Czy opalanie w ciąży może być niebezpieczne?

opalanie w ciazy

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, który wiąże się z rewolucyjnymi zmianami w jej ciele. Każda przyszła mama chce zrobić wszystko, by jej dziecko urodziło się zdrowe. Jednocześnie jednak rezygnacja z dotychczasowego trybu życia bywa trudna. Szczególnie w wakacje. Wiele pań obawia się, że w odmiennym stanie nie będą mogły cieszyć się urokami lata w tym z kąpieli słonecznych. Czy rzeczywiście? Czy opalanie w ciąży może być niebezpieczne? Przekonajmy się.

Korzystanie z dobroczynnego wpływu promieni słonecznych, jakim jest np. naturalne wytwarzanie witaminy D w organizmie jest jednocześnie bardzo ryzykowne, również w czasie, w którym nie jesteśmy w ciąży. Pamiętajmy, że skóra narażona na działanie promieniowania słonecznego może zostać poparzona, promienie UVA i UVB przyczyniają się do rozwoju nowotworów skóry oraz przyspieszają procesy jej starzenia. Na szczęście, opalając się odpowiedzialnie i stosując krem do opalania możemy czuć się bezpiecznie. Czy tak samo wygląda to w przypadku kobiet w ciąży? Nie do końca. Na szczęście, nie oznacza to jednak, że panie spodziewające się dziecka muszą całkowicie zrezygnować z opalania.

Czy opalanie w ciąży jest zabronione?

To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet oczekujących narodzin dziecka. Nie ma w tym nic dziwnego. Wciąż nie brakuje bowiem lekarzy, którzy kategorycznie odmawiają kobietom w ciąży możliwości korzystania z kąpieli słonecznych. Czy słusznie? Pod pewnymi względami rzeczywiście, warto zachować ostrożność, ponieważ skóra kobiet w ciąży, w wyniku zmian hormonalnych bywa znacznie bardziej wrażliwa, a co za tym idzie również skłonniejsza do podrażnień i poparzeń. Częstym problemem są również przebarwienia, które pojawiają się na skórze z tych samych przyczyn. Warto jednak mieć świadomość, że zmiany takie nie pojawiają się zawsze a stosując odpowiednie kosmetyki możemy uniknąć ryzyka ich występowania.

Przeczytaj również  Powiększanie ust w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można to bezpiecznie robić?

Pierwszy trymestr – dlaczego warto unikać słońca

Jedynym okresem w czasie ciąży, podczas którego kobieta zdecydowanie powinna unikać opalania jest pierwszy trymestr ciąży. Dlaczego jest to tak ważne? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Wpływ promieniowania słonecznego sprawia bowiem, że organizm ciężarnej kobiety znacznie trudniej przyswaja kwas foliowy, który na tym etapie ciąży odgrywa niezwykle ważną rolę. Przypomnijmy, że jest on odpowiedzialny za prawidłowy rozwój układu nerwowego rozwijającego się dziecka. Czy jednak oznacza to, że kobieta musi czuć się nieatrakcyjnie? Na szczęście, w obecnych czasach mamy do wyboru różnorodne samoopalacze, dzięki którym skóra nadal może wyglądać na muśniętą słońcem.

Zasady opalania się w ciąży – o czym warto pamiętać?

Po ukończeniu pierwszego trymestru przyszła mama bez problemu może korzystać z przyjemności jaką jest opalanie się. Warto jednak pamiętać o kilku niezwykle ważnych zasadach. Poza oczywistościami takimi jak stosowanie kremu do opalania z wysokim filtrem UV koniecznie warto zadbać o to, by unikać godzin, kiedy słońce operuje najmocniej czyli godzin od 11.00 do 16.00. To jednak nie wszystko. Opalanie nie powinno być zbyt długie – zaczynamy od maksymalnie kilkunastu minut, ponieważ przyszła mama musi unikać przegrzania. Niezwykle ważna jest również ochrona głowy przed słońcem, ponieważ kobiety w ciąży znacznie częściej ulegają udarom cieplnym oraz stałe uzupełnianie wody. Najlepiej pić ją jak najczęściej małymi łykami.

Krem do opalania – jaki wybrać w ciąży?

Nie da się ukryć, że dobry krem do opalania w przypadku kobiet w ciąży odgrywa kluczowe znaczenie i jest niezbędny. W tym czasie warto stawiać na najwyższej jakości produkty stworzone przez czołowych producentów na rynku. Kolejną kwestią o którą warto zadbać jest wysoki filtr UV. Rozwiązanie jest proste – im wyższy filtr SPF tym większe bezpieczeństwo mamy. Panie, które posiadają jasną karnację powinny korzystać z filtrów o współczynniku minimum 35. Ciężarne, których naturalna karnacja jest ciemniejsza mogą zdecydować się na olejek do opalania o SPF 15 i wyższym. Niezwykle ważne jest również odpowiednie aplikowanie olejku lub kremu. Wykonujemy je na pół godziny przed plażowaniem a następnie regularnie powtarzamy, obowiązkowo po każdej kąpieli w jeziorze lub morzu – nawet jeśli kosmetyk określany jest jako wodoodporny.

Przeczytaj również  Biała herbata w ciąży - czy można ją bezpiecznie pić?

Podsumowując, kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z przyjemności, jaką dają kąpiele słoneczne. Warto jednak pamiętać, że jest to szczególny czas, w trakcie którego kobieta przechodzi przez wiele zmian hormonalnych, dlatego zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie opalania się w ciąży jest konieczne.