Prawidłowa waga w ciąży – ile powinnaś przytyć? Tabela wagi ciężarnej

kobieta w ciazy w bialej sukience

Ciąża jest nieodłącznie związana z tyciem. Większość kilogramów to jednak ciężar maluszka oraz wód płodowych. Niestety wśród przyszłych mam wciąż panuje mylne przekonanie, że w stanie odmiennym zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta dwukrotnie. W momencie, kiedy kobieta faktycznie zacznie jeść za dwoje, może przytyć o wiele więcej niż powinna. Bardzo ważne jest, by w ciąży uważać na to, co się je, ponieważ dieta ma znaczenie nie tylko jeśli chodzi o tycie w ciąży. To ile jemy oraz co jemy, ma wpływ również na rozwój maluszka, nadmierny przyrost masy ciała w ciąży może negatywnie wpływać na przebieg porodu. Na jaki przyrost wagi powinna przygotować się przyszła mama?

Od czego zależy waga ciężarnej?

Ogólny przyrost wagi w ciąży składa się z wielu pomniejszych przyrostów w obrębie różnych rejonów ciała. Tycie w ciąży nie jest związane wyłącznie z masą dziecka. Co jeszcze zmienia się w ciele kobiety ciężarnej i od czego zależy przyrost wagi w ciąży?

Ciężar cała dziecka2,7 – 3,5 kg
Ciężar łożyskaOkoło 1 kg
Powiększająca się macicaOkoło 1,5 kg
Ciężar piersiOkoło 2 kg
Krew i wody płodowe1,5 – 2 kg
Przyrost tkanki tłuszczowej2-4 kg

Dane dotyczące określonych przyrostów wagi są bardzo ogólne. Każda ciało inaczej zmienia się podczas ciąży, niektóre kobiety mogą nabrać więcej tkanki tłuszczowej, waga różni się również w zależności od masy ciała maluszka.

kobieta w ciazy w staniku sportowym

Waga w ciąży – ile się tyje?

Tycie w ciąży może wyglądać różnie, jednak zazwyczaj kobiety o bardzo drobnej budowie przybierają na wadze dużo więcej niż panie o krąglejszych sylwetkach. Warto wiedzieć, że przyrost wagi w ciąży powinien odbywać się stopniowo. Gwałtowne nabieranie kilogramów jest powodem do niepokoju i uważnego przyjrzenia się swojej diecie. Przybieranie na wadze w ciąży jest również związane z BMI przed ciążowym.

Przeczytaj również  Kucanie w ciąży - czy może zagrozić dziecku?
BMI kobiety przed zajściem w ciążęPrzyrost wagi kobiety ciężarnej
<18,5 niedowaga12 – 18 kg
18,5 – 24,9 waga prawidłowa11 – 16 kg
25,0 – 29,9 nadwaga7 – 12 kg
> 30 – otyłość5 – 9 kg

Zarówno nadwaga, jak i niedowaga w ciąży mogą stwarzać zagrożenie poronienia, przedwczesnego porodu, różnego rodzaju ciążowych dolegliwości oraz problemów podczas porodu siłami natury. Kontrolowanie swojej wagi jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa ciąży.

ciezarna kobieta w brazowej sukience

Prawidłowy przyrost wagi w ciąży – ile powinnaś przytyć?

Tycie w ciąży jest czymś oczywistym, nie każda kobieta wie, ile właściwie ma wynosić prawidłowy przyrost wagi w ciąży. Masa ciała powinna wzrastać wraz z kolejnym trymestrem. Zazwyczaj w pierwszych trzech miesiącach ciąży zmienia się niewiele, a stanu odmiennego nie widać po sylwetce. W drugim trymestrze brzuszek powinien się już odznaczać, co jest związane z przybieraniem na wadze. Kobiety bardzo drobne, których BMI wskazuje na niedowagę w ciąży, tyją zazwyczaj maksymalnie 18 kilogramów. Panie o prawidłowej sylwetce nie więcej niż 16. Najmniej tyją kobiety z wyraźną nawagą, zazwyczaj ich masa ciała wzrasta o około 10 kilogramów.

Waga a trymestr ciąży – ile powinnaś przytyć?

Przyrost masy ciała w ciąży powinien być stopniowy. Niepojące jest zarówno zbyt tycie, jak i brak przybierania na wadze, czy chudnięcie. Najmniej inwazyjny, jeśli chodzi o przybieranie na wadze, jest pierwszy trymestr. Na tak wczesnym etapie zmiany dokonujące się w organizmie nie są widoczne. W pierwszym trymestrze przyrost masy jest niewielki, może nawet dojść do utraty wagi ze względu na dolegliwości towarzyszące kobietom przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Mdłości, wymioty, brak apetytu często sprawiają, że zamiast tyć, sporo chudniemy. Wszystko powinno jednak zmienić się w drugim trymestrze. Na tym etapie brzuszek staje się coraz krąglejszy, przybywa również kilogramów. W trzecim trymestrze kobieta osiąga ostateczną wagę, na którą składa się masa ciała dziecka, waga piersi, wód płodowych, łożyska i powiększonej macicy. Jak dokładnie wygląda przybieranie na wadze w ciąży  poszczególnych trymestrach?

