Właściwe nawodnienie organizmu jest podstawą, jeśli chodzi o zdrowy tryb życia. Wypijanie odpowiedniej ilości płynów pomaga w zachowaniu zdrowia i urody. Ciało, któremu nie dostarcza się wystarczającej ilości wody z pożywienia i napojów jest narażone nie tylko na choroby, ale też na przesuszoną skórę, czy pozbawione blasku, łamliwe włosy. Nawodnienie jest również czymś, na co szczególną uwagę powinny zwracać kobiety ciężarne. Wiele kobiet nie potrafi obejść się bez orzeźwiających bąbelków, nie wiedzą jednak czy woda gazowana w ciąży jest dozwolona. Co na to eksperci? Czy picie wody gazowanej w ciąży nie szkodzi?
Czy w ciąży można pić wodę gazowaną?
Wśród wszystkich napojów, najlepszym wyborem jest zdecydowanie czysta woda mineralna. Nie zawiera ona cukru, więc pijąc ją, nie dostarczamy organizmowi płynnych kalorii, które bardzo sprzyjają tyciu. Woda mineralna nie zawiera też konserwantów ani sztucznych polepszaczy smaku, mogących mieć negatywny wpływ na organizm. W przeciwieństwie do kawy i herbaty woda nie zawiera też kofeiny ani teiny, przez co można ją pić niemal bez żadnych ograniczeń. Nie wszystkim jednak smakuje zwykła woda bez gazu. Nie wiedzieć czemu bąbelki są jednak owiane złą sławą wśród przyszłych mam, które nie wiedzą tym samym, czy gazowana woda mineralna w ciąży jest napojem dozwolonym.
Według ekspertów i osób związanych ze środowiskiem medycznym woda gazowana w ciąży w żaden sposób nie szkodzi mamie i dziecku. Jeśli ktoś jest fanem gazowanych napojów, to oczywiście lepiej stawiać na zwykłą wodę niż napoje słodzone, które zawierają mnóstwo cukru i kalorii. Picie wody gazowanej w ciąży nie szkodzi, jednak są pewne wyjątki.
Kiedy nie pić wody gazowanej?
Bąbelki nie zawsze jednak służą każdemu. Czasami mogą pojawić się sytuacje, w których lepiej odstawić wodę gazowaną na rzecz innych napojów. Przyszłe mamy, które mają skłonność do wzdęć, uskarżają się na bulgotanie w jelitach i uczucie dyskomfortu z tym związane, powinny odstawić gazowane napoje i sprawdzić, czy pojawia się poprawa samopoczucia.
Kiedy jeszcze woda gazowana w ciąży może być złym pomysłem? Przyszłe mamy często uskarżają się na zgagę. Dokuczliwe pieczenie w przełyku jest zazwyczaj związane z podrażnieniem błony śluzowej żołądka oraz z cofaniem się kwasów do przełyku. Niestety gazowane napoje mogą ten problem zaogniać, dlatego osoby ze skłonnością do zgagi i mające problemy z żołądkiem powinny odstawić gazowaną wodę.
Woda gazowana w ciąży a kolki i wzdęcia
Woda gazowana w ciąży jest owiana złą sławą również z innych powodów. Przede wszystkim przypisuje się jej szereg problemów z żołądkiem i jelitami. Tymczasem według ekspertów napoje gazowane mogą zaostrzać jedynie problem ze wzdęciami i zgagą. Woda gazowana w ciąży a kolki to kwestia, która równie często przewija się przez gabinety lekarskie. Picie wody gazowanej w czasie ciąży nie ma żadnego związku z późniejszymi kolkami u niemowlęcia. Mało tego, napoje gazowane można również bez żadnych obaw pić podczas karmienia piersią. Dwutlenek węgla z napoju nie przenika do pokarmu, ponieważ przechodzi on przez układ pokarmowy mamy, żołądek i jelita. W ten sposób woda gazowana nie ma jak zaszkodzić dziecku. Przypisywanie winy za kolki u malucha napojom gazowanym jest błędne i opóźnia znalezienie prawdziwej przyczyny dolegliwości brzusznych u niemowlęcia.
Czy woda niegazowana w trakcie ciąży jest lepszym wyjściem?
Czy w ciąży można pić wodę gazowaną? Jeśli nie występują żadne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a picie gazowanej wody nie powoduje dyskomfortu, to nie ma żadnego powodu, dla którego należałoby sobie odmawiać rześkiej mocy bąbelków. Czy woda niegazowana dla ciężarnych jest lepszą opcją? Tak naprawdę najważniejsze jest, żeby po prostu pić odpowiednie ilości płynów i nie dopuszczać nawet do lekkiego odwodnienia. Pić można zarówno wodę niegazowaną, jak i tą z bąbelkami. Uważać należy jedynie na kolorowe, słodkie napoje. Niestety dostarczają one organizmowi dużą ilość kalorii, przez co sprzyjają tyciu. Słodkie napoje gazowane są wypełnione cukrem, przez co mogą również sprzyjać wielu chorobom oraz pogarszać stan uzębienia, poprzez rozwój próchnicy.
Co mają robić przyszłe mamy, które uwielbiają wodę gazowaną, jednak dolegliwości ze strony układu pokarmowego nie pozwalają na jej spożycie? Woda lekko gazowana w ciąży może okazać się bezpieczną opcją. Nie jest ona nasycona dwutlenkiem węgla na tyle mocno, by podrażniać żołądek. Jeśli jednak pojawią się dolegliwości typu zgaga, lepiej odstawić i ten napój.
Co pić zamiast wody gazowanej?
Po jakie napoje powinny sięgać przyszłe mamy, które nie mogą pić wody gazowanej z powodu problemów z układem pokarmowym? Doskonałym pomysłem są świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw. Doskonale nawadniają one organizm, a przy tym zawierają sporo witamin i minerałów. Pić można również owocowe herbaty oraz napary z ziół. Warto jednak pamiętać, że zanim sięgniemy po jakiekolwiek zioła, należy sprawdzić, czy są one bezpieczne, a najlepiej skonsultować to z lekarzem.
Lekarz pediatra i mama trójki dzieci. Chętnie dzielę się poradami o wychowaniu dzieci, ciąży i karmieniu piersią. Jestem tutaj, żeby dbać o Wasze pociechy!