Clotrimazolum w ciąży – czy jest bezpieczny w ciąży?

ciezarna kobieta w dresach

Kobiety ciężarne często zmagają się z wieloma dolegliwościami. Zazwyczaj są one ściśle związane ze zmianami, jakie zachodzą w ich ciele. Mdłości miejscowe bóle, opuchnięte nogi to jednak nie wszystko. Przyszłe mamy są bardzo narażone na infekcje intymne. Jednym z najskuteczniejszych leków na infekcje grzybicze, jest Clotrimazolum. Przed sięgnięciem po lek warto jednak zastanowić się, czy na pewno bezpiecznie jest stosować go w stanie odmiennym? Ciąża jest przeciwwskazaniem do stosowania bardzo wielu leków. Czy Clotrimazolum w ciąży niesie ze sobą jakiekolwiek zagrożenia, dla rozwijającego się płodu?

Clotrimazolum w ciąży – czy jest bezpieczny dla ciężarnej?

Infekcje grzybicze wywołują duży dyskomfort oraz dolegliwości bólowe. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o rozwoju infekcji, należy podjąć natychmiastowe działania. Niestety w ciąży nie jest to takie proste, przyszłe mamy mają ograniczony wybór metod zwalczania zmian chorobowych w obrębie miejsc intymnych. Clotrimazolum jest popularnym lekiem ze względu na bardzo wysoką skuteczność. Środek dostępny jest w różnych postaciach, popularne są zarówno maści, kremy, płyny, jak i globulki. To czy środek jest dostępny bez recepty, zależy od tego jak wysokie jest stężenie substancji czynnych. Niestety stosowanie Clotrimazolum w ciąży nie jest wskazane. Nie należy sięgać po lek szczególnie na samym początku ciąży. W kolejnym z przeciwwskazań jest karmienie piersią, gdyż substancje czynne z leku, które odpowiadają za wysoką skuteczność, przedostają się do pokarmu. Mogą się zdarzyć sytuacje, kiedy lekarz zaleci zastosowanie Clotrimazolum, dzieje się tak wtedy, kiedy korzyści z zastosowania leku przewyższają ewentualne ryzyko. W żadnym wypadku nie należy jednak sięgać po ten lek na własną rękę, nawet gdy znajdziemy środek dostępny bez recepty. Tego typu preparaty w ciąży zawsze powinny być stosowane pod kontrolą lekarza.

Przeczytaj również  Cebula w ciąży i podczas karmienia piersią - czy można ją jeść?

Clotrimazolum

Clotrimazolum w ciąży – kiedy się go stosuje?

Niezależnie od tego czy chodzi o globulki, czy o maść Clitromazolum w ciąży, stosowanie jest uzależnione od decyzji lekarza prowadzącego ciążę. Zdarzyć się może, że lek będzie dostępny bez recepty, gdy stężenie substancji aktywnych jest w nim o wiele niższe, jednak nadal nie powinno się samodzielnie podejmować decyzji o stosowaniu. Clotrimazolum globulki w ciąży lub maść są potrzebne, w przypadku zaawansowanych infekcji grzybiczych. Jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony organizmu nie wolno lekceważyć, gdyż nieleczona grzybica niesie ze sobą wiele groźnych powikłań. Nie każdy wie, że grzybica może przenieść się na narządy wewnętrzne i spowodować w ten sposób rozwój bardzo groźnych chorób. Zakażeniu mogą ulec także jajowody oraz kanał szyjki macicy, w tym przypadku leczenie będzie o wiele bardziej skomplikowane. W sytuacji gdy drożdżaki zaatakują przydatki, może to doprowadzić do bezpłodności. Właśnie z tego powodu wszelkie objawy, które świadczą o rozwoju infekcji grzybiczej, są powodem do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Grzybicę łatwo jest rozpoznać, daje ona bardzo czytelne objawy, takie jak świąt oraz podrażnienie, obrzęk, zaczerwienienie, pieczenie w trakcie korzystania z toalety lub przy stosunku. Czasami może pojawiać się duży dyskomfort podczas podmywania się i kąpieli. Najbardziej charakterystycznym objawem infekcji grzybiczej jest wydzielina przypominająca twaróg. To właśnie te objawy świadczą o konieczności zastosowania odpowiednich leków, takich jak Clotrimazolum. W przypadku kobiet ciężarnych zalecane są jednak inne metody leczenia, gdyż Clotrimazolum może być niebezpieczne dla ciąży.

Clotrimazolum a trymestr ciąży

Każdy trymestr ciąży, to inne dolegliwości ze strony organizmu. Infekcja grzybicza może jednak dopaść przyszłą mamę na każdym etapie. Czy stosowanie Clotrimazolum w ciąży jest w jakiś sposób zależne od trymestru?

  • Clotrimazolum w ciąży-pierwszy trymestr- stosowanie leku w każdej postaci jest odradzane przez ekspertów. Jedynym wyjątkiem, kiedy dopuszcza się stosowanie clotrimazolum na początku ciąży, jest decyzja lekarza. Każdy przypadek jest inny i w niektórych sytuacjach skorzystanie z leku jest konieczne.
  • Clotrimazolum w ciąży – drugi trymestr-zalecanesą inne metody leczenia infekcji grzybiczych, jednak klotrimazolum w wybranej postaci może być stosowany, jeśli taką decyzję podejmie lekarz prowadzący ciążę.
  • Clotrimazolum w ciąży – trzeci trymestr – lek nadal może nie iść za sobą niekorzystne dla ciąży skutki, jednak zastosowanie jest możliwe pod kontrolą lekarza, jeżeli uzna on że korzyści przewyższają potencjalne zagrożenia
Przeczytaj również  Dieta w ciąży - jak się poprawnie odżywiać? 8 podstawowych zasad

ciezarna kobieta w rozowej koszulce

Niepożądane działanie Clotrimazolum

Jak niemal każdy lek, tak i Clotrimazolum w czasie ciąży może nieść ze sobą niepożądane działania. Zazwyczaj są to objawy skórne takie jak łuszczący się naskórek zwiększone pieczenie pojawienie się pokrzywki oraz intensywnego zaczerwienienia, czasami także obrzęk obszaru ciała, na który miejscowo zastosowano lek. Żadnego z objawów nie wolno lekceważyć, konieczna jest konsultacja ze specjalistą.

Jak zapobiegać grzybicy pochwy?

Z racji tego, że ciężarne, mają ograniczony wybór, jeśli chodzi o leki, maści i globulki na infekcje grzybicze miejsc intymnych, najlepiej im zapobiegać. Profilaktyka jeśli chodzi o infekcje intymne, to przede wszystkim higiena, jednak nie powinna być ona przesadna. Nie zalecane jest korzystanie ze środków myjących, zawierających silne detergenty, również zwykłe mydło może zaburzać, naturalne pH. Wszelkie środki myjące powinny być bezzapachowe, było uniknąć podrażnień. Dobrze jest sięgać po kosmetyki apteczne, z dobrym i łagodnym składem. Kategorycznie odradzane są również irygacje, czyli płukanie pochwy od środka, takie praktyki wykonywane samodzielnie, wypłukują dobre bakterie, jałowe środowisko jest bardziej narażone na infekcje. Miejsca intymne myć należy dwa razy dziennie przy pomocy zalecanych do tego środków, nie należy stosować myjek lub gąbek, gdyż są one siedliskiem bakterii, podmywać należy się dłonią. Do wycierania trzeba zawsze używać suchego ręcznika i często go zmieniać.

Źródła:

https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/clotrimazolum-a-ciaza-czy-mozna-stosowac-lek