Spaghetti carbonara w ciąży – czy można je jeść w ciąży?

kobieta ciezarna je spaghetti carbonara

Włoska kuchnia cieszy się wielką popularnością niemal na całym świecie. Większość potraw z nią związanych jest nie tylko smaczna, ale też niezwykle prosta w przygotowaniu. Do szybkich i łatwych dań kuchni włoskiej należy między innymi spaghetti carbonara. Czy potrawa ta jest jednak bezpieczna dla kobiet ciężarnych i czy spaghetti carbonara w ciąży można jeść bez żadnych obaw?

Spaghetti carbonara – czy jest bezpieczne w ciąży?

Obawa o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka jest u większości przyszłych mam na tyle duża, że nawet dobrze znane i bezpieczne potrawy budzą wątpliwości. Niektóre kobiety wolą się upewnić, czy spaghetti carbonara w ciąży na pewno nie zagrozi dziecku. Skąd obawa przed tą popularną włoską potrawą?

Tradycyjna carbonara przygotowywana jest na bazie pancetty, czyli dojrzewającego boczku. Ponadto sos stanowią surowe jajka, które są tylko delikatnie ścinane pod wpływem temperatury składników. Właśnie dlatego spaghetti carbonara w ciąży może budzić obawy. Przyszłe mamy, nie powinny spożywać surowych produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ grozi to zachorowaniem na listeriozę, która jest bardzo niebezpieczna dla dziecka. Czy w związku z tym na czas ciąży należy całkowicie odstawić makaron przygotowywany w ten sposób?

Spaghetti carbonara w ciąży nie jest niebezpieczne dla zdrowia matki i dziecka, wystarczy tylko spełnić pewne warunki. Podczas przygotowywania potrawy konieczne jest dopilnowanie, by surowy boczek został dokładnie wysmażony. Obróbka surowego mięsa zabija bakterie odpowiedzialne za listeriozę. Konieczne jest również dłuższe przytrzymanie sosu na bazie jajek w wysokiej temperaturze, by zyskać pewność, że one również nie zagrażają listeriozą, czy salmonellą. Ważne jest również by ser, którego użyjemy do posypania makaronu, był stworzony z pasteryzowanego mleka.

Przeczytaj również  Pizza w ciąży - czy można ją jeść? Rodzaje pizzy a ciąża

Jeśli dopilnujemy tego wszystkiego, spaghetti carbonara w ciąży będzie całkowicie bezpieczne. Warto też pamiętać o tym, że potrawa ta ma wiele nowych wersji, odmiennych od tradycyjnego przepisu. Wariacje dotyczące carbonary zakładają między innymi użycie do przygotowania sosu  śmietanki zamiast surowych jajek, co również jest bezpieczne dla ciężarnej.

kobieta w ciazy robi spaghetti carbonara

Czy spaghetti carbonara ma właściwości zdrowotne dla ciężarnych?

Dieta przyszłej mamy powinna być oparta na odżywczych posiłkach, które będą pomagać w prawidłowym rozwoju dziecka i sprzyjać utrzymaniu ciąży. Czy spaghetti carbonara ma jakiekolwiek właściwości zdrowotne dla ciężarnej? Wszystko zależy od jakości składników. Skorzystanie z pełnoziarnistego makaronu podbije wartości odżywcze dania. Dodatkowo warto też postarać się, by użyte do przygotowania sosu jajka pochodziły z dobrego źródła. Carbonara należy do sytych i odżywczych posiłków. Makaron z sosem na bazie jajek to źródło łatwo przyswajalnego białka oraz błonnika wspierającego prawidłową pracę jelit. Ciężarne miłośniczki włoskiej kuchni nie muszą odmawiać sobie carbonary, jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań, co do jej spożywania.

Sphagetti carbonara w trakcie karmienia piersią

Pewne restrykcje dotyczące diety dotyczą również matek karmiących. Kobiety, które przystawiają dziecko do piersi, muszą uważać na to, by przypadkiem nie spowodować u maleństwa problemów z brzuszkiem. Niektóre substancje z pożywienia mogą przenikać do pokarmu, wpływając negatywnie na samopoczucie dziecka. Spaghetti carbonara można jednak spożywać bez żadnych obaw. Przygotowane we właściwy sposób nie powinno w żaden sposób zaszkodzić dziecku.

spaghetti carbonara

Spaghetti carbonara w ciąży – przeciwwskazania

Kiedy sięganie po spaghetti carbonara w ciąży jest niewskazane? Z potrawy warto zrezygnować w przypadku uczulenia na gluten. Nie należy też jeść carbonary jeśli mięso nie zostało bardzo dokładnie wysmażone, a jajka mocno ścięte. Spożywanie jakichkolwiek produktów pochodzenia zwierzęcego, które nie zostały poddane wystarczająco długiej obróbce termicznej, wiąże się z wysokim ryzykiem zachorowania na listeriozę. Choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla  dziecka.