Olej lniany w ciąży – czy można go bezpiecznie stosować? Zastosowanie i właściwości

olej lniany

Zachowanie zdrowia i dobrej formy organizmu wymaga odpowiedniego odżywiania. Nie ma zbilansowanej diety, bez dobrej jakości tłuszczów. Bardzo popularny wśród osób zainteresowanych właściwym elementem żywienia jest olej lniany. Tłuszcz ten ma bardzo pozytywny wpływ na cały organizm. Wprowadzając go do swojego menu, możemy poprawić nie tylko stan zdrowia, ale też wygląd. Wysokiej jakości łuszcze nawilżają organizm od środka, dzięki czemu poprawia się stan skóry i włosów. Jakie korzyści może przynieść olej lniany w ciąży i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Czy olej lniany jest bezpieczny dla ciężarnych?

Zdrowe tłuszcze są bardzo potrzebne w diecie kobiet, które spodziewają się dziecka. Jednym z najzdrowszych tłuszczów jest olej lniany. Ceni się go przede wszystkim za wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Olej lniany w ciąży można, a nawet warto stosować, jednak nie należy przesadzać z ilością. Zdania dietetyków, co do stosowania tego oleju przez ciężarne są podzielone. Większość badań wskazuje, że jest to zdrowy tłuszcz, którego nie może braknąć w diecie. Pojawiają się jednak też badania, według których olej lniany w dużych ilościach może prowadzić do przedwczesnego porodu. Wprawdzie są to pojedyncze badania, jednak zachowanie umiaru, jeśli chodzi o olej lniany w ciąży, pozwoli uniknąć niepotrzebnego ryzyka.

wystraszona kobieta w ciazy

Olej lniany w ciąży – właściwości

Zdrowe tłuszcze w większości wykazują się właściwościami antyoksydacyjnymi, również olej lniany się nimi cechuje. Dzięki tym właściwościom olej z lnu nie tylko spowalnia starzenie organizmu, ale też może chronić przed niektórymi chorobami, w tym nowotworowymi. Oczywiście to nie wszystkie korzyści, jakie przynosi olej lniany. Tłuszcz ten reguluje procesy trawienne, oraz wspomaga pracę serca. Większość właściwości oleju lnianego bierze się od korzystnego stosunku zawartości kwasów Omega – 3 i Omega – 6. Nie wszystkie oleje roślinne mogą się tym poszczycić. Dlaczego jeszcze warto stosować olej lniany w ciąży?

Przeczytaj również  Owsianka i płatki owsiane w ciąży - czy można je bezpiecznie jeść?

Olej z lnu wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki wysokiej zawartości witaminy E. Przyszłe mamy powinny unikać stanów zapalnych, ponieważ w stanie odmiennym nie wszystkie leki są dozwolone, dlatego warto stosować naturalne środki przeciwzapalne. Po olej lniany w ciąży warto sięgać również dlatego, że podnosi on poziom odporności organizmu oraz chroni przed wieloma infekcjami. Zwolennicy naturalnych metod dbania o zdrowie cenią również właściwości odchudzające oleju lnianego. Wprawdzie kobiety ciężarne nie powinny stosować żadnych diet odchudzających, ponieważ w stanie odmiennym przybieranie na wadze jest całkowicie naturalne. Nic nie stoi na przeszkodzie jednak, by korzystać z naturalnych i sprawdzonych środków, takich jak olej lniany, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi.

Jak stosować olej lniany w ciąży?

Najważniejsza jest systematyczność. Najlepszym rozwiązaniem są małe dawki stosowane regularnie. Olejem lnianym można polewać sałatki lub dodawać go do smoothie. Częstą praktyką jest także dodawanie go do zup, jednak warto pamiętać, by taka zupa nie była zbyt gorąca, gdyż w kontakcie z wysoką temperaturą olej lniany może utracić część swoich wartości zdrowotnych. Olej ten musi być również przechowywany w lodówce, należy też spożyć go po otwarciu maksymalnie w ciągu miesiąca.

olej lniany od gory

Olej lniany na zaparcia w ciąży

Zaparcia to częsty problem kobiet ciężarnych. Większość przyszłych mam szuka naturalnych sposobów na to, by pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Olej lniany na zaparcia może być bardzo skuteczny, tłuszcz ten zawiera spore ilości błonnika, który reguluje pracę jelit. Warto jednak pamiętać o umiarze przy stosowaniu. Jedna łyżka maksymalnie 6 razy dziennie to optymalna ilość. Częstsze stosowanie oleju w większych ilościach może prowadzić do biegunki, która jest niebezpieczna dla ciężarnych ze względu na ryzyko odwodnienia, czy pojawienia się skurczów macicy prowadzących do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Przeczytaj również  Mandarynki w ciąży - czy można je jeść?

Olej lniany na rozstępy w ciąży

Wiele kobiet boi się rozstępów w ciąży. Niestety nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka ich pojawienia, ale można je znacząco zmniejszyć, stosując środki, takie jak olej lniany na rozstępy w ciąży. Dbając o regularne nawilżanie i masaże partii ciała narażonych na pojawienie się rozstępów możemy uniknąć pojawienia się tych zmian na skórze.

Kiedy jeszcze olej lniany może okazać się przydatny dla ciężarnej?

Olej lniany warto stosować nie tylko wewnętrznie. T łuszcz ten ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce. Ciężarne, które narzekają na pojawienie się wyprysków podczas ciąży, mogą stosować go miejscowo, wykorzystując jego działanie przeciwzapalne. Dodatkowo olej ten warto wykorzystać również do olejowania włosów.

Olej lniany w ciąży– dawkowanie

Mimo że olej lniany w ciąży jest bardzo zdrowy, to i tak nie należy z nim przesadzać. Jedna łyżeczka maksymalnie 6 razy dziennie powinna być stosowana w przypadku konkretnych problemów, takich jak zaparcia, w przeciwnym razie wystarczą 2-3 łyżki dziennie.