Banany w ciąży i podczas karmienia piersią – czy można jeść?

kobieta w ciazy je banana

Czy można jeść banany w ciąży? To pytanie może dla wielu osób wydawać się dziwne, w końcu banany powszechnie uważane są za jedne z najzdrowszych owoców na świecie. Kobiety ciężarne otoczone zewsząd zakazami, nakazami, przestrogami i dobrymi radami mają zazwyczaj tak duży mętlik w głowie, że zaczynają zasiewać w sobie wątpliwości nawet wobec przyjaznych dotąd bananów. Jak więc wygląda rzeczywistość? Czy i dlaczego wolno jeść banany w ciąży?

Czy można jeść banany w ciąży?

Kobiety, które planują ciążę lub są na wczesnym jej etapie i zastanawiają się, czy jeść banany w ciąży, mogą rozwiać swoje wątpliwości. Według niemal każdego lekarza, czy specjalisty od dietetyki można, a nawet trzeba! Banany powinny znaleźć się w menu ciężarnej z wielu powodów. Przede wszystkim dlatego, że przyszła mama musi dbać o siebie najlepiej, jak potrafi, a tym, o co należy zadbać najbardziej jest właściwa dieta. To witaminy, minerały, pierwiastki mikro i makro elementy odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie organizmu matki oraz właściwy rozwój dziecka. Wszystkie wartościowe składniki odżywcze znaleźć można jednak w żywności nieprzetworzonej. Warzywa, owoce, mięso z dobrego źródła, ziarna i pestki, orzechy to wszystko ma stanowić podstawę odpowiedniej diety. W codziennym menu ciężarnej powinny się znaleźć również banany. Powodów, dla których warto sięgnąć po banan w ciąży, jest wiele!

Wartości odżywcze banana – co jest istotne dla ciężarnych?

Banan w ciąży jedzony regularnie może naprawdę wesprzeć organizm i wspomóc jego zapotrzebowanie na witaminy i minerały oraz inne potrzebne mu substancje. Te smaczne, egzotyczne owoce są prawdziwą skarbnicą witamin. Charakteryzują się ponadto dużą gęstością odżywczą, dzięki czemu jeden banan jest w stanie zaspokoić głód. Słodki smak banana ułatwia z kolei powstrzymanie się przed niezdrowymi słodyczami z marketów. Jakie wartości odżywcze mają banany i które z nich są szczególnie ważne dla przyszłej mamy?

  • Witaminy A, C, K, E oraz witaminy z grupy B spowalniają procesy starzenia, podnoszą poziom odporności, sprzyjają funkcjonowanie organizmu niemal w każdym zakresie. Witamina B6 obecna w bananie poprawia wchłanialność magnezu.
  • Magnez – łagodzi problemy ze snem oraz nadmierne zmęczenie, redukuje napięcia stresowe.
  • Potas – zmniejsza ilość wydalanego z moczem wapnia, dzięki czemu ułatwia utrzymanie w dobrym zdrowiu układu kostnego.
  • Żelazo – zmniejsza ryzyko wystąpienia anemii oraz pomaga się jej pozbyć, gdy problem już zaistniał.
  • Karotenoidy – redukują ryzyko pojawienia się chorób przewlekłych nie tylko u ciężarnych.
  • Tryptofan sprzyja wydzielaniu seratoniny zwanej powszechnie hormonem szczęścia. Dzięki temu banany mają dobry wpływ także na samopoczucie.
Przeczytaj również  Biustonosz w ciąży - jak wybrać odpowiedni rozmiar i model stanika?

Ciężarne powinny wprowadzić do swojego menu banany również z innych względów. Owoce te pomagają uporać się z problemem zgagi, która bardzo często dokucza ciężarnym. Banany neutralizują kwasy żołądkowe, co nie tylko redukuje zgagę, ale też chroni żołądek przed pojawieniem się wrzodów. Dlaczego jeszcze warto częściej sięgać po banan w ciąży?

Anemia ciążowa – czy banany mogą pomóc?

Anemia to dosyć częsta przypadłość, która dopada kobiety w ciąży. Zapotrzebowanie na krew na tym etapie życia wzrasta, ponieważ jest ona potrzebna do rozwoju płodu. Jak się wspierać w tym szczególnym okresie, by oddalić od siebie wizję ciążowej anemii? Przede wszystkim warto sięgać po żywność, zapewniającą wzrost hemoglobiny, a do takiej należą banany w ciąży. Wszystko ze względu na ich wysoki poziom żelaza. Czy banany są jednak dozwolone dla każdej przyszłej mamy?

kobieta w ciazy z bananem

Jedzenie bananów w ciąży – czy to na pewno zdrowe?

