jeśli ból nie ustaje lub ustaje na chwilę, by po kilku dniach wrócić, należy skonsultować się ze specjalistą. Nieleczone zęby mogą prowadzić do wielu poważniejszych problemów ze zdrowiem.
Inhalacje z szałwii w ciąży
Inhalowanie szałwią jest bardzo pomocne przy chorobach i stanach zapalnych gardła i zatok. Czy szałwia w ciąży stosowana w ten sposób jest jednak bezpieczna dla płodu? Przyszłe mamy mogą korzystać z inhalacji szałwią lekarską. Niedozwolone jest jedynie picie naparu lub herbaty z tego zioła.
Szałwia może doprowadzić do poronienia! Ile trzeba jej wypić?
Jeden z powodów, dla których szałwia w ciąży jest zakazana to ryzyko poronienia. Nie jest ono zbyt wielkie, nie wiadomo też, jaka ilość naparu rzeczywiście wywołuje poronienie, jednak dla bezpieczeństwa najlepiej na czas ciąży zrezygnować z systematycznego picia szałwii w dużych ilościach.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!