Ciąża jest niezwykłym czasem w życiu kobiety, jest to jednak również okres, podczas którego powinna ona zachować szczególną dbałość o siebie oraz swoje zdrowie. Nie da się jednak ukryć, że nawet najbardziej zaangażowana przyszła mama nie jest w stanie uniknąć pewnych zagrożeń i nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym z nich jest upadek w czasie ciąży. Takie niefortunne zdarzenie często bywa dla kobiety przyczyną ogromnego niepokoju o zdrowie rozwijającego się dziecka. Czy słusznie? Czy upadek w trakcie ciąży jest sytuacją, która zawsze wymaga pomocy lekarskiej? Z czym może się wiązać? Poznajmy odpowiedzi na te pytania.
Czy upadek w ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka?
Upadek w ciąży to bardzo stresujące doświadczenie zarówno dla ciężarnej kobiety, jak i dla bliskich jej osób, które martwią się o zdrowie jej oraz nienarodzonego dziecka. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ upadek w ciąży może stanowić zagrożenie dla dziecka. Warto jednak mieć świadomość, że nie dzieje się tak w każdym wypadku, i nie zawsze musi oznaczać to negatywne konsekwencje dla płodu. Niemniej jednak, sytuacji takich nie należy bagatelizować. Upadek w trakcie ciąży może, niestety, stanowić potencjalne zagrożenie dla dziecka. Wśród negatywnych konsekwencji, które mogą być wywołane takim zdarzeniem wymienić możemy:
- poronienie,
- wywołanie skurczów macicy i przedwczesny poród,
- rozwarstwienie lub odklejenie się łożyska,
- powstanie krwiaków wewnątrz macicy.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że zagrożenie dla dziecka rośnie w miarę rozwoju ciąży. W pierwszym trymestrze większość upadków nie kończy się w sposób szkodzący dziecku a jedyną negatywną konsekwencją jaką odczuwa kobieta są siniaki i dolegliwości bólowe. Z czasem jednak, gdy dziecko się rozwija, ściany powiększającej się macicy stają się coraz cieńsze. Zmniejsza się także ilość płynu owodniowego, który działa amortyzująco na wszystkie siły działające na dziecko. Dlatego też im ciąża bardziej zaawansowana tym bardziej warto dbać o wygodne i solidne obuwie oraz unikać ryzykownych zachowań i aktywności.
Lekki upadek to jeszcze nie zagrożenie, ale ze schodów już tak!
Mówiąc o zagrożeniach jakie niesie za sobą niefortunny upadek ciężarnej kobiety nie sposób nie zauważyć, że upadek może mieć różne oblicza. Przykładowo upadek w ciąży na pupę jest zdarzeniem nieprzyjemnym, które jednak najczęściej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Podobnie upadek w ciąży na kolana. Niestety, czasem zdarza się tak, że kobieta w ciąży nie jest w stanie odpowiednio zamortyzować skutków upadku lub jest on zdarzeniem niebezpiecznym. Przykładowo, upadek ze schodów w ciąży wiąże się z tym, że ciało kobiety uderza o stopnie kilku lub nawet kilkunastokrotnie co powoduje obrażenia w różnych miejscach.
Również upadek na brzuch w ciąży jest obarczony ogromnym ryzykiem, ponieważ siła nacisku z nim związana kumuluje się właśnie na macicy i rozwijającym w niej dziecku. W takiej sytuacji nie warto zwlekać, nawet jeśli przyszła mama na pierwszy rzut oka czuje się dobrze. Wizyta lekarska oraz diagnostyka obrazowa w postaci np. badania USG pozwoli upewnić się, że nie doszło do żadnych urazów, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu rozwijającego się dziecka.
Im bardziej zaawansowana ciąża, tym groźniejszy może być upadek
Jak wspominaliśmy niebezpieczeństwo związane z upadkiem w ciąży wynika nie tylko z tego, jak wyglądało zdarzenie, ale również od czasu trwania ciąży. Choć poronienia zdarzają się najczęściej w pierwszym trymestrze nie są one najczęściej związane z niefortunnym upadkiem. W początkowych miesiącach ciąży macica jest grubym, bardzo silnym mięśniem o rozpulchnionej błonie śluzowej. W skutek tego jest w stanie skutecznie zamortyzować wstrząs związany z upadkiem i chronić zarodek. Również w drugim trymestrze dziecko jest skutecznie chronione przez grube ściany macicy, dużą ilość płynu owodniowego oraz zamkniętą szyjkę macicy.
Trzeci trymestr jest jednak czasem, kiedy ściany macicy stają się coraz cieńsze ze względu na to, że znacznie powiększa ona swoje wymiary. Rosnące dziecko sprawia, że również płynu owodniowego jest mniej. Co więcej, w tym czasie skraca się także szyjka macicy. Wszystko to sprawia, że to właśnie upadek w trzecim trymestrze stwarza największe zagrożenie przedwczesnego porodu, odklejenia się łożyska lub krwotoku.
Poczułaś się źle po upadku? Koniecznie jedź do lekarza!
Mówiąc o upadkach w czasie ciąży musimy zaznaczyć, że każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego też ciężarna po takim zdarzeniu powinna szczególnie uważnie przyjrzeć się swojemu samopoczuciu oraz dolegliwościom, które odczuwa. Niektóre z objawów powinny bowiem skłonić ją do jak najszybszego skorzystania z pomocy lekarskiej. Wśród dolegliwości, których nie należy lekceważyć wymienić możemy:
- bóle i zawroty głowy,
- ból lub tkliwość brzucha,
- krwawienia i plamienia z dróg rodnych,
- odczuwalne skurcze,
- gorączka,
- twardnienie macicy,
- omdlenia,
- nudności i wymioty.
Lekarz będzie w stanie ocenić stan zdrowia ciężarnej, zlecić ewentualne badania dodatkowe i dostosować plan opieki prenatalnej w zależności od zaistniałej sytuacji. Dlatego też, jeśli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości związane z upadkiem, lepiej dmuchać na zimne.
Możliwe konsekwencje upadku dla ciężarnej
Upadek w ciąży to sytuacja, która może mieć negatywne konsekwencje nie tylko dla rozwijającego się dziecka, ale również dla ciężarnej o czym często się nie mówi. Incydent ten może prowadzić do urazów fizycznych, takich jak stłuczenia, skręcenia czy nawet złamania, co może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie kobiety w ciąży. Nie bez znaczenia jest również wpływ takiego zdarzenia na psychikę kobiety. Bardzo wiele przyszłych mam, które doświadczyły upadku odczuwa głęboki smutek oraz strach o zdrowie swojego dziecka. Negatywne emocje można opanować kontrolując swój stan zdrowia oraz korzystając z pomocy psychologicznej.
Podsumowując, upadek w ciąży to zdarzenie losowe, któremu nie sposób zapobiec. Jednocześnie jednak nie oznacza, że coś złego stanie się rozwijającemu dziecku. Niemniej jednak, nie należy lekceważyć jego potencjalnych negatywnych konsekwencji. Jeśli przyszła mama lub jej bliscy mają jakiekolwiek obawy czy wątpliwości warto skorzystać z porady specjalisty by wyeliminować ewentualne zagrożenia i powikłania.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!