Jak powszechnie wiadomo, żywność idealna nie istnieje. Niemal każdy, nawet najzdrowszy produkt w pewnych sytuacjach nie jest wskazany. Kiedy banany w ciąży przyniosą więcej szkody niż pożytku? Bardzo oczywistym powodem jest uczulenie. Wiadomo, że nie minie ono wraz z ciążą, więc nie warto ryzykować wystąpieniem uciążliwych objawów ze strony organizmu. Kiedy jeszcze banan w ciąży będzie kiepskim pomysłem? Kolejną z sytuacji, podczas których należy powstrzymać się przed jedzeniem bananów, jest cukrzyca ciążowa. Warto wiedzieć, że banany mają dosyć wysoki indeks glikemiczny, dlatego podczas cukrzycy należy zamienić je na inne, mniej słodkie owoce. Uczulenie lub cukrzyca ciążowa to jedyne powody, dla których należy odpuścić sobie jedzenie bananów w ciąży.

Banany na mdłości w ciąży – czy to działa?

Starym sposobem, przekazywanym z pokolenia na pokolenie są banany na mdłości w ciąży. Czy sposób ten działa i czy smaczny, słodki owoc może zapobiec porannej wizycie w toalecie, w celu opróżnienia żołądka? Istotnie, banany mogą zredukować nudności dokuczające ciężarnym w pierwszym trymestrze ciąży. Owoce zawierają bowiem witaminę B6 obecną w wielu lekach przeciwwymiotnych. Oprócz mdłości banany pomagają zwalczyć również wiele innych problemów, z jakimi zmagają się ciężarne kobiety, między innymi zaparcia i wzdęcia. Banany wykazują właściwości regulujące prace jelit, dzięki sporej zawartości błonnika.

Przeczytaj również  Piwo i wino bezalkoholowe w ciąży - czy można je pić?

Banany a karmienie piersią – czy można je jeść?

Nie ulega wątpliwości, że banany w ciąży są bardzo zdrowe, oprócz dwóch wspomnianych wyjątków, takich jak uczulenie, czy cukrzyca ciążowa. Jak jednak wygląda sytuacja podczas karmienia piersią? Wszystkie spożywane przez mamę karmiącą produkty przenikają do organizmu malucha. Karmienie jest czasem, w którym w dalszym ciągu należy powstrzymać się od używek oraz wszelkiej innej żywności, jaka mogłaby spowodować dolegliwości u malucha. Banany jednak znajdują się grupie dozwolonych i bezpiecznych produktów. Zawarte w nich substancje odżywcze mają dobry wpływ na mamę i dziecko. Kiedy należy się wstrzymać ze zjadaniem tych owoców? Mama karmiąca powinna zaniepokoić się każdym niepokojącym objawem, wskazującym na to, że maluchowi nie służy coś z jej diety. Luźne stolce, zmiany skórne na ciele dziecka, mogą być symptomami oznaczającymi, że niemowlak źle reaguje na, jakiś z elementów diety mamy. Należy wówczas odstawić wszystko, co było zjadane w nadmiarze i w dalszym ciągu obserwować malucha, jeśli objawy nie miną, najlepiej skonsultować je z lekarzem.

Kiedy należy ograniczyć banany podczas karmienia piersią?

Niemal każdej kobiecie zależy na szybkim powrocie do wagi sprzed ciąży. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i postawić na wprowadzenie lekkiego deficytu kalorycznego. Banany uważane są za owoce wysokokaloryczne, dlatego należy ograniczyć ich zjadanie do jednej sztuki dziennie.

Banany w ciąży a płeć dziecka – jakie to ma znaczenie?

Nie można w żaden sposób wpłynąć na płeć dziecka poprzez to, co jemy. Tego zdania są zarówno położne, jak i inne osoby związane ze środowiskiem medycznym. Co jednak z pogłoską, dotyczącą tego, że ciążowe zachcianki prognozują chłopca lub dziewczynkę, w zależności od tego, czy mamy chęć na słodkie, czy kwaśne? Nie jest to również żadnym dowodem na to, jakiej płci jest maluch. Plotki o zachciankach ciążowych wskazujących na daną płeć można spokojnie włożyć między bajki.