Nystatyna w ciąży – czy można ją bezpiecznie stosować?

kobieta bierze tabletki w ciazy

Wraz z zajściem w ciążę w organizmie zachodzi wiele procesów. Niedługo po zapłodnieniu dochodzi do zmiany odczynu pH w miejscach intymnych, co jest konsekwencją zmian hormonalnych. Przeskok z odczynu kwaśnego na zasadowy zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji grzybiczych. Właśnie z tego powodu kobiety w stanie odmiennym tak często zmagają się z uciążliwymi zakażeniami. Grzybicę pochwy należy natychmiast leczyć, w żadnym wypadku nie wolno jej lekceważyć, gdyż zagraża ona ciąży. Wśród wielu dostępnych leków na infekcje grzybicze przoduje Nystatyna. Stosowana dopochwowo skutecznie zwalcza grzyby candida odpowiedzialne za wywołanie infekcji. Warto jednak zastanowić się, czy Nystatyna w ciąży nie zagraża zdrowiu matki i dziecka?

Nystatyna w ciąży – czy można ją bezpiecznie stosować?

Podczas ciąży należy w pierwszej kolejności dbać o bezpieczeństwo płodu. Niektóre środki apteczne, nawet te do stosowania zewnętrznego mogą zwiększać ryzyko poronienia lub też przyczyniać się do wywołania wad rozwojowych u płodu. Przed sięgnięciem po jakikolwiek lek w stanie odmiennym należy skonsultować się z lekarzem. Nystatyna dopochwowo w ciąży może być bezpiecznie stosowana, jednak to lekarz powinien wydać taką decyzję. Kobieta nie jest w stanie ocenić sama, czy dokuczliwe objawy są związane z infekcją grzybiczą. Niepokojące dolegliwości należy zgłosić lekarzowi, by mógł on ocenić, jaki lek sprawdzi się najlepiej. Jeśli zalecona zostanie Nystatyna w ciąży, należy zaufać diagnozie i stosować lek zgodnie z zaleceniami.

nystatyna

Kiedy stosowanie Nystatyny w ciąży jest konieczne?

Nystatyna jest powszechnie kojarzona z infekcjami intymnymi, tymczasem lek ten jest również wskazany przy zakażeniach grzybiczych w obrębie jamy ustnej oraz przewodu pokarmowego. Nystatyna w ciąży jest przepisywana przez lekarza w momencie, gdy kobieta zmaga się z infekcją grzybiczą obejmującą dany obszar ciała. Lek może być stosowany dopochwowo lub doustnie, jeśli zakażenie dotyczy przewodu pokarmowego. Nystatyna dostępna jest w formie granulatu, z którego przygotowuje się zawiesinę do nakładania na błony śluzowe, globulek dopochwowych, maści oraz leków do jelitowych. Każda forma leku, również Nystatyna doustna w ciąży może być zażywana, jeśli lekarz podejmie taką decyzję, po rozważeniu korzyści i ewentualnych zagrożeń.

Przeczytaj również  Basen, jacuzzi i sauna w ciąży - można korzystać czy nie?

Nystatyna a trymestr ciąży

Nystatyna na grzybicę pochwy w ciąży stosowana jest w każdym trymestrze. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie leki nadają się do zażywania przez całą ciążę. Czy Nystatyna w poszczególnych trymestrach może wpływać negatywnie na płód?

  • 1 trymestr – jeśli korzyści wynikające ze stosowania Nystatyny przewyższają związane z tym zagrożenia, to lek można stosować. Decyzję o zażywaniu preparatu doustnie lub dopochwowo powinien podjąć lekarz.
  • 2 trymestr – stosowanie niektórych leków jest niebezpieczne, ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia komórek u rozwijającego się płodu. Nystatyna w ciąży w drugim trymestrze może być jednak stosowana zgodnie z zaleceniami lekarskimi.
  • 3 trymestr – na tym etapie pewne środki są niewskazane, ponieważ mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Nystatyna w ciąży może być jednak stosowana, jeśli ciężarna zmaga się z ciężką infekcją grzybiczą.

Decyzję o stosowaniu Nystatyny przez ciężarną powinien podjąć lekarz. Ciężarna powinna jednak przestrzegać zasad dotyczących właściwego dawkowania, by lek mógł zadziałać skutecznie.

kobieta w ciazy trzyma tabletki w rece

Dawkowanie Nystatyny w ciąży – ile jej brać?

Zalecenia dotyczące dawkowania Nystatyny znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Zarówno tabletki, jak i zawiesina mogą być stosowane maksymalnie 4 razy na dobę.

Nystatyna w ciąży – możliwe skutki uboczne

Upławy po Nystatynie w ciąży to najczęściej występujący efekt uboczny. Nie należy się nim niepokoić, ponieważ upławy to również typowy objaw grzybiczej infekcji intymnej. W przypadku, gdy pojawią się żółte upławy po Nystatynie w ciąży, należy to zgłosić lekarzowi przy najbliższej wizycie kontrolnej.