Schylanie się w ciąży – czy może zaszkodzić dziecku?

kobieta w ciazy schyla sie

Zachodząc w ciążę, zaczynamy dbać o siebie już od samego początku. Wiele przyszłych mam szczególnie podczas pierwszej ciąży przesadnie obawia się o bezpieczeństwo malucha, co prowadzi do niepotrzebnego stresu i zaniechania wielu czynności. Często spotkać się można między innymi z całkowitą rezygnacją z aktywności fizycznej, co nie jest zdrowe dla kobiety i czasami prowadzi do zbędnych komplikacji podczas porodu. Przyszłe mamy często obawiają się też przyjmowania określonych pozycji ciała, takich jak kucanie, czy schylanie się w ciąży. Czy pochylenie się w celu podniesienia czegoś z podłogi może być aż takie niebezpieczne? Co warto na ten temat wiedzieć?

Czy schylanie się w ciąży może zaszkodzić dziecku?

Schylanie w ciąży nie jest całkowicie zabronione, nie prowadzi też do uszkodzenia płodu, czy też poronienia, jednak wszystko zależy między innymi od trymestru. Każdy etap ciąży wygląda inaczej zarówno, jeśli chodzi o sylwetkę ciężarnej, jak i stopień rozwoju płodu. Pierwszy trymestr to moment, kiedy zarodek dopiero się zagnieżdża w macicy, co nie jest jeszcze widoczne poprzez zmianę wyglądu ciała. Brzuch w pierwszym trymestrze nadal pozostaje płaski. Wiele przyszłych mam późno orientuje się, że doszło do zapłodnienia, często prowadząc dotychczasowy tryb życia i nieświadomie dokonując ryzykownych wyborów i zachowań, które mogłyby zaszkodzić ciąży. Czy do takich zachowań można zaliczyć również schylanie się w ciąży?

Pierwszy trymestr to najwyższe ryzyko poronienia, na tym etapie należy więc bardzo na siebie uważać. Naturalne, codzienne aktywności oraz pozycje ciała, takie jak schylanie w ciąży nie są jednak zakazane, ani też nie stwarzają większego ryzyka w przypadku, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Płód w pierwszym trymestrze ma tak niewielkie rozmiary, że ciężko jest go przygnieść poprzez nieodpowiednią pozycję. Dodatkowo chronią go też wody płodowe oraz tkanki, więc nic mu się nie może stać przy schylaniu. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku ciąży zagrożonej. Kiedy lekarz stwierdzi wysokie ryzyko poronienia, to należy zrezygnować niemal całkowicie z jakiegokolwiek wysiłku, czy przyjmowania wymuszonych pozycji ciała. Oceny ryzyka zawsze dokonuje lekarz prowadzący ciążę, dlatego tak ważne jest szybkie umówienie się na wizytę w momencie, kiedy zobaczymy 2 kreski na teście.

Przeczytaj również  Owoce w ciąży - jakie jeść a które są zakazane? 16 owoców dla ciężarnej

Jeśli ciąża zagrożona nie jest, to schylanie się w pierwszym i drugim trymestrze nie powinno w żaden sposób zaszkodzić maluchowi. Lekarze zalecają jednak unikanie bardzo gwałtownych ruchów, gdyż mogłoby to doprowadzić do omdlenia, które jest niebezpieczne dla przyszłych mam. Jak wygląda sytuacja ze schylaniem na dalszym etapie w ciąży oraz w trzecim trymestrze, kiedy brzuch jest na tyle duży, że utrudnia normalne poruszanie? Czy pod koniec ciąży schylanie może doprowadzić do skurczów i w rezultacie do przedwczesnego porodu?

ciezarna schyla sie

Schylanie się w zaawansowanej ciąży – czy lepiej go unikać?

Trzeci trymestr bywa dla przyszłych mam najbardziej uciążliwy. Na tym etapie ciąża jest już widoczna, a brzuch osiąga naprawdę spore rozmiary, co prowadzi do kłopotów z wykonywaniem wielu, codziennych czynności. W trzecim trymestrze, a zwłaszcza pod koniec dziecko jest już w pełni wykształcone, jednak nadal należy na siebie uważać. Przedwczesny poród może wiązać się z wieloma zagrożeniami, dlatego najlepiej donosić ciążę do terminu ustalonego przez lekarza. Schylanie się w zaawansowanej ciąży nie stwarza większego zagrożenia, jednak w momencie, kiedy organizm daje nam sygnały, że schylanie staje się dla niego uciążliwe, to należy zaprzestać tej czynności.

Ból brzucha przy schylaniu w ciąży

Sygnałem alarmowym dla przyszłej mamy jest ból brzucha. Jakiekolwiek bóle, kłucia, czy szarpania w tym miejscu nie powinny być lekceważone, gdyż może to doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W przypadku, gdy w trakcie schylania pojawiają się dolegliwości oraz dyskomfort może to świadczyć o nacisku na macicę. Taki sygnał ze strony organizmu ciężarnej jest jednoznaczny, z tym że schylanie jej nie służy.