Herbata z kopru włoskiego ma delikatny smak, który niemal każdemu przypadnie do gustu. Między innymi dlatego podawana jest niemowlętom jako drugi napój po mleku. Koper włoski ceniony jest nie tylko ze względu na smak. Spożywanie tego zioła bardzo pozytywnie działa na zdrowie. U niemowląt i bardzo małych dzieci herbata z kopru włoskiego pomaga w zwalczaniu kolek i innych problemów z brzuszkiem. Czy koperek w ciąży również jest zdrowy?
Koper włoski w ciąży – właściwości
Koper włoski chętnie popijano już w starożytności. Z czasem odkrywano jego zalety, chętnie stosując go jako dodatek do wielu potraw. Lata korzystania z kopru włoskiego pokazały, że zioło to ma również inne, interesujące właściwości. Jakie efekty może przynieść regularne popijanie herbaty z kopru włoskiego?
- Lepsza pamięć i koncentracja, ogólna poprawa samopoczucia.
- Wzmocnienie układu odpornościowego, mniejsze ryzyko zachorowania na różnego typu infekcje i choroby sezonowe.
- Spowolnienie starzenia się organizmu dzięki antyoksydantom.
Takie efekty może przynieść jedynie regularne korzystanie z nasion kopru włoskiego. Koperek w ciąży można jednak stosować również doraźnie, na przykład podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Zioło ma działanie wykrztuśne, więc sprawdzi się szczególnie przy kaszlu mokrym i zalegającej w płucach wydzielinie.
Najbardziej znany jest jednak pozytywny wpływ kopru włoskiego na układ trawienny. W nasionach rośliny znajdują się liczne związki aktywne, dzięki którym koper włoski w ciąży jest w stanie złagodzić problemy z układem pokarmowym, takie jak gazy, wzdęcia czy biegunki. Napój z kopru pobudza wydzielanie enzymów trawiennych, przez co przyśpiesza procesy trawienia pokarmu, co może być pomocne, gdy zdarzy nam się za dużo zjeść. Fitoskładniki zawarte w nasionach pomagają również w oczyszczeniu jelit z nagromadzonych treści. Uznaje się również, że regularne popijanie herbaty z kopru przeciwdziała wrzodom żołądka oraz obniża poziom złego cholesterolu.
Koper włoski jest często kojarzony z długowiecznością. Nie bez przyczyny! Roślina ta wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Obecne w nasionach związki fenolowe należą do skutecznych przeciwutleniaczy, osłabiających działanie wolnych rodników. Z tego powodu systematyczne korzystanie z kopru włoskiego może znacznie spowolnić starzenie organizmu, dobrze wpłynąć na wygląd skóry i chronić przed chorobami przewlekłymi. Czy przy tych wszystkich właściwościach koper włoski w ciąży niesie ze sobą jakieś ryzyko? Przyszłe mamy powinny sięgać po herbatę z kopru, czy też na czas ciąży lepiej ją odstawić?
Czy można pić koper włoski w ciąży?
Koper włoski jest powszechnie uważany za jedno z najzdrowszych i najbardziej wartościowych ziół. Niestety ciąża jest stanem, w którym nawet zdrowe rzeczy mogą nie być wskazane. To co służy kobiecie, niekoniecznie jest bezpieczne dla płodu. Jak jest w przypadku kopru włoskiego? Można go pić, czy lepiej odstawić?
Koper włoski w ciąży spożywać można, jednak nie w dużych ilościach. Regularne popijanie herbatki należy odłożyć na czas po porodzie. Dlaczego odradza się codzienne popijanie kopru ciężarnym? Przy wszystkich swoich pozytywnych właściwościach, ma on również działanie estrogenne, co nie jest wskazane w ciąży. Dużo zależy także od trymestru ciąży, zdaniem lekarzy przyszła mama powinna sięgać po koper włoski tylko wtedy, gdy istnieje wyraźna potrzeba, czyli problemy ze strony układu pokarmowego.
Koper włoski w pierwszym trymestrze ciąży – czy można go pić?
Pierwszy trymestr jest etapem szczególnym. To właśnie wtedy ciąża, mimo że jeszcze niewidoczna potrafi wywoływać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zawroty głowy, wymioty, utrata apetytu i mdłości. W pierwszym trymestrze największe jest również ryzyko poronienia. Kobiety powinny unikać wówczas wszelkich czynników, mogących przyczynić się do skurczów macicy.
Koper włoski może zwiększać ryzyko pojawienia się skurczów i poronienia, dlatego lepiej w pierwszym trymestrze go unikać. Oczywiście nie oznacza to, że jedna filiżanka kopru wypita od czasu do czasu powinna wywoływać stres i wyrzuty u przyszłej mamy. Zrezygnować należy jedynie z regularnego popijania kopru w tym okresie.
Czy koper włoski jest bezpieczny w kolejnych trymestrach?
Po pierwszym trymestrze koper włoski w ciąży jest dozwolony. Nadal jednak nie zaleca się spożywania go w dużych ilościach. Eksperci nakazują umiar, ponieważ nie jest do końca znana zależność pomiędzy regularnym piciem kopru włoskiego w czasie ciąży a przedwczesnym porodem. Herbatę z kopru ciężarne powinny spożywać tylko wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, czyli podczas niestrawności, wzdęć lub innych problemów z układem pokarmowym.
Ryzyko związane z piciem kopru włoskiego w ciąży
Ryzyko związane z piciem kopru włoskiego podczas ciąży jest niewielkie, mimo to zalecana jest jednak ostrożność. Uważać trzeba szczególnie podczas pierwszego trymestru, to wtedy zagrożenie poronieniem jest największe. Ograniczenie kopru włoskiego podczas ciąży ma służyć zmniejszeniu ryzyka poronienia i przedwczesnego porodu. Po koper włoski w ciąży nie powinny sięgać też kobiety, które zaobserwowały u siebie reakcje alergiczne po spożyciu kopru pod różnymi postaciami.
Herbatka z kopru włoskiego – czy jest bezpieczna dla ciąży?
Nasiona kopru włoskiego są najczęściej spożywane pod postacią herbaty. Tego rodzaju herbatka nie jest zabroniona dla ciężarnych, specjaliści zalecają jednak zachowanie umiaru. Tak jak w przypadku innych form kopru włoskiego, tak i herbata powinna być pita tylko wtedy, gdy istnieje taka potrzeba, czyli przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. W ciąży nie zaleca się regularnego picia herbaty z kopru włoskiego. Nie wiadomo jak wysoce realne jest zagrożenie utratą ciąży lub przedwczesnym porodem, dlatego najlepiej zachować ostrożność, odstawiające regularne picie herbaty z kopru na czas po porodzie. Przed podjęciem kuracji jakimikolwiek ziołami w ciąży warto poradzić się lekarza.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!