Przeczytaj również  Czego nie można jeść w ciąży? Największa lista zakazanych produktów

Waga w ciąży – 1 trymestr

Pierwszy trymestr jest decydujący, jeśli chodzi o utrzymanie ciąży. Na tym etapie dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety, jednak nie są to zmiany widoczne. Piersi zachowują swój pierwotny rozmiar, a brzuch się jeszcze nie odznacza, w związku z tym nie ma też zbyt dużego przyrostu wagi. W pierwszym trymestrze zazwyczaj tyje się od 0,5 do 2 kilogramów. Częstym zjawiskiem jest również chudnięcie na początku ciąży, związane z dolegliwościami typowymi dla stanu odmiennego. Jeśli spadek wagi w ciąży nie jest wyższy niż 2 kilogramy, to nie należy się niepokoić. W sytuacji, gdy mdłości i wymioty nie ustają, a waga ciągle spada, należy skonsultować się z lekarzem i znaleźć rozwiązanie tego problemu.

Waga w ciąży – 2 trymestr

To właśnie w drugim trymestrze dziecko zaczyna osiągać już spore rozmiary. Waga malucha pod koniec tego etapu ciąży sięga już nawet kilograma. W związku z tak znacznymi postępami następuje też powiększenie macicy oraz inne zmiany w organizmie, które mają dać dziecku odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. To właśnie w drugim trymestrze tycie w ciąży nabiera rozpędu. Przyszła mama powinna tyć około 0,5 kilograma tygodniowo, czyli przez cały drugi trymestr ciąży przybierze około 6 kilogramów.

Waga w ciąży – 3 trymestr

Trzeci trymestr to już powolny spacer w kierunku szczęśliwego rozwiązania. Poród jest coraz bliżej, a w organizmie dokonują się ostateczne zmiany, które mają na celu umożliwić dziecku osiągnięcie właściwej masy urodzeniowej. Ciało kobiety szykuje się również do porodu siłami natury. W trzecim trymestrze tyje się jednak na samym jego początku. Tuż przed porodem, kiedy dziecko jest całkowicie ukształtowane, powoli hamuje również przybieranie na wadze. W trzecim trymestrze kobiety tyją przeciętnie 4 – 6 kilogramów. Oczywiście nie jest to regułą, ponieważ wiele zależy między innymi od BMI przed ciążowego.

kobieta z brzuchem ciazowym

Nadwaga w ciąży – czym grozi?

Otyłość zagraża zdrowiu nie tylko w stanie odmiennym. Zbyt duża masa ciała jest przyczyną wielu dolegliwości oraz chorób. W ciąży nadwaga może być szczególnie niebezpieczna. Otyłość u ciężarnych zwiększa ryzyko pojawienia się nadciśnienia oraz cukrzycy ciążowej. Ponadto u kobiet z nadwagą często występują powikłania podczas porodu naturalnego. Rozwiązaniem w takim wypadku wydaje się cesarskie cięcie, tutaj z kolei otyłość powoduje wolniejszą regenerację i gojenie się rany po cięciu.

Przeczytaj również  Aloes w ciąży - czy można go pić? Może być groźny!

Jak zatrzymać przyrost wagi w ciąży?

Zbyt szybkie przybieranie na wadze w ciąży jest zazwyczaj wynikiem mniejszej aktywności fizycznej oraz spożywaniem nadmiaru kalorii. Przyrost wagi da się łatwo zatrzymać. Wystarczy wprowadzić trochę więcej ruchu, oczywiście takiego, który nie zagrozi w żaden sposób ciąży. Już pół godziny spaceru dziennie może spowolnić przybieranie na wadze, ponadto codzienne spacerowanie ma wiele innych zalet, jeśli chodzi o zdrowie. Na początku ciąży warto też wyliczyć zapotrzebowanie kaloryczne, dodać do niego wzrost związany z ciążą i starać się trzymać tej liczby. Unikać należy przejadania się oraz żywności, która jest źródłem wyłącznie pustych kalorii.

Niedowaga w ciąży – jakie są zagrożenia?

Spadek wagi w ciąży jest równie niepojący, co gwałtowne tycie. W pierwszym trymestrze nieznaczne schudnięcie jest akceptowalne, jednak jeśli w drugim trymestrze kobieta nadal nie przybiera na wadze, to wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu. Ponadto dzieci ciężarnych, które w ciąży zmagały się z niedowagą, zazwyczaj mają niską masę urodzeniową, co z kolei zwiększa umieralność okołoporodową.

szczupla kobieta w ciazy

Jak zwiększyć wagę w trakcie ciąży?

Najprostszym sposobem na zwiększenie wagi jest podniesienie kaloryczności posiłków. Ciężarna sięgnąć powinna po zdrowe bomby kaloryczne, takie jak masło orzechowe, suszone owoce, awokado, kokos, czy nawet banany. Podbicie kaloryczności posiłków sprawi, że utrata wagi w ciąży zostanie zatrzymana.

Kontrola wagi w ciąży – skonsultuj się z lekarzem

W sytuacji, gdy mimo starań nie jesteśmy w stanie zatrzymać nadmiernego przyrostu wagi, lub wręcz przeciwnie mamy do czynienia z niepokojącym chudnięciem, należy skonsultować się z lekarzem. Wszelkie niepokojące objawy, które mogłyby zagrozić zdrowiu dziecka, kobieta powinna zgłaszać lekarzowi, który prowadzi ciążę.